Jakie są najczęstsze objawy astenopii - przemęczenia wzroku?

Jakie są najczęstsze objawy astenopii - przemęczenia wzroku?

07 maj

Przemęczenie wzroku, znane także jako astenopia, to powszechny problem w dzisiejszym społeczeństwie. Szczególnie zauważalne jest to w naszej erze cyfrowej, gdzie większość czasu spędzamy patrząc na ekrany komputerów, smartfonów czy tabletów. Objawy przemęczenia wzroku mogą być uciążliwe i prowadzić do dyskomfortu, a w dłuższej perspektywie nawet do poważniejszych problemów ze wzrokiem. W niniejszym wpisie przyjrzymy się najczęstszym objawom przemęczenia wzroku.

Astenopia, czyli przemęczenie oczu

Astenopia, znana również jako przemęczenie oczu, może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie oraz komfort życia. Definiowana jest jako subiektywne uczucie osłabienia oczu.

Przemęczenie oczu może wpływać na wydajność w pracy lub nauce, utrudniając koncentrację i skupienie uwagi. Osoby cierpiące na astenopię mogą również doświadczać obniżonej jakości życia, ponieważ objawy mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności oraz ograniczać udział w aktywnościach społecznych i rekreacyjnych. Dodatkowo, długotrwałe przemęczenie oczu może prowadzić do irytacji, frustracji oraz pogorszenia samopoczucia psychicznego.

Astenopia - rodzaje i przyczyny

Astenopia, czyli zmęczenie oczu, może przybierać różne formy zależnie od przyczyn i mechanizmu jej wystąpienia. Oto najczęstsze rodzaje astenopii:

  • Astenopia akomodacyjna - jest to najczęstsza forma astenopii, która wynika z napięcia mięśnia rzęskowego i wad refrakcji. Dotyka przede wszystkim osób z nieskorygowanymi wadami wzroku, takimi jak nadwzroczność czy krótkowzroczność, a także prezbiopów. W tej postaci astenopii mięśnie oka są nadmiernie obciążone, co prowadzi do zmęczenia, bólu głowy i dyskomfortu wzroku.

  • Astenopia fotogenna - ta forma astenopii występuje w wyniku nieprawidłowego oświetlenia. Długotrwała ekspozycja na zbyt jasne lub niewystarczające światło może prowadzić do zmęczenia oczu oraz dyskomfortu.

  • Astenopia mięśniowa - związana jest z brakiem równowagi mięśni zewnątrzgałkowych. Mięśnie te odpowiadają za poruszanie się gałek ocznych i ich stabilizację. W przypadku ich nierównowagi mogą pojawić się objawy zmęczenia oczu, bólu głowy oraz trudności w utrzymaniu oczu w jednym punkcie.

  • Astenopia nerwowa - ta forma astenopii jest spowodowana czynnościowymi lub organicznymi zaburzeniami nerwowymi, często obserwowanymi w stanach lękowych. Nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego może prowadzić do objawów zmęczenia oczu, bólu głowy i ogólnego dyskomfortu wzroku.

W ciągu ostatnich lat główną przyczyną zmęczenia oczu staje się długotrwałe użytkowanie komputerów oraz innych urządzeń cyfrowych, takich jak smartfony czy tablety. Terminem używanym do opisania tego rodzaju zmęczenia oczu jest cyfrowe zmęczenie wzroku [syndrom widzenia komputerowego].

Astenopia, czyli przemęczenie oczu

Objawy przemęczenia wzroku


Ból oczu

Ból oczu, stanowiący najbardziej powszechny objaw przemęczenia wzroku, manifestuje się jako dyskomfort wokół oczu. Może towarzyszyć mu uczucie pieczenia, szczypania lub ogólny ból, który może być łagodny lub intensywny. To nieprzyjemne doznanie może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie, utrudniając wykonywanie nawet najprostszych zadań.

Uczucie suchości i piasku pod powiekami

Przemęczenie wzroku często prowadzi do wrażenia suchości lub uczucia piasku pod powiekami. To oznaka, że oczy nie są odpowiednio nawilżone, co może prowadzić do podrażnień i nieprzyjemnego dyskomfortu. Utrzymujące się uczucie suchości może być szczególnie dokuczliwe podczas wykonywania zadań wymagających skupienia uwagi, dodatkowo utrudniając koncentrację.

