Jaskra barwnikowa – objawy, przyczyny, leczenie

Jaskra barwnikowa – objawy, przyczyny, leczenie

26 sty

Jaskra barwnikowa to rzadka postać choroby okulistycznej, którą od powszechnie kojarzonej jaskry odróżnia kilka ważnych cech. Przede wszystkim nie jest ona związana z procesem starzenia się organizmu. Sprawdź jakie są objawy jaskry barwnikowej i kto jest obarczony większym ryzykiem rozwoju tego schorzenia.

Na czym polega jaskra barwnikowa?

Jaskra barwnikowa polega na nieprawidłowościach w wytwarzaniu pigmentu. Gdy organizm wytwarza zbyt dużą ilość barwnika – jego cząsteczki mogą zaburzać cyrkulację płynu wewnątrzgałkowego. Pigment odkładający się w naczyniach, blokuje przepływ cieczy, przez co wzrasta ciśnienie w oku. Stan taki jest niebezpieczny dla wzroku, ponieważ prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Jaskra barwnikowa jest znana medycynie od 1949 roku. Badania nad tym zjawiskiem systematyzują chorobę jako szczególną odmianę jaskry wtórnej otwartego kąta przesączania. Brak leczenia jaskry barwnikowej, podobnie jak w przypadku jaskry pierwotnej, prowadzi do pogorszenia zdolności widzenia i całkowitej utraty wzroku.

Jak objawia się jaskra barwnikowa?

Objawy jaskry barwnikowej są podobne, jak w przypadku innych odmian. Osoby dotknięte chorobą zmagają się z ubytkami w polu widzenia. Najczęściej oznacza to trudności w codziennym funkcjonowaniu. Pogorszeniu wzroku mogą też towarzyszyć bóle oka i głowy (porównaj to z objawami migreny ocznej).

Pozostałe objawy jaskry barwnikowej może dostrzec okulista podczas specjalistycznych badań obrazujących stan gałki ocznej.

Objawami jaskry barwnikowej, które może zobaczyć lekarz, są:

· cząsteczki barwnika zgromadzone na siateczce beleczkowania;
· w nabłonku barwnikowym tęczówki pojawiają się ubytki przypominające swym ukształtowaniem szprychy;
· złogi pigmentu w śródbłonku rogówki (tzw. wrzeciona Krukenberga);
· pigment w rejonie włókien obwódki rzęskowej;
· złogi barwnika na przedniej i tylnej części soczewki;
· uwypuklenie obwodu i środkowej części tęczówki do tyłu;
· głęboka komora przednia oka;
· szeroki kąt przesączania przy wklęsłej nasadzie tęczówki.

Jaskra barwnikowa

Rozpoznanie jaskry barwnikowej

Rozpoznanie jaskry barwnikowej wymaga profesjonalnej diagnostyki. Podstawowym badaniem przy każdym rodzaju jaskry, jest badanie ciśnienia w oku, czyli tonometria. Jeśli lekarz ma podstawy sądzić, że powodem zaburzeń widzenia jest jaskra barwnikowa, skieruje pacjenta na:

Szczegółowa diagnostyka jaskry barwnikowej pozwoli określić najlepszą dla danego pacjenta metodę leczenia.

Kto jest obarczony wyższym ryzykiem choroby?

Zwiększone ryzyko rozwoju jaskry barwnikowej występuje u osób z zespołem rozproszenia barwnika - zaburzeniem procesu wydzielania pigmentu. Przy czym należy zwrócić uwagę, że sama obecność ZRB nie jest równoznaczna z jaskrą barwnikową, ale stanowi czynnik wysokiego ryzyka. Problem ten jest bardziej rozpowszechniony u osób o ciemnym kolorze skóry. U ludzi rasy białej częstotliwość występowania zjawiska nie przekracza 2,5%.

Jaskra barwnikowa, w odróżnieniu od częściej występujących postaci choroby: pierwotnej i wtórnej, jest diagnozowana z reguły u osób młodych między 20. a 45. rokiem życia. Częściej chorują mężczyźni a to, co wpływa na rozwój choroby, to krótkowzroczność, długotrwałe przebywanie w niedostatecznie oświetlonych pomieszczeniach. Zaburzenia krążenia cieczy wewnątrzgałkowej potęguje też wysiłek fizyczny.

Jaskra barwnikowa - objawy

Jak leczyć jaskrę barwnikową?

Leczenie jaskry barwnikowej zależy od etapu, na jakim chorobę zdiagnozowano. Szybkie rozpoznanie daje szanse na poprawę stanu pacjenta za pomocą kropli przeciwjaskrowych.

>> Sprawdź również 6 ważnych zasad jak zakraplać oczy.

Osoby z jaskrą barwnikową otrzymują zalecenie unikania w miarę możliwości wysiłku fizycznego, ponieważ ma to związek z ciśnieniem w oku. Na ten istotny parametr mają wpływ także używki oraz ogólnie pojęty styl życia, dlatego zaleca się unikanie stresu, rezygnację z alkoholu i papierosów.

Leczenie jaskry barwnikowej może wymagać bardziej zaawansowanych metod. Jedną z często wybieranych terapii leczenia jaskry barwnikowej, jest mikropulsowa trabekuloplastyka laserowa. Czasem konieczny jest zabieg chirurgiczny. Dlatego podkreślamy, że wszelkie zaburzenia widzenia powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. Szybkie rozpoznanie źródła problemów zwiększa szanse leczenia jaskry barwnikowej.

Sprawdź >> jak często wykonywać badanie wzroku

 


Bibliografia:

  1. S. Salim, A. Aref, K. Tripathy, J. Akkara, i inni, Pigmentary Glaucoma and Pigment Dispersion Syndrome [w:] American Academy of Ophthalmology (dostęp: 25.01.2024).
  2. D. Porter, What Is Pigment Dispersion Syndrome? [w:] American Academy of Ophthalmology (dostęp: 25.01.2024)
  3. J. Yang, D. Sakiyalak, T. Krupin, Pigmentary glaucoma [w:] Journal of Glaucoma 10(5) October 2001 (dostęp: 25.01.2024).
  4. G. Scuderi, M. Contestabile, L. Scuderi, A. Librando, V. Fenicia, S. Rihimi, Correction to: Pigment dispersion syndrome and pigmentary glaucoma: a review and update [w:] International Ophthalmology 2019 Jul;39(7) (dostęp: 25.01.2024).
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Operacja zaćmy – jakie są możliwe powikłania?
20 października 2023

Operacja zaćmy – jakie są możliwe powikłania?

Czytaj dalej
Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie badania należy wykonać?
14 listopada 2023

Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie badania należy wykonać?

Czytaj dalej
Zaćma jądrowa – przyczyny, objawy, leczenie
12 grudnia 2023

Zaćma jądrowa – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Witreoliza laserowa – wskazania i przebieg
15 grudnia 2023

Witreoliza laserowa – wskazania i przebieg

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%