Czy stosować okulary do komputera?

Czy stosować okulary do komputera?

17 sty

W obecnych czasach korzystanie z komputera nie jest jedynie formą spędzania wolnego czasu, a często wiąże się również z wielogodzinną pracą. Okulary które będą chociaż w minimalnym stopniu chroniły nasz aparat wzroku są zatem na wagę złota. Praca biurowa, zlecenia zdalne, życie w social mediach i wieczorne seanse filmowe wpływają niekorzystnie na nasze oczy. Zdecydowanie je obciążają i przemęczają, a w konsekwencji prowadzić mogą do pogorszenia wzroku. Na szczęście rozwijająca się technologia nie działa jedynie na naszą niekorzyść. Ciągle powstają nowe rozwiązania, które pozwalają na skuteczne wsparcie oczu oraz ich ochronę. Mowa tu o okularach do komputera. Czy warto je stosować oraz w jaki sposób chronią one nasz wzrok?

Okulary do komputera z specjalnymi powłokami

Podczas pracy, zarówno z komputerem, jak i innymi sprzętami elektronicznymi, negatywny wpływ na nasz wzrok mają wszelkie odbicia i refleksy świetlne, a także niebieskie światło emitowane przez monitory tych urządzeń. Można skutecznie niwelować te czynniki, korzystając z odpowiednich okularów do komputera. Przez określenie „odpowiednie” rozumiemy te, które wyposażone są w soczewki okularowe ze specjalnymi powłokami. Do koniecznych uszlachetnień zaliczamy antyrefleks, a także powłokę blue control.

Antyrefleks

Antyrefleks to najpopularniejsze uszlachetnienie soczewki, nie tylko tej w okularach do komputera, ale również w klasycznych okularach korekcyjnych używanych na co dzień. Jego przydatność z pewnością docenią również osoby, które prowadzą samochód wieczorami i nocą. Dlaczego? Antyrefleks przede wszystkim niweluje odbicia światła. Oznacza to, że chroni Twoje oczy przed oślepiającymi odblaskami. Poza tym poprawia on skutecznie kontrast obrazu. Dzieje się tak, ponieważ więcej świata przechodzi przez soczewkę, niż się od niej odbija. Ma on również pozytywny wpływ na nasz wizerunek w okularach. Soczewki wyposażone w antyrefleks nie stanowią lustrzanej bariery między nami a rozmówcą. Dzięki zastosowaniu powłoki są one całkowicie przezroczyste, a oczy dobrze widoczne, co poprawia estetykę.

Blue control

Powłoka blue control to zdecydowany must have każdej osoby korzystającej często z urządzeń elektronicznych. Jej zadaniem jest blokowanie światła niebieskiego emitowanego przez monitory tych urządzeń. Dodatkowo zmniejsza ona intensywność sztucznego oświetlenia. Wszystko to sprawia, że oczy są mniej zmęczone, a my jesteśmy bardziej skupieni i nie odczuwamy tak bardzo negatywnych skutków działania światła niebieskiego.

Światło niebieskie – co to i jak wpływa na wzrok?

Wiemy już, że okulary do komputera mają blokować światło niebieskie emitowane przez monitory urządzeń elektronicznych. Warto zatem dowiedzieć się czym jest światło niebieskie i w jaki sposób wpływa na nasz wzrok.

Światło niebieskie to jedna z naturalnych części światła widzialnego. Jego niewielkie ilości mają pozytywny wpływ na ludzki organizm. Pozwalają na regulację rytmu dobowego, zwiększają koncentrację i wydajność, a przede wszystkim umożliwiają rozróżnianie kolorów. Problem zaczyna się w momencie, w którym organizm pochłania zbyt duże dawki sztucznego światła niebieskiego. Nie jest to trudne, ponieważ jest ono emitowane przez ekrany wszystkich urządzeń elektronicznych, takich jak tablety, laptopy czy telefony, a poza tym chociażby popularne żarówki LED.

Konsekwencje wystawiania się na długotrwałą ekspozycję światła niebieskiego:

  • przyspieszenie procesów starzenia się skóry,
  • zaburzenia naturalnego rytmu dobowego przez ograniczenie wydzielania melatoniny,
  • problemy z koncentracją,
  • zmęczenie wzroku i pogorszenie widzenia.

Dziś skupiamy się przede wszystkim na tych ostatnich.

Światło niebieskie powoduje wzmożone zmęczenie oczu, wpływa na procesy metaboliczne w siatkówce, a dodatkowo prowadzić może do wystąpienia syndromu widzenia komputerowego czy nawet zwyrodnienia plamki żółtej. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona oczu za pomocą okularów do komputera z powłoka blue.

Okulary do komputera blue control

Okulary do komputera ze wsparciem akomodacji

Ochrona oczu przed niekorzystnym działaniem światła niebieskiego czy niechcianych odblasków to jedno. Czasami jednak zmęczenie oczu wynika z bliskiej odległości monitora od oczu i ciągłego napięcia mięśni rzęskowych, które umożliwiają nam utrzymanie wyraźnego widzenia. Tym bardziej jeśli codziennej pracy przy komputerze asystuje ciągłe spoglądanie w ekran telefonu, który znajduje się jeszcze bliżej naszej twarzy. Niestety po kilku godzinach ciągłego skupienia, napięte mięśnie w końcu tracą swoją skuteczność i zaczynają się problemy z wyraźnym widzeniem w odległościach bliskich i ultra-bliskich. Sytuacja może być również odwrotna – problem wystąpi przy patrzeniu na dalej położone obiekty, ponieważ dojdzie do przykurczu mięśni.

Istnieje wiele metod, które zapobiec mają nadmiernemu obciążeniu układu wzrokowego podczas pracy z bliska. Warto zatem wiedzieć jak dbać o oczy przy komputerze. Gdy domowe metody jednak nie pomagają, warto zastanowić się nad okularami relaksacyjnymi.

Okulary ze wsparciem akomodacji to progresywna technologia z lekkim wzmocnieniem mocy do bliskich odległości. Wyróżnia je subtelny dodatek do bliży, którego zadaniem jest wspomaganie naturalnej akomodacji oka podczas pracy między innymi przy urządzeniach elektronicznych. Dzięki zastosowaniu niewielkich wartości mocy w dolnej części soczewki, nie nadwyrężamy mięśni układu wzrokowego i zapewniamy sobie wyraźne widzenie w bliskich odległościach przez wiele godzin.

Okulary relaksacyjne do komputera

Czy zatem warto korzystać z okularów do komputera?

Odpowiedź brzmi: tak. Stosowanie okularów do komputera niesie za sobą tylko i wyłącznie pozytywne skutki. Pozwala to między innymi na odciążenie układu wzrokowego, zmniejszenie zmęczenia oczu i ochronę przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego. Korzystając z okularów do komputera możesz również zredukować pośrednie skutki zmęczenia oczu, takich jak ciągłe łzawienie, suchość czy bóle głowy oraz problemy z koncentracją.

Bibliografia:

https://www.blockbluelight.co.uk/blogs/news/why-you-should-wear-computer-glasses

https://www.webmd.com/eye-health/blue-light-health

https://www.healthline.com/health/do-blue-light-glasses-work

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
04 września 2019

Okulary do komputera – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Czytaj dalej
Czym wyróżniają się okulary relaksacyjne?
16 marca 2021

Czym wyróżniają się okulary relaksacyjne?

Czytaj dalej
Okulary do komputera dla dzieci – kiedy je kupić?
13 stycznia 2023

Okulary do komputera dla dzieci – kiedy je kupić?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%