Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

27 mar

Okulary przeciwsłoneczne dla niektórych to tylko element stylizacji i pewnego rodzaju ochrona przed ograniczającym widzenie słońcem. Pamiętajmy jednak, że podstawowym zadaniem okularów przeciwsłonecznych powinna być ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV, które w dłuższej perspektywie może być dla naszych oczu bardzo niebezpieczne. Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? Co jest ważne i na co zwracać uwagę podczas doboru okularów przeciwsłonecznych? Czym okulary różnią się od siebie?

kobieta w okularach przeciwsłonecznych na zakupach

Współczesny, aż nad wyraz bogaty wybór okularów przeciwsłonecznych, to z pewnością wyzwanie dla kogoś, kto nie zwraca uwagi tylko i wyłącznie na aspekt estetyczny oprawek i ich wielkość. Różnorodność okularów przeciwsłonecznych ma jednak swoje zalety, gdyż możemy wybrać model, który nie tylko bardzo nam się podoba, ale również doskonale spełnia swoją funkcję. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas dobierania okularów przeciwsłonecznych i gdzie je najlepiej kupić.

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne? Nie popełniaj tego błędu

Setki wzorów, kolorów, kształtów i modeli – tak prezentuje się oferta okularów przeciwsłonecznych na ulicznych stoiskach i bazarach, które jak grzyby po deszczu pojawiają się wraz z wyższymi temperaturami i większą ilością słońca na niebie. Różnorodna oferta oraz przystępna cena może skusić niejednego, ale czy warto? Mimo wszystko, istotne jest, gdzie kupimy swoje okulary przeciwsłoneczne, ponieważ wpływa to na bezpieczeństwo naszych oczu i portfela. Na ulicznych stoiskach, bazarach czy w przydrożnych drogeriach nie kupimy okularów dobrej jakości z filtrem UV, który zagwarantuje nam ochronę przed szkodliwością słońca, a to naprawdę ważne – bez tego już lepiej byłoby dla naszych oczu w ogóle nie zakładać żadnych oprawek.

Co ważne, okulary przeciwsłoneczne bez filtra UV przepuszczają do naszych źrenic jeszcze więcej szkodliwego promieniowania, niż gdybyśmy w ogóle nie mieli na nosie oprawek. Dzieje się tak, gdyż przez przyciemnione oprawki źrenice oka w sposób naturalny rozszerzają się, by zapewnić lepsze widzenie w ciemnym otoczeniu, a w ten sposób do gałek dociera więcej słońca. Obecny w bezpiecznych okularach przeciwsłonecznych filtr UV zapobiega takie sytuacjom, dzięki czemu nasze oczy są chronione, a komfort widzenia staje się lepszy.

Co więcej, okulary ze zwykłych stoisk czy drogerii, kupione za nieznaczną kwotę, to w rzeczywistości i w dłuższej perspektywie żadna oszczędność, ponieważ często są one kiepskiej jakości, przez co szybko będziemy zmuszeni wyrzucić je do kosza. Podczas gdy markowe i bezpieczne oprawki wystarczą nam na kilka lat użytkowania, w tym samym czasie musielibyśmy kupić kilkanaście par tanich okularów przeciwsłonecznych z bazaru, które nie wytrzymują próby czasu.

Jak sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne mają filtr UV?

Aby upewnić się, że model okularów, które planujemy kupić, ma wszystko co potrzeba, aby chronić nasze oczy, wystarczy znać kilka prostych zasad. Po pierwsze, jednym z tzw. znaków szczególnych, na który warto zwrócić uwagę, to oznaczenie UV 400, które informuje o filtrze blokującym szkodliwe promieniowanie słoneczne. Na zwykłych okularach, kupowanych w niesprawdzonych miejscach, często nie ma takiej informacji lub jest ona błędna. Na zauszniku tanich okularów można zobaczyć zabawną, ale niewiele znaczącą liczbę, np. 4000 – takich okularów przeciwsłonecznych nie kupujmy.

Kobieta w okularach przeciwsłonecznych

Dodatkowe oznaczenia, na które warto zwrócić uwagę podczas doboru okularów przeciwsłonecznych, to:

  • CE,
  • EN 166:2001,
  • EN 1836+A1:2009,
  • 89/686/EWG
  • ISO 9001:2000.

