Okulary przeciwsłoneczne - jak wybrać? 6 porad

Okulary przeciwsłoneczne - jak wybrać? 6 porad

10 mar

Choć może się wydawać, że wybór okularów przeciwsłonecznych nie należy do najbardziej skomplikowanych, to należy zwracać uwagę na kilka aspektów. Dzięki temu możesz wybrać okulary, które nie tylko będą dobrze się prezentować, ale też będą zdrowe dla oczu i praktyczne. Zatem jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Zobacz 6 praktycznych porad!

Krok 1 do wyboru okularów przeciwsłonecznych

Wybierz okulary przeciwsłoneczne dopasowane do Twojej twarzy pod względem kształtu, rozmiaru i koloru.

Pierwszą - i często niestety ostatnią rzeczą, jaką bierzemy pod uwagę, jest wygląd okularów i dopasowanie ich do nas. Choć jest to oczywiście bardzo ważne, nasz wybór okularów przeciwsłonecznych nie powinien opierać się tylko i wyłącznie na tym, ale o tym w dalszej części wpisu.

Myśląc o okularach przeciwsłonecznych często przychodzi Tobie do głowy słowo moda? To dobre skojarzenie! Właśnie z uwagi na to, że to element garderoby, wybierając okulary chroniące przed słońcem masz okazję przebierać wśród tysięcy różnych modeli. To daje Tobie szansę na wybór odpowiedniego kształtu, koloru i rozmiaru okularów przeciwsłonecznych.

Jak się do tego zabrać?

 • Po pierwsze - dobór okularów przeciwsłonecznych do kształtu twarzy - najprostszą metodą jest zasada przeciwieństw. Jeśli Twoja twarz jest okrągła - najlepiej będą na Tobie wyglądały okulary kanciaste, czyli o kształcie kwadratu czy prostokąta, ewentualnie też okulary kocie. Odwrotna zasada - jeśli Twoja twarz ma ostrzejsze rysy - wybieraj pośród okularów przeciwsłonecznych okrągłych lub owalnych. Jeśli chcesz zgłębić temat dopasowania opraw do twarzy - zajrzyj do innego naszego wpisu całkowicie poświęconemu temu tematowi.

 • Weź pod uwagę wielkość. W przypadku wyboru okularów przeciwsłonecznych pod kątem rozmiaru możemy sobie pozwolić na odrobinę większe szaleństwa niż w momencie kupowania opraw korekcyjnych. Jednak tutaj również należy brać pod uwagę, że dany model okularów przeciwsłonecznych może występować w kilku rozmiarach i możemy wybrać taki, który będzie prezentował się na naszej buzi najlepiej. Zwracaj uwagę przede wszystkim na wielkość szkła okularowego, ale też na szerokość samej oprawki oraz długość zauszników.

Informację na temat wymiarów okularów znajdziesz w parametrach na karcie produktu w naszym sklepie lub na zauszniku.

 • Kolor okularów przeciwsłonecznych - jaki wybrać? To tak naprawdę zależy od Ciebie, ale możesz wziąć pod uwagę Twój typ urody, czy kolor włosów. Warto mieć również wiedzę na temat tego, jak dobrać okulary do stylizacji. Wszystko to może złożyć się na całkiem fajny wybór okularów przeciwsłonecznych, które posłużą Tobie nie tylko w letnie dni, ale też w trakcie słonecznych momentów w trakcie całego roku.

>> Sprawdź także jak wybrać okulary do typu urody.

>> Zobacz też jak wybrać okulary do koloru włosów.

>> Zajrzyj też do naszej wirtualnej przymierzalni okularów.

jak wybrać okulary przeciwsłoneczne

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Krok 2

Kolor soczewki okularowej też jest ważny!

Skoro już byliśmy przy temacie koloru okularów, to przejdźmy płynnie do kwestii zabarwienia soczewek okularowych. To nie tylko aspekt estetyczny - jak wybrać okulary przeciwsłoneczne pod kątem soczewek okularowych?

Okulary z kolorowymi szkłami niemal jednoznacznie kojarzą się z latem i beztroskimi chwilami na wakacjach. Zabarwienie soczewki okularowej ma jednak swoje zastosowanie w innych aspektach niż tylko i wyłącznie estetyka. Jaki kolor szkła okularów wybrać i do czego?

