Czy można prowadzić samochód w okularach przeciwsłonecznych?

Czy można prowadzić samochód w okularach przeciwsłonecznych?

02 mar

Gdy szykujesz się do podróży samochodem, a zza chmur akurat wyszło słońce – zapewne zabierzesz ze sobą również swoją ulubioną parę okularów z filtrem UV. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, czy aby na pewno można prowadzić samochód w okularach przeciwsłonecznych? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Czy prowadzenie pojazdu w okularach przeciwsłonecznych jest legalne?

Wrażliwość oczu na słońce jest kwestią bardzo indywidualną – niektórzy nie mają problemu z przejażdżką autem bez okularów przeciwsłonecznych nawet w bardzo słoneczne dni. Inne osoby mają jednak wyjątkowo wrażliwe oczy, lub cierpią na światłowstręt. Wówczas wewnętrzna osłona przeciwsłoneczna w samochodzie może okazać się niewystarczająca.

W wielu sytuacjach decyzja o nakładaniu okularów przeciwsłonecznych do prowadzenia samochodu jest więc kwestią nie tylko komfortu, ale i bezpieczeństwa. Dlatego też polskie prawo ruchu drogowego nie reguluje użytku okularów przeciwsłonecznych. Prowadzenie pojazdu z ochroną oczu przed promieniami UV jest nie tylko dozwolone, ale i zalecane.

Nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne będą jednak odpowiednie do jazdy samochodem. Dlatego to niezwykle ważne, aby wybrać specjalne okulary z filtrem UV, które są dedykowane kierowcom. Tutaj doradzimy Ci, jakie okulary do samochodu wybrać.

Dlaczego prowadzenie pojazdu w okularach przeciwsłonecznych jest ważne?

Ochrona oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym w trakcie jazdy autem jest niezwykle ważna nie tylko latem, ale i w każdą inną porę roku. Zbyt intensywne światło w słoneczne dni może bowiem oślepić kierowcę i doprowadzić do wystąpienia bardzo niebezpiecznych sytuacji. W najlepszym przypadku może to być chwilowa dezorientacja, a w najgorszym – stłuczka lub nawet wypadek.

Oślepiający efekt słońca jest jeszcze bardziej spotęgowany, gdy droga jest ośnieżona lub mokra. Zazwyczaj światło dzienne jest rozproszone we wszystkie kierunki, jednak promienie odbijające się od śniegu i kałuż stają się spolaryzowane. Oznacza to, że wiązki światła są skoncentrowane i poruszają się tylko w jednym kierunku – w tym przypadku, w kierunku oczu kierowcy.

Źrenice wówczas zwężają się, aby ograniczyć ilość światła, które wpada do oka. Nie zawsze jest ona jednak w stanie zmniejszyć się na tyle, aby ochronić siatkówkę przed uszkodzeniem, które powoduje intensywne promieniowanie UV. Stąd też bierze się choroba znana ślepotą śnieżną – tutaj dowiesz się więcej na jej temat.

Aby zapobiec oślepieniu w czasie jazdy, wyposaż się w specjalne okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. One skutecznie zapobiegną temu zjawisku, znacznie zwiększając komfort widzenia i tym samym bezpieczeństwo w trakcie prowadzenia pojazdu. Zastanawiasz się, jak działa polaryzacja w okularach i czy warto ją wybrać? Na te pytania odpowiemy tutaj.

Jakie okulary przeciwsłoneczne do prowadzenia samochodu wybrać?

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i idealny wzrok na drodze, musisz zapewnić sobie odpowiednią ochronę oczu. Jednak które okulary przeciwsłoneczne najlepiej sprawdzą się w samochodzie? Ten wybór nie zawsze jest prosty. Najważniejsze jest jednak to, abyś unikał okularów, które mogą spowodować więcej szkody, niż pożytku.

Oto okulary przeciwsłoneczne, od których kierowcy powinni stać z daleka:

  • Okulary przeciwsłoneczne z kategorią filtra 4. Są one przeznaczone do ekstremalnych warunków, przez co ich szkła są zbyt ciemne do prowadzenia samochodu. Twój wzrok byłby w nich zbyt osłabiony, w wyniku czego możesz nie zauważyć przeszkód na drodze.
  • Okulary przeciwsłoneczne ze szkłami barwionymi na czerwono lub żółto. Wiele osób ceni je za zwiększenie kontrastu widzenia, jednak nie sprawdzą się na drodze. Mogą zniekształcać Twoją umiejętność postrzegania kolorów, która jest konieczna do odpowiedniego rozpoznawania znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej.
  • Okulary przeciwsłoneczne z oprawkami, które ograniczają pole widzenia. Na czas jazdy zrezygnuj z okularów o wymyślnym designie, które stwarzają w Twojej wizji ślepe pola lub zmniejszają widzenie peryferyjne. Nie musisz jednak iść na kompromis – w naszym sklepie znajdziesz okulary przeciwsłoneczne, które są równie funkcjonalne, jak i stylowe.

Stosuj się do tych wskazówek, aby zapewnić sobie bezpieczną i przyjemną jazdę w nawet najbardziej słoneczne dni. Pogoda potrafi zaskakiwać, dlatego wyposaż się w okulary przeciwsłoneczne z naszego sklepu już teraz i jedź bezpiecznie!

 

Bibliografia:
AA, Which sunglasses are the best to wear behind the wheel?, theaa.com
selectspecs, How to Choose Safe Sunglasses for Driving, selectspecs.com
Pret a Voir, How to choose the best sunglasses for driving, pretavoir.co.uk
Britannica, Polarization, britannica.com
Tony Scotti, Driving and Sunglasses, securitydriver.com

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%