Jak dbać o oczy przy komputerze? 7 praktycznych wskazówek

Jak dbać o oczy przy komputerze? 7 praktycznych wskazówek

18 gru

Spędzasz zbyt wiele czasu przed monitorem? Odczuwasz przewlekłe zmęczenie wzroku? Oczy zaczynają boleć, swędzieć lub łzawić? Czas z tym skończyć!

Czy jednak oznaczałoby to definitywne pożegnanie z pracą i rozrywką przed ekranem komputera? Wydawać by się mogło, że to najlepsze rozwiązanie, ale każdy doskonale wie, że w dzisiejszych czasach to prawie niewykonalne. Co zatem zrobić, by poprawić warunki, w których “pracują” nasze oczy i odpowiednio o nie zadbać? Mamy kilka prostych wskazówek! 

Zwiększ odległość od ekranu komputera

Kiedy zbyt długo pracujesz przed ekranem, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że dystans pomiędzy twarzą a monitorem jest coraz mniejszy. Staraj się więc zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniej odległości od ekranu – powinna ona wynosić co najmniej 60 cm. Pamiętaj także, by górna krawędź ekranu znajdowała się nieco poniżej poziomu Twoich oczu. 

Rób przerwy 

Jeśli czujesz, że oczy zaczynają swędzieć i łzawić, zrób sobie chwilę przerwy. Optymalnym rozwiązaniem jest odejście od monitora na 5 minut po każdej godzinie spędzonej przy komputerze. Możesz wykorzystać tę przerwę np. na zaparzenie kawy czy też zamienienie kilku słów z innymi pracownikami lub z domownikami (jeżeli pracujesz zdalnie). Dobrym pomysłem będą także proste ćwiczenia wzrokowe lub – po prostu – zamknięcie oczu na kilka minut.  

Nawilżaj oczy

Oczy można nawilżać na dwa sposoby. Pierwszym jest intensywne mruganie – wystarczy tylko odwrócić wzrok od monitora i zacząć mrugać, żeby oko automatycznie zaczęło się intensywnie nawilżać. Drugim sposobem jest skorzystanie z łagodnych, neutralnych kropli do oczu.

Zadbaj o odpowiednie położenie monitora

Ekran Twojego komputera powinien być ulokowany w dobrze naświetlonym miejscu – na przykład w pobliżu okna. Naturalne światło jest bowiem najlepszym rodzajem oświetlenia. Jednocześnie postaraj się zadbać o to, by promienie słońca nie raziły Cię prosto w oczy, a także nie odbijały się od ekranu. Z tego powodu swoje stanowisko ustaw bokiem względem okna.

Ćwicz oko

Istnieją specjalne, opracowane przez specjalistów w dziedzinie optyki treningi dla oczu, które można wykonywać także podczas pracy przy komputerze. Wystarczy, że na chwilę odwrócisz wzrok i wykonasz jedno (lub kilka) z poniższych ćwiczeń:

  • rysowanie ósemek – poruszaj gałkami ocznymi w taki sposób, aby narysować nimi ósemkę, 
  • rozruszanie mięśni oczu – patrz w różne strony na przedmioty położone od Ciebie na różnych dystansach – należy skupiać wzrok przez kilka sekund na wybranej rzeczy, a potem przenieść go na inną, leżącą bliżej lub dalej,
  • obrysowanie wzrokiem przedmiotów, które masz w pobliżu – ale niech to nie będzie ekran komputera,
  • wodzenie wzrokiem – raz w prawo, raz w lewo… i bardzo powoli, 
  • zaciskanie oczu i otwieranie ich na ułamek sekundy, połączone z głębokim oddychaniem.

Dodatkowe wskazówki

  1. Pokój w którym pracujesz, powinien być przewietrzony. Zaduch sprawia, że nie tylko mózg, ale również i oczy męczą się szybciej. Staraj się więc zadbać o świeże powietrze o odpowiedniej wilgotności – możesz w tym celu wykorzystać elektroniczny nawilżacz lub jonizator.
  2. Regularnie odwiedzaj okulistę – zgodnie z aktualnymi badaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdyby każdy mieszkaniec Ziemi pamiętał o regularnym badaniu wzroku, można byłoby uniknąć aż 80% chorób oczu! Pamiętaj więc o kontrolnych wizytach u okulisty – w trakcie nich możesz również poprosić lekarza o pomoc w doborze nowych soczewek (okularowych lub kontaktowych), jeśli tylko pojawi się taka potrzeba.
  3. Zadbaj również o strefę wokół oczu – naskórek otaczający gałki oczne należy do najcieńszych fragmentów tej tkanki na całym ciele. Pozbądź się zatem cieni pod oczami i obrzęków za pomocą naturalnych sposobów – dzięki temu zapewnisz swoim oczom optymalne środowisko do działania. 

Czy masz swoje sprawdzone sposoby na to, jak dbać o wzrok? Podziel się nimi w komentarzu! 

 

Autorką artykułu jest Anna Szuba – redaktor portalu dla kobiet www.kobietyprzykawie.pl

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Jak dbać o wzrok? 6 zasad, dzięki którym ochronisz oczy
22 lipca 2020

Jak dbać o wzrok? 6 zasad, dzięki którym ochronisz oczy

Czytaj dalej
Jak dbać o oczy? 7 sprawdzonych porad
07 grudnia 2020

Jak dbać o oczy? 7 sprawdzonych porad

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%