 • szare soczewki okularowe mają najbardziej naturalny odcień, dlatego polecane są na co dzień dla każdego. Mogą być noszone również jako okulary do auta.
 • żółte lub pomarańczowe szkła okularów również wskazane są dla osób prowadzących samochód, ale najlepiej w gorszych warunkach widoczności lub po zmroku. Zwiększają one bowiem kontrast i głębie obrazu, a także rozjaśniają.
 • brązowe lub bursztynowe soczewki okularowe powinny być wybierane przez osoby o bardziej wrażliwych oczach. Taki kolor odpręża Twoje oczy, zwiększa kontrast oraz pochłania lepiej światło niebieskie (obecne w świetle naturalnym).
 • czerwony lub różowy kolor szkieł okularów przeciwsłonecznych przyda się gdy masz w planach np. pływanie łódką przy wschodzie lub zachodzie słońca. W takich sytuacjach, gdy promienie słońca odbijają się od tafli wody, okulary z kolorowymi szkłami sprawdzą się idealnie!

>> Modne okulary przeciwsłoneczne - sprawdź co się teraz nosi!

Krok 3 - zadbaj o ochronę UV400

Zwróć uwagę na filtr UV wybierając okulary przeciwsłoneczne.

To tak naprawdę najważniejsza cecha okularów przeciwsłonecznych - filtr UV400. Bez tego narażasz swoje oczy na realne niebezpieczeństwo, robisz im większą krzywdę niż gdybyś w ogóle nie nosił okularów na nosie.

Dlaczego tak się dzieje? Dobrej jakości okulary z filtrem UV blokują szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, które dociera do ziemi. Dzięki temu jesteś mniej narażony na choroby gałki ocznej czy podrażnienia powstałe w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce. Gdy zakładasz tanie okulary przeciwsłoneczne z niesprawdzonego miejsca lub od nieznanego producenta, narażasz się na brak filtra UV. Przyciemnione szkła powodują rozszerzenie źrenicy, które jest naturalną reakcją na gorsze warunki widoczności. Lubisz sportowy tryb życia? Sprawdź nasz ranking okularów do biegania.

Brak ochrony UV sprawia, że promienie nie są blokowane, tylko w całości przechodzą przez soczewkę okularów wpływając negatywnie na Twoje oko. Gdybyś w danym momencie nie miał żadnych okularów przeciwsłonecznych, do oka dostałaby się mniejsza ilość słońca, ponieważ oko w sposób naturalny (mrużenie oczu, zwężenie źrenic) uchroniłoby się.

>> Jak sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne mają filtr UV? Dowiedz się tego z naszego wpisu blogowego na ten temat.

jak wybrać okulary przeciwsłoneczne na co dzień?

Wybierasz okulary przeciwsłoneczne? Zwróć uwagę również na to, jaką kategorię filtra mają Twoje okulary. To od niej zależy jaka ilość światła dociera do oczu. Jeśli wybierasz dobre okulary przeciwsłoneczne, to powinny one łączyć w sobie filtr UV400 oraz odpowiednią kategorię przepuszczalności światła. Wyróżniamy 4 kategorie filtra UV w okularach przeciwsłonecznych:

 • kategoria 1 (przepuszczalność światła to między 43 a 80%)

Ta kategoria w okularach przeciwsłonecznych sprawdzi się tylko, gdy słońca praktycznie na niebie nie widać, bo przykryte jest cienką warstwą chmur, jednak cały czas oddziałuje na oczy i widzenie.

 • kategoria 2 (przepuszczalność światła wynosi między 18 a 43%)

Kategoria 2 filtra UV w okularach przeciwsłonecznych sprawdza się na co dzień w mniej słoneczne dni lub gdy nie przebywamy długo na słońcu.

 • kategoria 3 (przepuszczalność światła to między 8 a 18%)

Często spotykamy się z pytaniem: "filtr UV400 kat 3 co to znaczy" - cieszymy się z takich zapytań, bo to znaczy, że chcemy więcej wiedzieć o ochronie oczu przed słońcem i pragniemy zapewnić im najlepsze warunki w trakcie sezonu. Takie połączenie, a więc okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400 i kategorią 3 filtra - to najbardziej wskazane zestawienie. Chronisz oczy, a dodatkowo lepiej widzisz, gdyż kategoria 3 filtra UV najczęściej występuje w okularach z polaryzacją, a to ważne. Kategoria 3 filtra UV polecana jest szczególnie kierowcom.

 • kategoria 4 (przepuszczalność światła określa się między 3 a 18%)

Ostatnia, najwyższa kategoria filtra UV, czyli 4 - rekomendowana jest na wyprawy w góry. Przepuszcza bowiem najmniej światła, ale zarazem najlepiej sprawdza się, gdy jesteśmy w wyższych partiach gór, a więc bliżej słońca i jego wpływu na oczy. Często w takich miejscach słońce odbija się też od dużych połaci śniegu, a słońce odbite jest wielokrotnie bardziej szkodliwe dla oczu od tego bezpośrednio padającego. Filtr UV kategorii 4 jest bezwzględnie zakazany u kierowców - bardzo ogranicza widzenie, które jest niesamowicie ważne w przypadku prowadzenia pojazdu.

