Jak działają soczewki fotochromowe?

Jak działają soczewki fotochromowe?

10 sty

Codziennie na nasz narząd wzroku oddziałuje cały szereg niekorzystnych czynników. Zaliczyć do nich można chociażby promieniowanie UV. Wpływa ono niekorzystnie nie tylko na proces starzenia się skóry, również wokół oczu, ale dodatkowo prowadzi do żółknięcia soczewki oka. Skutkiem tego jest nieodwracalne pogorszenie się wzroku.

Można chronić się przed promieniowaniem UV stosując odpowiednie okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne z specjalnymi powłokami. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na zakup dodatkowych okularów przeciwsłonecznych korygujących wadę wzroku. Z tego powodu dużym zainteresowaniem cieszą się soczewki fotochromowe. Jak działają i komu są polecane?

Czym są soczewki fotochromowe?

Soczewki fotochromowe to odmiana szkieł korekcyjnych, które skutecznie chronią wzrok zarówno przed promieniowaniem UV, jak i światłem niebieskim. Ich oryginalność polega na tym, że soczewka okularowa sama dostosowuje przyciemnienie do otaczających ją warunków. Staje się ona ciemniejsza pod wpływem promieniowania UV i kilku innych, pobocznych czynników. Dzięki temu niezależnie od natężenia czy rodzaju oświetlenia, nasze oczy są odpowiednio chronione.

Obecnie spotkać możemy się ze szkłami fotochromowymi w trzech kolorach: zielonym, szarym i brązowym. Dzięki temu bez trudu dopasować można soczewki do oprawy lub własnych preferencji.

kolory soczewek fotochromowych

Zasada działania soczewek fotochromowych

Działanie soczewek fotochromowych opiera się na zachodzących reakcjach chemicznych. Za zmianę zabarwienia odpowiedzialne są pigmenty fotochromowe. Miliardy takich cząsteczek znajdują się na powierzchni soczewki okularowej, a zmiana ich konformacji daje zauważalny gołym okiem efekt przyciemnienia. W stanie spoczynku pigmenty ułożone są tak, by przepuszczać światło. Pod wpływem działania promieniowania UV jedno z wiązań atomowych rozrywa się, a część cząsteczki obraca się. Taka zmiana kształtu sprawia, że przenikanie światła przez soczewkę staje się ograniczone.

Zjawisko fotochromizmu odkryte zostało w 1880 roku przez Markwalda. Od tego czasu znalazło ono szerokie zastosowanie w optyce. Z powodzeniem wykorzystywane było już w soczewkach okularowych mineralnych. Technologia szkieł fotochromowych przez lata pozostała taka sama. Zmianie ulegają jedynie stosowane pigmenty. Jest tak ponieważ producenci ciągle ulepszają swoje soczewki, dążąc do ich jak największej efektywności. Celem jest osiągniecie szkieł o jak największej przejrzystości w stanie spoczynku, możliwie jak najszybszym czasie zmian zabarwienia, a także zwiększonym zakresie barw.

Co wpływa na działanie soczewek fotochromowych?

Choć zawsze powtarza się, że działanie soczewek fotochromowych uzależnione jest od promieniowania UV, na przyciemnienie się szkieł wpływ mają również inne czynniki, takie jak temperatura czy grubość soczewek.

By szkło zabarwiło się, potrzebne jest promieniowanie UV. Naturalnym jego źródłem jest słońce, a wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się jego natężenie. Promieniowanie przenika przez chmury, mgłę, wodę, szyby czy ubranie, zatem jesteśmy na nie narażeni właściwie przez cały czas. Dzięki temu, soczewki fotochromowe będą barwić się równie intensywnie w każdym otoczeniu.

Do ponownego odbarwienia się soczewek potrzebna jest temperatura powyżej 0 stopni Celsjusza oraz całkowity brak dostępu do promieniowania UV. Im wyższa jest temperatura soczewek, tym szybciej pigmenty fotochromowe wracają do pierwotnego położenia, a soczewki stają się bezbarwne.

co wpływa na działanie soczewek fotochromowych?

Jak długo posłużą soczewki fotochromowe?

Niestety działanie soczewek fotochromowych nie jest wieczne. O ile w przypadku zwykłych szkieł korekcyjnych należy wymienić je w momencie zmiany wady wzroku lub uszkodzenia soczewek, tak w przypadku okularów fotochromowych dochodzi jeszcze wątek osłabienia ich działania. Chodzi konkretnie o zmianę koloru i przyciemnienia szkieł.

W miarę korzystania z okularów fotochromowych, cząsteczki pigmentów nie powracają do stanu spoczynku. Oznacza to, że szkła nie stają się całkowicie bezbarwne, a pozostają widocznie ciemniejsze niż były na początku. W zależności od częstotliwości zabarwiania i odbarwiania , może mieć to miejsce w różnym czasie. Producenci gwarantują skutecznie działanie soczewek w przedziale od 2 do 3 lat.

Komu polecane są soczewki fotochromowe?

Okulary fotochromowe to dobra opcja dla każdego okularnika. Jest to tak naprawdę alternatywa dla dwóch osobnych par okularów: korekcyjnej i przeciwsłonecznej z korekcją. Dzięki zastosowaniu soczewek fotochromowych zyskujesz 2w1! Takie rozwiązanie sprawi, że już nigdy nie będziesz musiał mrużyć oczu po wyjściu na spacer w słoneczny dzień. Ich dopasowywanie się do panujących warunków zdecydowanie poprawia komfort patrzenia, a także sprawia, że oczy są mniej zmęczone.

Istnieją również soczewki fotochromowe stworzone z myślą o kierowcach. Do niedawna szkła fotochromowe nie zaciemniały się za szybą samochodu, jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wprowadzono soczewki najnowszej generacji. Te ulegają zaciemnieniu nie tylko pod wpływem promieniowania UV, ale również pod wpływem światła widzialnego. Dzięki temu umożliwiają komfortowe prowadzenie auta nawet w najbardziej słoneczny dzień. W pełnym słońcu będą one maksymalnie zaciemnione, blokując 100% promieniowania, natomiast w pomieszczeniach zamkniętych powierzchnia szkieł będzie jedynie nieznacznie zabarwiona.

Komu polecane są soczewki fotochromowe?

Bibliografia:
https://szajna.pl/academy/jak-dzialaja-szkla-fotochromowe/

https://www.transitions.com/en-us/why-transitions/the-technology/photochromic-tech/

https://www.warbyparker.com/learn/photochromic-lense

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Co to są okulary fotochromowe? Czy warto je wybierać?
28 czerwca 2021

Co to są okulary fotochromowe? Czy warto je wybierać?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%