Ubytki w polu widzenia – ważny objaw choroby

Ubytki w polu widzenia – ważny objaw choroby

22 gru

Ubytki w polu widzenia są jednym z zaburzeń, które stanowią niepokojący objaw. Mogą występować obustronnie lub tylko w jednym oku. Co oznacza pojawienie się ubytków w polu widzenia i jakie badania trzeba wówczas wykonać? Informacje znajdziesz w naszym poradniku.

Na czym polegają ubytki w polu widzenia?

Ubytki w polu widzenia mogą przybierać różne postaci. Czasami ktoś orientuje się, że aby dostrzec coś co jest obok, musi odwrócić głowę. Mówimy tu o pewnej zdolności, określanej jako „widzenie kątem oka”. Przy prawidłowo funkcjonującym wzroku jesteśmy w stanie dostrzegać pewien zakres przestrzeni nie tylko na wprost nas bez obracania głowy.

Prawidłowe pole widzenia przy obserwacji obuocznej, powinno obejmować średnicę 120 stopni. W przypadku jednoocznego widzenia jest ono mniejsze, bo w naturalny sposób ogranicza je budowa twarzy.

Osoby doświadczające ubytków w polu widzenia, mają trudności w czytaniu i pisaniu, sprawnym poruszaniu się w przestrzeni, przy wchodzeniu po schodach. Odczuwają obniżenie kontrastu a obraz jest zniekształcony. Trudno im rozpoznać czyjąś twarz. Czasem ubytki w polu widzenia polegają na zawężeniu, które przypomina patrzenie przez lunetę.

Ubytki w polu widzenia – rodzaje

Ubytki w polu widzenia występują w różnych formach. Lekarze dzielą je na:

  • mroczek centralny – utrata widzenia w środkowym punkcie pola widzenia;
  • horyzontalne uszkodzenie – gdyby pole widzenia podzielić w osi poziomej, to ten rodzaj ubytku występuje ponad nią lub poniżej;
  • hemianopia homonimiczna – gdyby pole widzenia podzielić w każdym oku w osi pionowej, to ten typ ubytku oznacza utratę widzenia w obu oczach po lewej lub po prawej stronie;
  • hemianopia heteronomiczna – przy pionowym podziale pola widzenia, zaburzenie występuje obuocznie ku środkowej części twarzy (w kierunku nosa) lub do zewnątrz.

Ubytki w polu widzenia

Jakie choroby objawiają się poprzez ubytki w polu widzenia?

Ubytki w polu widzenia mogą być sygnałem nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku, ale także wielu innych chorób. Należą do nich choroby metaboliczne i neurologiczne. W żadnym z przypadków nie należy bagatelizować problemu. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, ponieważ ubytki w polu widzenia mogą być objawem:

Wraz z ubytkami pola widzenia mogą pojawiać się inne objawy, takie jak brak reakcji źrenic na światło, osłabienie ostrości widzenia, mroczki przed oczami, ból oka.

Diagnostyka ubytków pola widzenia

Podstawowym badaniem, które trzeba wykonać przy omawianych objawach, jest badanie pola widzenia. Gdy uzyskane wyniki badań sugerują w czym może tkwić problem – lekarz decyduje o bardziej szczegółowej diagnostyce. Jeśli specyfika ubytków pola widzenia wskazuje na choroby neurologiczne – konieczna będzie współpraca ze specjalistą w tej dziedzinie. Porównaj to z neurologicznymi zaburzeniami widzenia.

Jeśli symptomy ubytków pola widzenia wskazują na jaskrę pierwotną lub wtórną – należy kontynuować leczenie okulistyczne. W tym przypadku potrzebne jest m.in. badanie ciśnienia w oku. Jeśli zachodzi podejrzenie, że przyczyną problemów jest zwyrodnienie plamki żółtej, można wykonać prosty test nawet w domu. Pobierz z naszej strony test Amslera.

Ubytki w polu widzenia - diagnostyka

Leczenie ubytków pola widzenia

Ubytki w polu widzenia są objawem schorzenia, a nie chorobą samą w sobie, dlatego leczenie zaburzeń tego typu polega na podjęciu terapii pierwotnej choroby. Pamiętaj, że im szybciej zgłosić się do lekarza z niepokojącymi symptomami, tym większe są szanse na pomyślne leczenie i odzyskanie sprawności wzroku.

 

 


Bibliografia:

  1. S. Flaxman, R. Bourne, S. Resnikoff, P. Ackalnd, T. Braithwaite, M. Cicinelli, Global causes of blindness and distance vision impairment 1990–2020: a systematic review and meta-analysis [w:] The Lancet. Global Health 2017; December vol. 5/12 (dostęp: 20.12.2023).
  2. D. Gamm, D. Albert, Visual field defect [w:] Britannica (dostęp: 20.12.2023).
  3. J. Schaefer, G. Lema, S. Patel, The case of bitemporal visual field defect [w:] American Academy of Ophthalmology 2017/ November (dostęp: 20.12.2023).
  4. Y. Faraji, J. Rijn, R. Nispen, G. Rens, B. Dankers, J. Koopman, L. Rijn, Configuration of an eye tracking test for the measurement of compensatory eye movements in patients with visual field defect [w:] Scientific reports 2023 Nov. 22;13(1) (dostęp: 20.12.2023).

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Różnowzroczność – na czym polega?
18 sierpnia 2023

Różnowzroczność – na czym polega?

Czytaj dalej
Choroba Bensona – przyczyny, objawy, leczenie
15 września 2023

Choroba Bensona – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Biometria oka w okulistyce – na czym polega badanie?
16 października 2023

Biometria oka w okulistyce – na czym polega badanie?

Czytaj dalej
Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie badania należy wykonać?
14 listopada 2023

Neuropatia nerwu wzrokowego – jakie badania należy wykonać?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%