Niewyraźne widzenie

Przemęczenie oczu może prowadzić do tymczasowego pogorszenia widzenia, powodując, że obrazy stają się nieostre lub rozmazane. To utrudnia wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie, prowadzenie pojazdu czy korzystanie z komputera. Utrata ostrości widzenia może być frustrująca i prowadzić do zwiększonego wysiłku w celu skoncentrowania wzroku na otaczającym środowisku.

Objawy przemęczenia wzroku

Zmęczenie i zawroty głowy

Wzmożone naprężenie oczu, zwłaszcza przy długotrwałym patrzeniu na ekrany komputerów czy smartfonów, może prowadzić do dyskomfortu i uczucia ogólnego zmęczenia. Zawroty głowy mogą wystąpić jako reakcja na nadmierne obciążenie oczu oraz napięcie mięśniowe.

Łzawienie

Gdy oczy są przemęczone, organizm może reagować zwiększoną produkcją łez, co ma na celu nawilżenie i ochronę powierzchni oka. Jest to naturalna reakcja organizmu na dyskomfort i może występować zarówno przy długotrwałym patrzeniu na ekran komputera, jak i podczas pracy w niewłaściwych warunkach oświetleniowych. Łzawienie może być także skutkiem zmęczenia mięśni, które próbują utrzymać właściwe ustawienie soczewki oka w celu ostrego widzenia.

Podwójne widzenie

Podwójne widzenie jest jednym z bardziej uciążliwych objawów przemęczenia wzroku. Osoby doświadczające tego problemu mogą mieć trudności z odczytaniem lub skoncentrowaniem się na obiektach, ponieważ wydają się one podwójne. To zaburzenie widzenia może znacząco zakłócać codzienne czynności i prowadzić do frustracji.

Kłopoty ze skoncentrowaniem wzroku

Przemęczenie oczu może prowadzić do trudności w utrzymaniu skupienia wzroku na danym obiekcie przez dłuższy czas. Osoby dotknięte tym objawem mogą doświadczać problemów z czytaniem, pisaniem lub nawet oglądaniem ekranów, co prowadzi do zmniejszenia produktywności i wzrostu poczucia frustracji.

Nadwrażliwość na światło

Osoby z przemęczeniem wzroku mogą być szczególnie nadwrażliwe na światło, zarówno naturalne, jak i sztuczne. Jasne światło może powodować dyskomfort lub nawet ból, co utrudnia normalne funkcjonowanie w codziennym życiu.

Objawy przemęczenia wzroku

Wrażenie nacisku na skronie i czoło

Przemęczenie oczu często towarzyszy uczucie ucisku w okolicach skroni i czoła. To kolejny objaw, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie, dodatkowo zwiększając dyskomfort związany ze zmęczeniem oczu.

Bóle głowy i migreny

Bóle głowy, w tym migreny, mogą być skutkiem ubocznym przemęczenia wzroku. Naprężenie mięśni twarzy i szyi, które może wynikać z długotrwałego patrzenia na ekran, może prowadzić do bólu głowy, co znacznie pogarsza komfort życia i zdolność do wykonywania codziennych czynności.

 

Bibliografia:

  1. https://eyewiki.aao.org/Asthenopia
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Eye_strain
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/eyestrain/symptoms-causes/syc-20372397
  4. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21059-eye-strain

Zobacz także:

Co na zmęczone oczy? Domowe sposoby i sprawdzone triki!
07 lipca 2020

Co na zmęczone oczy? Domowe sposoby i sprawdzone triki!

Czytaj dalej
Migrena oczna – czy Ciebie też dotyczy problem bólu głowy?
11 lipca 2022

Migrena oczna – czy Ciebie też dotyczy problem bólu głowy?

Czytaj dalej
Zmęczone oczy – objawy, przyczyny, sposoby zapobiegania
27 stycznia 2023

Zmęczone oczy – objawy, przyczyny, sposoby zapobiegania

Czytaj dalej
Podwójne widzenie (diplopia) – przyczyny i leczenie
12 czerwca 2023

Podwójne widzenie (diplopia) – przyczyny i leczenie

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%