Wada wzroku a prawo jazdy

Wada wzroku a prawo jazdy

10 sie

Problemy ze wzrokiem czasem mogą nakładać na Ciebie pewne ograniczenia i nie chodzi tu jedynie o kłopoty z dostrzeżeniem niektórych elementów, przedmiotów bądź liter. Zdarzają się takie sytuacje, gdy poważna wada wzroku uniemożliwia zdobycie prawa jazdy. Przekonaj się, czy znajdujesz się w tej grupie osób, a także, jakie problemy ze wzrokiem utrudniają kierowanie konkretnymi pojazdami.

Jakie warunki musisz spełnić, mając słaby wzrok?

Przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy musisz udać się na badania sprawdzające Twój obecny stan zdrowia, a w tym m.in. na badanie wzroku. Jeżeli lekarz wykryje wtedy jakieś wady bądź poinformujesz go o nich, to specjalista musi zapisać informację na ten temat na karcie, którą następnie przekażesz instruktorowi. Jednak nie masz się czego obawiać, ponieważ podstawowe schorzenia związane z widzeniem nie zaprzepaszczają Twojej szansy na zdobycie prawa jazdy. Zazwyczaj wada wzroku sprawia tylko, że musisz dostosować się do kilku warunków.

dziewczyna w okularach w samochodzie

Konieczność noszenia okularów

Wada wzroku sprawia, że w trakcie kierowania samochodem musisz nosić okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe. Zwróć jednak uwagę na to, by obie te możliwości zostały zapisane na Twoim prawie jazdy, ponieważ brak takiej adnotacji może sprawić, że otrzymasz mandat. Jeżeli chcesz mieć możliwość zakładania szkieł lub okularów, to w Twoim dokumencie powinien być zapisek 01.06 – taki zapis znajduje się w ostatnim polu kolumny nr 9 z tyłu prawa jazdy.

Krótszy termin ważności prawa jazdy

Wada wzroku zazwyczaj przyczynia się do tego, że otrzymasz dokument uprawniający do kierowania pojazdem, który jest ważny przez krótszy czas w porównaniu do osób bez problemów z oczami. Zazwyczaj okres ważności nie przekracza 10 lat, więc przed tym terminem musisz poddać się badaniu wzroku. Jeżeli wyniki badań pozostaną dobre i lekarz wyrazi zgodę na prowadzenie przez Ciebie pojazdu, to możesz złożyć wniosek do starostwa o wydanie nowego dokumentu.

Kontrole wady wzroku

Ograniczenia w widzeniu sprawiają, że możesz otrzymać wezwanie do zgłoszenia się na ponowne badania wzroku. Takie uprawnienia ma starosta i zazwyczaj to prawo jest stosowane wtedy, gdy istnieje konkretne uzasadnienie lub obawa o pogorszeniu stanu zdrowia. W większości przypadków takie informacje pochodzą od policji np. po spowodowaniu lub wzięciu udziału w wypadku czy stłuczce.

Wada wzroku a prawo jazdy – czy są jakieś ograniczenia?

Zwróć uwagę na to, że niektóre wady wzroku nie powodują żadnych ograniczeń, więc nie mają też wpływu na możliwość zdobycia przez Ciebie prawa jazdy o kategorii A i B. Znacznie więcej ograniczeń pojawia się wtedy, gdy chcesz starać się o kategorię C i D. Jednak zazwyczaj dotyczy to problemów związanych z widzeniem przestrzennym. Zauważ też, iż nie jest to jedyny przykład, który może wpłynąć na brak pozwolenia na prowadzenie ciężarówek bądź autobusów.

Daltonizm

W polskim prawie nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów z kategorii A i B przez daltonistów, czyli osoby z zaburzeniami w rozpoznawaniu kolorów. Jednak jeżeli masz taką wadę wzroku i chcesz mieć prawo jazdy C lub D, to musisz udowodnić, że dobrze sobie radzisz z odróżnianiem różnych barw na tzw. lampie Wilczka. Wynik tej kontroli przesądzi o tym, czy możesz bezpiecznie kierować autobusem bądź ciężarówką.

Osoby, które widzą na jedno oko

Zauważ, że możesz prowadzić samochód, mając jedno oko, ale konieczne jest to, żebyś spełnił kilka podstawowych warunków. Jeden z nich dotyczy wieku, kiedy możesz wziąć udział w kursie na prawo jazdy – standardowo minimalny wiek to 18 lat, ale w tym przypadku musisz mieć ukończone 20 lat. Poza tym istotne jest to, żeby minął przynajmniej rok od momentu utraty oka do czasu, gdy chcesz starać się o możliwość prowadzenia pojazdem. Ważne jest również to, że musisz wziąć udział w badaniu okulistycznym, podczas którego specjalista stwierdzi, czy występują u Ciebie jakieś przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdem. Zwróć też uwagę na to, iż osoby, które widzą na jedno oko, muszą mieć odpowiednią ostrość sprawnego oka. W takim przypadku minimalna wartość bez korekty wynosi 0,8.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%