>> Zastanawiasz się, czy można prowadzić auto w okularach przeciwsłonecznych? Zajrzyj do wpisu na ten temat i dowiedz się więcej.

Krok 4 - wybierz okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

Przeszliśmy wszystkie kategorie filtrów w okularach przeciwsłonecznych, wśród których wspomnieliśmy o polaryzacji. Występuje ona najczęściej właśnie w okularach z kategorią 3. Zastanawiasz się w dalszym ciągu, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, aby były najlepszym wyborem z możliwych? Właśnie tak - rozważając okulary z polaryzacją. Podnosi ona kontrast widzianego obrazu i w dużej mierze eliminuje oślepiający efekt słońca, a więc w okularach z polaryzacją lepiej widzisz. Specjaliści rekomendują takie modele okularów w zasadzie każdemu na co dzień, jednakże w szczególności polecają zakładać takie okulary do samochodu. Każdy kierowca powinien być wyposażony choć w jedną parę okularów przeciwsłonecznych z filtrem polaryzacyjnym.

Chcesz wiedzieć więcej o polaryzacji w okularach? Sprawdź inny nasz wpis blogowy!

jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla mężczyzny?

Krok 5 - wybieraj okulary przeciwsłoneczne z pewnego źródła

Chcesz wybrać okulary przeciwsłoneczne, które będą dobrym produktem? Kupuj tylko ze sprawdzonych źródeł, a więc z optyków, które mają sprawdzoną renomę i całą gamę opinii, niekoniecznie muszą być same pozytywne, gdyż nie da się każdego uszczęśliwić. Ważne, aby pozytywne opinie przeważały. Jeśli zależy Tobie na markowych okularach przeciwsłonecznych, to warto zweryfikować, czy sklep optyczny ma odpowiednie certyfikaty oficjalnego sprzedawcy. Taki właśnie posiadamy my - wOkularach.pl. Dzięki temu wiesz, że kupisz produkt zdrowy dla oczu i jakościowo odpowiedni. Ponadto masz gwarancję 30 dni, więc jeśli potrzeba - możesz w tym czasie wymienić okulary na inne. Kupując w internecie możesz często liczyć na dobrą cenę, to też zaleta zakupów online.

>> Sprawdź nasz ranking okularów sportowych

Krok 6 - weź pod uwagę ewentualną wadę wzroku

Okulary przeciwsłoneczne - jak wybrać gdy masz wadę wzroku? Może myślisz, że jeśli nie nosisz soczewek kontaktowych, nie możesz sobie pozwolić na wszystkie modele okularów przeciwsłonecznych. Jednakże jeśli masz wadę wzroku i z soczewkami kontaktowymi Tobie nie po drodze - w dalszym ciągu możesz nosić okulary przeciwsłoneczne. Sprawdź trzy opcje:

 • wybierz okulary z nakładką przeciwsłoneczną - wtedy masz 2w1 - korekcję wady wzroku oraz ochronę przed słońcem.
 • druga opcja to okulary przeciwsłoneczne z korekcją, to droższe rozwiązanie, ale dzięki temu również otrzymujesz 2w1. W takim przypadku warto mieć dwie pary okularów z korekcją.
 • trzeci wariant to okulary fotochromowe - wtedy masz okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne, ale dzięki temu, że zabarwienie zmienia się w zależności od oświetlenia (jasne są w pomieszczeniach, a ciemne na słońcu) - nie musisz nosić dwóch par okularów.

Zastanów się, która opcja będzie dla Ciebie najwygodniejsza i koniecznie wyposaż się w odpowiednią ochronę oczu przed słońcem! Tutaj sprawdzisz, ile kosztują okulary przeciwsłoneczne korekcyjne.


Bibliografia:

https://www.uclahealth.org/news/protect-your-peepers-how-to-choose-the-best-sunglasses-for-eye-health
American Academy of Ophthalmology https://www.aao.org/eye-health/glasses-contacts/sunglasses-3
https://health.clevelandclinic.org/how-to-choose-the-best-sunglasses-for-your-eye-health/
https://www.medicaleyecenter.com/2020/07/23/sunglasses-5-shopping-tips-to-protect-your-eyes/

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?
27 marca 2020

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Czytaj dalej
Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy? Sprawdzone triki
23 listopada 2020

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy? Sprawdzone triki

Czytaj dalej
Jakie okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy?
14 czerwca 2021

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy?

Czytaj dalej
Historia okularów przeciwsłonecznych – od lat 50 do 90.
02 listopada 2021

Historia okularów przeciwsłonecznych – od lat 50 do 90.

Czytaj dalej
Czego Polacy nie wiedzą o ochronie oczu przed słońcem? Okulary przeciwsłoneczne w teorii i praktyce
21 czerwca 2022

Czego Polacy nie wiedzą o ochronie oczu przed słońcem? Okulary przeciwsłoneczne w...

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%