Co to są okulary fotochromowe? Czy warto je wybierać?

Co to są okulary fotochromowe? Czy warto je wybierać?

28 cze

Okulary korekcyjne powinny zapewniać Ci maksimum wygody. Dzięki temu zarówno drobne, jak i znacznie większe wady wzroku nie wpłyną negatywnie na Twoje życie. Bez problemu osiągniesz taki efekt, jeśli wybierzesz odpowiednie szkła. Dlatego dowiedz się, co to są okulary fotochromowe i przekonaj się, czy sprawdzą się w Twoim przypadku.

SPRAWDŹ OFERTĘ OKULARÓW FOTOCHROMOWYCH

Co to są okulary fotochromowe?

Masz wrażliwe oczy, a ostre światło powoduje u Ciebie uporczywe łzawienie? W takim przypadku musisz jeszcze bardziej zadbać o swoje oczy, abyś nie musiał żyć z tymi przykrymi dolegliwościami. Kluczowe znaczenie ma wybór inteligentnych szkieł, które ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie, a przede wszystkim same będą się dopasowywały do ostrości światła. Właśnie tym wyróżniają się okulary fotochromowe, czyli modele tak popularne szczególnie wśród sportowców oraz osób, lubiących aktywnie spędzać swój wolny czas. Zastanawiasz się dokładnie, co to są okulary fotochromowe? Ich najważniejszą cechą jest zdolność dostosowania się do mocy oświetlenia. Dzięki temu w każdych warunkach mogą chronić Twój wzrok, co jest tak ważne, jeśli masz wrażliwe oczy lub jesteś sportowcem.

Okulary fotochromowe – jak działają?

Szukasz okularów, które skutecznie ochronią Twoje oczy? Bez wątpienia należą do nich fotochromy. Jak działają takie modele? Kluczowe znaczenie mają pigmenty fotochromowe, które zmieniają swoje położenie w zależności od mocy światła. Dodatkowo chronią Twój wzrok w trojaki sposób: zabezpieczają przed słońcem, promieniowaniem UV i światłem niebieskim. Dzięki temu oczy wolniej się męczą, a Ty możesz zapomnieć o uporczywym łzawieniu czy chwilowych trudnościach w widzeniu.

Zwróć uwagę na to, że pod wpływem światła zmieniają się pigmenty zawarte w szkłach okularów fotochromowych. W efekcie szybko dostrzeżesz, że szkła zmieniają swoją barwę – w pomieszczeniu są całkowicie bezbarwne, a na zewnątrz mogą być brązowe, zielone, a nawet żółte.

Gotowe okulary fotochromowe

Fotochromy – jak działają w trzech etapach

Brak aktywacji

W pierwszym etapie pigmenty fotochromowe pozostają w stanie spoczynku. Zazwyczaj dzieje się tak w pomieszczeniach, gdzie nie docierają promienie UV. Wtedy szkła są bezbarwne.

Zerwanie wiązań

Drugi etap działania okularów fotochromowych polega na zerwaniu się wiązań pigmentów pod wpływem promieniowania UV. W takiej sytuacji cząsteczki zaczynają stopniowo zmieniać swoją pozycję, a szkła stają się lekko ciemniejsze.

Absorpcja światła

Podczas ostatniego etapu dochodzi do przyciemnienia okularów. Powstała struktura zajmuje się absorpcją światła, dzięki czemu staje się skuteczną ochroną dla Twoich oczu. Taki stan utrzymuje się przez jakiś czas – najszybciej powraca do początkowego etapu przy wyższej temperaturze.

absorpcja światła

Kto najczęściej decyduje się na fotochromy?

Szczególnie wśród sportowców fotochromy są bardzo popularne. Przede wszystkim dlatego, że dopasowują się do każdych warunków, więc mocne światło lub zachmurzone niebo nie wpływają na osiągnięte wyniki. Właśnie z tego powodu rowerzyści, biegacze czy kajakarze decydują się na fotochromy. Czy warto wybierać takie modele, jeśli nie jesteś sportowcem? Coraz więcej osób dostrzega zalety tych szkieł. Dlatego już teraz stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Zwróć również uwagę na to, że fotochromy to ciekawe rozwiązanie dla Ciebie, jeśli często prowadzisz samochód, motor, hulajnogę lub inny pojazd. W takich sytuacjach światło może spowolnić Twoją reakcję, co znowu stanowi dla Ciebie spore niebezpieczeństwo. Właśnie z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się fotochromy. Czy warto zawsze je wybierać? Jeśli nie jesteś narażony na częstą zmianę światła UV, to możesz pozostać przy klasycznych szkłach.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O OKULARACH FOTOCHROMOWYCH I ZOBACZ MODELE

Ile kosztują fotochromy?

Cena za okulary fotochromowe jest uzależniona przede wszystkim od producenta, a także tego, czy chcesz wymienić jedynie szkła, czy może planujesz też zakup nowych oprawek. Pamiętaj również o tym, że to bardzo nowoczesne rozwiązanie, co ma wpływ na ostateczną cenę. Zatem, ile kosztują fotochromy? Za najtańsze modele gotowe, czyli takie, które w oprawce mają już wstawione szkła fotochromowe zapłacisz ok. 500 zł. Możesz też w dowolnych oprawkach korekcyjnych wstawić takie szkła, wtedy do ceny doliczamy 330 złotych. Jeżeli zależy Ci na tym, aby szkła były jeszcze bardziej wytrzymałe, to zdecyduj się na warianty z powłoką utwardzoną. Tak naprawdę możesz z łatwością dopasować fotochromy do swojego budżetu, więc na pewno znajdziesz model, który nie tylko Ci się spodoba, ale też zapewni Ci maksymalną wygodę.

ZOBACZ CENNIK SOCZEWEK FOTOCHROMOWYCH

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Okulary sportowe – Kompletny Poradnik
12 września 2019

Okulary sportowe – Kompletny Poradnik

Czytaj dalej
Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?
27 marca 2020

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Czytaj dalej
4 powody, dlaczego warto nosić okulary sportowe korekcyjne
26 kwietnia 2021

4 powody, dlaczego warto nosić okulary sportowe korekcyjne

Czytaj dalej
Jakie okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy?
14 czerwca 2021

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%