Okulary i gogle na narty – jak wybrać najlepsze?

Okulary i gogle na narty – jak wybrać najlepsze?

16 gru

W świecie sportów zimowych, gdzie białe obszary gór przyciągają entuzjastów zjazdów, wybór odpowiednich okularów lub gogli narciarskich staje się niezwykle istotny. Ochrona oczu na stoku nie ogranicza się jedynie do bariery przed intensywnym światłem słonecznym czy śnieżnymi podmuchami. To także kwestia komfortu widzenia i bezpieczeństwa, które decydują o jakości zimowych przeżyć. W tym kontekście, idealne gogle i okulary narciarskie stają się nieodłącznym elementem wyposażenia każdego narciarza. Jak zatem dokonać właściwego wyboru spośród mnogości dostępnych opcji? Dowiedz się jakie cechy powinny posiadać okulary oraz gogle na narty!

Ochrona oczu na stoku - dlaczego jest tak ważna?

Podczas uprawiania sportów zimowych, szczególnie narciarstwa, ochrona oczu jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa. Ekstremalne warunki atmosferyczne, jak intensywne światło słoneczne, refleksy świetlne od śniegu czy silne wiatry mogą znacząco wpłynąć na komfort i zdrowie wzroku. Promieniowanie UV na dużych wysokościach górskich jest bardziej intensywne, co zwiększa ryzyko uszkodzenia narządu wzroku. Dlatego noszenie okularów narciarskich jest nie tylko kwestią komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

Co wybrać – okulary czy gogle?

Gogle narciarskie to nieodzowny element wyposażenia, zakrywający prawie połowę twarzy i zapewniający ogromny komfort jazdy, szczególnie w trudnych warunkach. Chronią twarz i oczy przed wiatrem, śniegiem, zimnem i mrozem, co sprawia, że zdobywają liczne grono fanów. Dla osób noszących okulary korekcyjne dostępne są specjalne modele gogli, pozwalające na noszenie ich jednocześnie. Ten aspekt jest istotny, gdyż umożliwia komfortową jazdę bez żadnych ograniczeń. Gogle są również bezpieczniejsze niż okulary podczas ewentualnego upadku na stoku.

Z drugiej strony, niektórzy narciarze preferują tradycyjne okulary zamiast futurystycznego wyglądu gogli. Chociaż okulary sprawdzają się doskonale w ładnej pogodzie, przy silnym słońcu czy wietrze, mogą być niewystarczającą ochroną dla oczu. W praktyce wielu narciarzy decyduje się na posiadanie zarówno okularów, jak i gogli, dostosowując swój wybór do panujących warunków pogodowych. Okulary są szczególnie praktyczne podczas przerw w jeździe, umożliwiając wygodne spożycie posiłku na świeżym powietrzu.

Wybór zarówno okularów, jak i gogli narciarskich opiera się jednak na podobnych kwestiach. Należy bowiem zwrócić uwagę na trwałość zastosowanych materiałów oraz cechy soczewek.

okulary na narty

Trwałe i lekkie materiały

Wybierając idealne gogle i okulary narciarskie, warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich są wykonane. Najlepsze będą wykonane z trwałych, lekkich i elastycznych materiałów, takich jak poliwęglan. Materiał ten jest nie tylko lekki, co przyczynia się do komfortu noszenia, ale także odporny na uderzenia, co jest istotne w przypadku ewentualnych upadków na stoku.

Przepuszczalność światła w okularach i goglach narciarskich

Przepuszczalność światła w okularach i goglach narciarskich jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość widzenia oraz komfort jazdy na stoku. Głównym elementem, decydującym o warunkach optycznych, są dobrze dobrane szyby. Producenci oferują różne opcje soczewek, umożliwiając dopasowanie ich do indywidualnych preferencji oraz zmieniających się warunków atmosferycznych.

Jasność szyby

Jasność szyby jest jednym z kluczowych czynników, który wpływa na doświadczenia użytkownika podczas jazdy na nartach. Ocena jasności szyby odbywa się w skali S0-S3, gdzie S0 oznacza szkło nieprzyciemniane lub nieznacznie przyciemniane, odpowiednie do nocnej jazdy. Dopuszcza ono 81% - 100% promieni widocznego światła. Kolejne kategorie to:

 • S1 - jasne szkła, o niewielkim zaciemnieniu, sprawdzają się zarówno w mglistych, pochmurnych warunkach, jak i do jazdy w nocy przy sztucznym oświetleniu. Przepuszczają od 43% do 80% widocznego światła.

 • S2 - najbardziej uniwersalne, często stosowane zaciemnienie w podstawowych modelach. Idealny wybór dla osób poszukujących rozwiązania "na każdą pogodę". Przepuszczają od 18% do 42% widocznych promieni słonecznych.

 • S3 - najciemniejsze szkła, dedykowane dla osób wrażliwych na intensywne światło słoneczne. Idealne do użytku w słoneczne dni w miejscach o dużej ekspozycji na słońce. Przepuszczają jedynie od 8% do 17% promieni słonecznych.