Symbole te świadczą o tym, że model oprawek spełnia określone normy.

Pamiętajmy, że nawet jeśli okulary mają wszystkie potrzebne oznaczenia, ale cena wydaje się zbyt niska, warto jeszcze przemyśleć swój wybór.

Rodzaje okularów przeciwsłonecznych – jakie wybrać?

Standardowe okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

To okulary, które opisaliśmy w szczegółach powyżej. Klasyczne okulary przeciwsłoneczne są wyposażone w filtr UV 400, zapewniający ochronę dla naszych oczu. W zależności od kategorii filtra UV, różnią się od siebie stopniem przyciemnienia soczewki okularowej. Stanowią one obecnie największą część spośród wszystkich okularów przeciwsłonecznych, są najbardziej popularne i sprawdzają się w codziennych warunkach.

Na co dzień nosisz okulary i nie wiesz, jak pogodzić korekcję wzroku z ochroną oczu przed słońcem? Nie pozostajesz bez opcji! Koniecznie zakup okulary przeciwsłoneczne korekcyjne z odpowiednim filtrem UV — tutaj dowiesz się, czym są i ile kosztują.

Okulary z polaryzacją

Drugi, nieco mniej popularny rodzaj okularów przeciwsłonecznych, który zyskuje jednak w ostatnich latach sympatię wielu osób, czyli okulary z polaryzacją. Kiedyś wybierane były zwłaszcza przez osoby kierujące pojazdami lub uprawiające sporty wodne z uwagi na eliminację oślepiających odblasków. Obecnie okulary z filtrem polaryzacyjnym są coraz częściej kupowane przez klientów, a to ze względu na poprawiony komfort widzenia, bardziej zróżnicowaną ofertę i estetyczniejsze wykonanie.

Okulary z fotochromem

Trzeci rodzaj okularów chroniących przed słońcem to tak naprawdę okulary korekcyjne z powłoką blokującą promieniowanie UV – okulary z fotochromem. Takie okulary, w zależności od stopnia nasłonecznienia, przyciemniają soczewki okularowe, minimalizując wpływ słońca na oczy i widzenie. Mają też różne kolory. To dobry wybór dla osób z wadą wzroku, które chcą mieć okulary korekcyjne i okulary przeciwsłoneczne w jednym.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do twarzy?

Gdy poszukujemy swoich wymarzonych okularów przeciwsłonecznych i chcemy czuć się w nich dobrze, należy dobrać je odpowiednio do naszej twarzy. To dzięki temu będziemy prezentować się w nich korzystnie. Podczas doboru okularów do kształtu twarzy, kierujemy się standardowymi zasadami. Jeśli mamy twarz pociągłą, możemy z powodzeniem kupić okulary przeciwsłoneczne w kształcie okrągłym, owalnym lub geometrycznym, gdy natomiast nasza buzia jest okrągła – najlepiej prezentować się będą okulary prostokątne, aviatory lub o kocim kształcie.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Markowe okulary gwarancją jakości i bezpieczeństwa

Okulary przeciwsłoneczne powinny pasować do stylizacji i dobrze się prezentować. Przede wszystkim jednak muszą zapewnić naszym oczom ochronę. Aby wybrać takie okulary warto rozejrzeć się w sprawdzonych miejscach, najlepiej u autoryzowanych sprzedawców współpracujących z głównymi dystrybutorami okularów, takimi jak np. Luxottica. Sklep wOkularach.pl, który jest optykiem internetowym i certyfikowanym resellerem markowych okularów, spełnia właśnie ten warunek. Dzięki temu mamy pewność, że kupujemy wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne, które są bezpieczne dla naszych oczu. 

Zobacz także:

Jak wybrać odpowiednie okulary dla kierowców?
05 maja 2021

Jak wybrać odpowiednie okulary dla kierowców?

Czytaj dalej
Okulary przeciwsłoneczne - jak wybrać? 6 porad
10 marca 2023

Okulary przeciwsłoneczne - jak wybrać? 6 porad

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%