Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

27 cze

Obecnie na rynku okularów zarówno korekcyjnych jak i przeciwsłonecznych, jest bardzo duży wybó. Warto jednak podczas szukania odpowiedniej pary okularów wziąć pod uwagę wygląd, ale też kształt opraw, który będzie dopasowany do kształtu naszej twarzy. Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Poznaj nasze sposoby!


jak dobrać okulary do kształtu twarzy - infografika

Pamiętaj, że przy wyborze oprawek ogromną rolę gra nie tylko ich kształt, ale również ich barwa. Tutaj doradzimy Ci, jaki kolor okularów wybrać zależnie od Twojego typu urody!

Jak dobrać okulary do twarzy okrągłej?

Nowe oprawki mogą w szybki sposób odwrócić uwagę od okrągłej twarzy i sprawić, że będzie ona wyglądała na szczuplejszą poprzez optyczne wydłużenie buzi. Przy doborze okularów do okrągłej twarzy, warto kierować się zatem prostokątnym kształtem oprawek. To na co powinno się zwracać uwagę pośród oferty okularów to jak najwęższe szkła, w ciemnych oprawkach. Taki zabieg sprawi, że okrągła twarz stanie się w odczuciu osób trzecich bardziej pociągła i szczupła. Dobrym pomysłem będą też okulary w kształcie kociego oka. Wyciągnięte rogi opraw w tym kształcie również powodują osiągnięcie zamierzonego efektu, jakim jest wyszczuplenie okrągłej twarzy poprzez odpowiednio dobrane okulary.

Kształt okularów, który pasuje do twarzy okrągłej:

 • okulary prostokątne
 • okulary kocie oko

Sprawdź okulary pasujące do twarzy okrągłej:

Jakie okulary dla twarzy w kszałcie serca?

Osoby z twarzą w kształcie serca powinny podczas wyboru oprawek, zwrócić uwagę na to, czy nie będą one dodatkowo poszerzać górnej części naszej twarzy – warto zatem przy zakupie okularów kierować się tym, aby na twarzy były one jak najmniej widoczne. Idealne będą dla Ciebie okulary w kształcie aviatora, czyli między innymi ponadczasowe, klasyczne modele marki Ray-ban®: Ray-Ban® 6489 2501 58 lub Ray-Ban® 6489 2500 58. Okularami, które okażą się strzałem w dziesiątkę, będą wszystkie z delikatnymi, jasnymi oprawkami lub całkowicie bez oprawek tzw. patentki, a także okulary rozszerzane ku dołowi. Osoby, o twarzy w kształcie serca podczas doboru nowych oprawek powinny raczej zrezygnować z prostokątnych i kwadratowych okularów, a także z modeli, które mają mocno zaznaczoną górę tzw. okulary na żyłkę.

Sprawdzone kształty okularów do twarzy serce:

 • aviator (pilotki)
 • patentki

Sprawdź okulary pasujące do twarzy serce:

W jakich okularach najlepiej będzie osobom o twarzy kwadratowej?

Osoby, o takim kształcie twarzy powinny pamiętać, by unikać okularów o ostrych krawędziach, które jeszcze bardziej zaostrzą rysy kwadratowej twarzy – okularami możemy sprawnie i estetycznie złagodzić ostrość twarzy. Dla osób z twarzą kwadratową idealne okażą się okulary okrągłe lub okulary w kształcie owalnym. Dobrym wyborem będą też popularne i ponadczasowe aviatory. Jeśli masz twarz kwadratową – możesz zaszaleć również z różnego rodzaju wzorami, kolorami oprawek o łagodnych kształtach, które skutecznie odwrócą uwagę od mocno zarysowanej żuchwy.

Te kształty okularów pasują do twarzy kwadratowej:

 • aviator (pilotki)
 • oprawki owalne
 • okulary okrągłe

Sprawdź okulary pasujące do twarzy kwadratowej:

Jakie okulary dla twarzy podłużnej?

Osobom o podłużnym kształcie twarzy polecane są wszelkie oprawy, które sprawią, że twarz będzie bardziej poszerzona. Taki zabieg sprawi, że wyrównamy proporcje twarzy i odwrócimy uwagę od podłużnej twarzy. Jeśli jesteś osobą właśnie o takim kształcie buzi – czuj się wolny w wyborze okularów okrągłych, tzw. oversized, a także okularów aviatorów. Dzięki takim oprawkom optycznie skrócisz swoją twarz, czyniąc ją bardziej symetryczną i regularną.

Takie kształty okularów pasują do twarzy podłużnej:

 • aviator (pilotki)
 • okulary okrągłe (nawet oversized)

Sprawdź okulary pasujące do twarzy podłużnej:

Okulary dla twarzy owalnej

Jeśli masz twarz owalną, jesteś wielkim szczęściarzem — gratulacje! To najbardziej pożądany kształt twarzy, jeśli chodzi o dobór okularów, bowiem takim osobom pasują niemalże wszystkie oprawki wybrane w odpowiednim rozmiarze – aviatory, okulary kwadratowe, oprawki wayfarer, okulary o okrągłym kształcie, modele okularów prostokątne, czy okulary w kształcie kociego oka – jest w czym wybierać. Jedyne, na co powinniśmy zwracać uwagę to odpowiedni rozmiar oprawek.

Sprawdź okulary pasujące do twarzy owalnej:

W jaki sposób dobrać okulary dla twarzy trójkątnej?

Osoby o takim kształcie twarzy powinny przy wyborze oprawek okularów kierować się zupełnie odwrotnymi zasadami niż osoby o twarzy w kształcie serca, bowiem ich twarz jest węższa na górze, a szersza na dole. W przypadku twarzy trojkątnej warto podcas doboru okularów postawić zatem na mocno zaakcentowaną górę oprawek okularów, które przyniosą zamierzony i pożądany dla nas efekt. Przykładem takich oprawek są klasyczne okulary Clubmaster od Ray-bana. Nie bój się stawiać na okulary, które mają niemalże niewidoczny dół, warto też pomyśleć o okrągłych okularach lub owalnych oprawkach, aviatorach, unikając przy tym prostokątnych czy kwadratowych oprawek.

Sprawdzone kształty okularów do twarzy trójkątnej:

 • aviator (pilotki)
 • okulary okrągłe
 • oprawki owalne

Sprawdź okulary pasujące do twarzy trójkątnej:

Złota zasada doboru okularów do kształtu twarzy

Znajomość kształtu twarzy może znacznie ułatwić dobór okularów korekcyjnych oraz okularów przeciwsłonecznych. Zdajemy sobie sprawę, że powyższy wpis blogowy mógł zawierać wiele informacji, których za pierwszym razem nie jesteśmy w stanie przyswoić w całości i stosować podczas stylizacji okularów. Łatwo zapamiętywalną zasadą, którą warto kierować się w czasie dobierania nowych oprawek, jest zasada — ostry kształt twarzy — łagodny kształt okularów i odwrotnie. W ten sposób zapewniamy sobie absolutny sukces zakupowy!

Powodzenia!

Zobacz także:

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy? Sprawdzone triki
23 listopada 2020

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy? Sprawdzone triki

Czytaj dalej
Cienkie oprawki do okularów damskich – jak dobrać do kształtu twarzy?
29 kwietnia 2021

Cienkie oprawki do okularów damskich – jak dobrać do kształtu twarzy?

Czytaj dalej
Jak dobrać okulary do kształtu twarzy męskiej?
10 czerwca 2021

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy męskiej?

Czytaj dalej
Poradnik – jak dobrać okulary do stylizacji?
29 listopada 2021

Poradnik – jak dobrać okulary do stylizacji?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%