Soczewki fotochromowe

Nowoczesnym rozwiązaniem są soczewki fotochromowe. Początkowo przyjmują zabarwienie równoważne kategorii S1, a pod wpływem promieniowania UV przyciemniają się, osiągając zakres jasności od S1 do S3. Należy jednak pamiętać, że reakcja fotochromowych soczewek nie jest natychmiastowa. Są one odpowiednie dla osób poszukujących jednej pary gogli lub okularów, która zapewni uniwersalność w różnych warunkach oświetleniowych.

Kolor soczewek w okularach i goglach na narty - na co wpływa

Kolor soczewek w okularach i goglach narciarskich ma istotny wpływ na percepcję otoczenia. Szkła o różnych kolorach absorbują różne długości fali świetlnych, co może poprawić kontrast i ostrość widzenia w określonych warunkach.

 • Białe soczewki - neutralne, pozwalają dobrze rozróżniać kolory, idealne do rekreacyjnej jazdy w dobrych warunkach pogodowych.

 • Zielono-niebieskie soczewki - poprawiają kontrast w słabym świetle, doskonałe na nieoświetlonych stokach.

 • Żółte soczewki - rozjaśniają obraz, poprawiają widoczność, sprawdzają się podczas opadów śniegu czy mgły.

 • Brązowe soczewki- idealne do jazdy w słoneczne dni, poprawiają kontrast i redukują odblaski.

 • Ciemnoniebieskie, szare soczewki - przeznaczone do ekstremalnych warunków, szczególnie na wysokogórskich trasach z intensywnym słońcem.

Ostateczny wybór koloru soczewek powinien uwzględniać indywidualne preferencje użytkownika oraz warunki atmosferyczne na stoku, gwarantując komfort i bezpieczeństwo podczas zimowej zabawy.

kolor soczewek w okularach i goglach na narty

Kształt soczewek w goglach narciarskich

Soczewki cylindryczne w goglach narciarskich charakteryzują się zakrzywieniem od lewej do prawej w poprzek oczu i twarzy, przy czym ich powierzchnia jest płaska w kierunku pionowym, między nosem a czołem. Gogle wyposażone w soczewki cylindryczne są zazwyczaj bardziej przystępne cenowo i spełniają swoje zadanie, choć płaskość powierzchni może skutkować większą ilością odblasków i nieznacznym ograniczeniem widzenia peryferyjnego.

W przeciwieństwie do tego, soczewki sferyczne zakrzywiają się zarówno w poziomie, jak i w pionie, co przyczynia się do lepszego widzenia peryferyjnego, zmniejsza zniekształcenia obrazu i ogranicza ilość odblasków. Niemniej jednak, tego rodzaju soczewki są zazwyczaj droższe. Warto zauważyć, że im większa soczewka, tym szersze pole widzenia.

Ochrona przed UV na stoku

Ochrona przed promieniowaniem UV jest kluczowym elementem każdych dobrych gogli i okularów narciarskich. Wysoko w górach, gdzie intensywność promieniowania UV jest znacznie większa, narażenie oczu na szkodliwe promieniowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zapalenie spojówek czy ślepota śnieżna. Dlatego powinny one być wyposażone w filtr UV400 gwarantujący 100% ochronę przed promieniowaniem UV.

Powłoka anti-fog

W warunkach zimowych, problemem często jest parowanie soczewek, co znacząco ogranicza widoczność. Dlatego wiele nowoczesnych gogli narciarskich wyposażonych jest w specjalne powłoki, takie jak anti-fog. Te powłoki zapobiegają skraplaniu pary wodnej na powierzchni soczewek, utrzymując widoczność na odpowiednim poziomie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Ramki OTG w goglach narciarskich

Narciarze z koniecznością noszenia okularów korekcyjnych podczas zjazdów powinni rozważyć wybór gogli narciarskich OTG (over the glasses). Konstrukcja tych gogli przewiduje specjalne wycięcie na wysokości zauszników okularów, które jest uzupełnione wstawką z gąbki. Alternatywnie, niektóre modele oferują szersze oprawki gogli wykonane z miękkiego polimeru, aby uniknąć ucisku na okulary korekcyjne. Gogle narciarskie OTG zostały zoptymalizowane tak, aby doskonale pasować do większości okularów, co eliminuje konieczność korzystania z soczewek kontaktowych.

Aby jednak w pełni cieszyć się komfortem, zaleca się wybór modelu charakteryzującego się odpowiednio powiększonym krojem i efektywnym systemem wentylacji. Gogle narciarskie OTG to praktyczne rozwiązanie, które łączy funkcjonalność i wygodę dla entuzjastów sportów zimowych noszących okulary korekcyjne.

gogle na narty

Podsumowując, wybierając idealne gogle lub okulary narciarskie, należy brać pod uwagę nie tylko estetykę, ale przede wszystkim aspekty funkcjonalne, takie jak ochrona przed UV, trwałość materiałów czy odpowiednia przepuszczalność światła. Inwestycja w wysokiej jakości akcesoria optyczne nie tylko poprawi komfort jazdy na stoku, ale przede wszystkim zabezpieczy cenne zdrowie oczu.

Zobacz także >> ranking okularów sportowych

 

Bibliografia

 1. https://www.allaboutvision.com/buysmart/goggles.htm
 2. https://www.rei.com/learn/expert-advice/goggles.html
 3. https://www.outdoorgearlab.com/topics/snow-sports/best-ski-goggles/buying-advice
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%