Jakie okulary na rower?

Jakie okulary na rower?

18 wrz

Kolarstwo to nie tylko pasja, ale również świetny sposób na aktywność fizyczną i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jednak aby cieszyć się tą aktywnością w pełni, trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia każdego rowerzysty są okulary. Dlaczego są one tak ważne i jakie okulary wybrać?

Dlaczego okulary są ważne podczas jazdy na rowerze?

Okulary rowerowe to nie tylko modny dodatek do stroju kolarskiego, ale przede wszystkim niezbędny element ochrony. Istnieje wiele powodów, dla których warto nosić okulary podczas jazdy na rowerze. Zaliczamy do nich:

 1. Ochrona oczu przed wiatrem i pyłem
  Podczas jazdy na rowerze, szczególnie przy większych prędkościach, wiatr może powodować podrażnienia i wysuszenie oczu. Dodatkowo, drobiny kurzu, piasku czy owadów mogą dostać się do oczu, stwarzając bardzo niekomfortową oraz niebezpieczną sytuację. Ciało obce powoduje nie tylko ból oka i łzawienie, ale dodatkowo zaburza widzenie.

 2. Ochrona przed promieniowaniem UV
  Słońce może być naszym sprzymierzeńcem podczas jazdy na rowerze, ale również i wrogiem. Promieniowanie UV może powodować uszkodzenia struktur oczu, np. siatkówki i przyspieszać rozwój wielu schorzeń okulistycznych, takich jak zapalenie spojówek czy nawet zaćmy. Dlatego ważne jest, aby wybierać okulary, które oferują odpowiednią ochronę przed wpływem promieni UV na oczy.
 3. Poprawa widoczności
  Dobre okulary rowerowe poprawiają widoczność na drodze. Dzięki nim unikniesz oślepienia przez słońce, a także łatwiej zauważysz przeszkody na drodze, np. kamienie czy kałuże. Nieocenione jest również działanie filtra polaryzacyjnego. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją redukują niechciane odbicia, przez co minimalizują efekt olśnienia. Dodatkowo poprawiają one kontrast widzenia oraz polepszają percepcję barw.

 4. Komfort jazdy
  Okulary chroniące oczy przed wiatrem, pyłem i promieniowaniem UV sprawiają, że jazda na rowerze staje się bardziej komfortowa. Nie będziesz musiał mrużyć oczu ani zasłaniać się ręką podczas jazdy. Poprawa widoczności oraz redukcja odblasków sprawią również, że wyeliminujesz uczucie zmęczenia oczu po długiej trasie na rowerze.

Jakie okulary na rower wybrać?

Jakie okulary wybrać na rower?

Wybór odpowiednich okularów rowerowych może być trudny, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli i marek. Warto natomiast podczas zakupu wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii:

1. Soczewki
Jednym z najważniejszych elementów okularów są soczewki. Istnieją różne rodzaje soczewek, a ich właściwości wpływają na komfort jazdy

 • Soczewki przeciwsłoneczne (barwione)
  Soczewki okularów przeciwsłonecznych sportowych różnią się pod względem koloru i właściwości optycznych. Przy wyborze warto zastanowić się, jakie warunki jazdy nas najczęściej spotykają. Na przykład, soczewki przyciemniane szare lub brązowe sprawdzą się w słoneczne dni, natomiast soczewki o żółtym lub pomarańczowym odcieniu mogą poprawić widoczność w trudnych warunkach pogodowych.

 • Soczewki fotochromowe
  Soczewki fotochromowe dostosowują się do zmieniających się warunków oświetleniowych. W jasnym świetle stają się ciemniejsze, a w słabszym świetle jaśniejsze. To świetne rozwiązanie dla rowerzystów, którzy jeżdżą w różnych warunkach pogodowych.


2. Kształt okularów
Kształt okularów ma duże znaczenie dla komfortu jazdy i ochrony oczu. Okulary rowerowe powinny mieć odpowiednio duże szkła, które chronią nie tylko oczy, ale także okolicę oczu przed wiatrem i pyłem. Dobrze dobrany kształt okularów również zapobiega zbieraniu się wilgoci na soczewkach, dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

3. Regulacja i dopasowanie
Dobre okulary rowerowe powinny mieć możliwość regulacji, dzięki której można dostosować je do kształtu głowy i nosa. To zapewni lepsze dopasowanie i wygodę noszenia przez dłuższy czas.

4. Waga i wytrzymałość
Nie zapominaj o wadze i wytrzymałości okularów. Lekkie okulary są bardziej komfortowe, zwłaszcza podczas dłuższych tras. Jednak nie rezygnuj z wytrzymałości na rzecz wagi, ponieważ okulary muszą być także odporne na ewentualne wstrząsy i upadki.

Okulary na rower - na co zwrócić uwagę?

Kategorie przyciemnienia soczewek okularowych

Kategorie przyciemnienia okularów przeciwsłonecznych są oznaczane numerami od 0 do 4. Każda kategoria ma swoje przeznaczenie i jest dostosowana do określonych warunków oświetleniowych. Jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne do jazdy na rowerze, warto wybrać odpowiednią kategorię przyciemnienia w zależności od rodzaju warunków, w jakich będziemy jeździli.

 • Kategoria 0 (przepuszcza 80-100% światła) - okulary tej kategorii są przeznaczone do użytku w warunkach słabego oświetlenia lub podczas jazdy wieczorem.
 • Kategoria 1 (przepuszcza 43-80% światła) - okulary tej kategorii nadają się do lekkiego oświetlenia, na przykład podczas jazdy w zachmurzony dzień.
 • Kategoria 2 (przepuszcza 18-43% światła) - okulary tej kategorii są odpowiednie do większości codziennych aktywności na świeżym powietrzu, w tym jazdy na rowerze w umiarkowanym słońcu.
 • Kategoria 3 (przepuszcza 8-18% światła) - okulary tej kategorii nadają się do jazdy na rowerze w jasne i słoneczne dni. To popularny wybór dla wielu rowerzystów.
 • Kategoria 4 (przepuszcza 3-8% światła) - okulary tej kategorii są ekstremalnie przyciemnione i są przeznaczone do ekstremalnych warunków, takich jak jazda w wysokich górach. Jednak są zbyt ciemne do jazdy rowerem w warunkach miejskich, ponieważ mogą znacząco ograniczyć widoczność.

Jeśli jesteś człowiekiem aktywnym, z pewnością zainteresuje Cię nasz najnowszy ranking okularów sportowych.

Okulary rowerowe to niezbędny element wyposażenia każdego rowerzysty. Wybór odpowiednich okularów może być trudny, ale warto poświęcić czas na dokładne zrozumienie swoich potrzeb i warunków, w jakich będziesz jeździć. Kształt i barwienie soczewek, regulacja nosków, waga i wytrzymałość oraz stopień przyciemnienia szkieł - to wszystko należy wziąć pod uwagę, aby wybrać idealne okulary dla siebie. Dzięki nim będziesz cieszyć się komfortem jazdy i chronić swoje oczy. Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem czy profesjonalistą, dobre okulary rowerowe to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort jazdy.

 

Bibliografia:

 1. https://www.travelersdoor.com/photochromic-vs-polarized-cycling/
 2. https://www.zeiss.com/vision-care/us/eye-health-and-care/sports-leisure/perfect-vision-when-cycling-which-eyeglass-lenses-are-best-for-cyclists.html
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Okulary sportowe – Kompletny Poradnik
12 września 2019

Okulary sportowe – Kompletny Poradnik

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%