Ropostek – przyczyny, objawy, leczenie

Ropostek – przyczyny, objawy, leczenie

09 sie

Ropostek to wydzielina ropna, która gromadzi się w przedniej komorze oka. Stanowi to objaw groźnych stanów zapalnych. Nieleczony ropostek może prowadzić do poważnych uszkodzeń gałki ocznej, a nawet do utraty wzroku. Sprawdź jakie są objawy ropostka i w jaki sposób się go leczy.

Czym jest ropostek?

Ropostek (łac. hypopyon) sam w sobie nie jest chorobą, lecz objawem. Ropa uwidacznia się w wyraźny sposób wypełniając przednią strefę gałki ocznej. Powoduje to zamglenia, które w pewnym stopniu mogą przypominać bielmo.

Ropostek – z jakich przyczyn powstaje?

Przyczyną ropostka jest silnie rozwinięta infekcja, którą może wywołać owrzodzenie rogówki. Podłożem tego niebezpiecznego stanu bywa zapalenie rogówki lub wewnętrznych struktur gałki ocznej. Ropostek powstaje też w konsekwencji rozwinięcia się zapalenia błony naczyniowej oka.

Ropostek - objawy

Przyczyną ropostka mogą być powikłania po operacji okulistycznej. Jeśli doszło do uchybień sterylności warunków podczas przeprowadzanej procedury – mogło się w ten sposób wdać zakażenie. Komplikacje po zabiegu bywają też spowodowane przez lekceważenie zaleceń lekarskich przez pacjenta. Niezachowanie ostrożności, zasad higieny lub zaniedbania w stosowaniu środków przeciwzapalnych po zabiegach – to wszystko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów wywołujących objawy ropostka. Zakażenie objawiające się ropostkiem może zostać wywołane ciałem obcym w oku. Do takich sytuacji może dojść przez uraz mechaniczny lub w wypadku spowodowanym nieprzestrzeganiem zasad BHP.

Jakie objawy wywołuje ropostek?

Ropostek jest widoczny jako biało-żółta wydzielina w przedniej komorze oka. Zgromadzenie się ropy w tym miejscu tworzy zmętnienie odróżniające się wyraźnie od tęczówki. Oko jest przy tym silnie zaczerwienione. Dotkliwy ból oka utrudnia normalne widzenie.

Często wraz z objawami ropostka pojawia się światłowstręt. Pogłębiający się stan zapalny oka prowadzi do utraty ostrości widzenia. Gromadząca się wydzielina ropna może spowodować nawet perforację rogówki.

Ropostek – diagnostyka

W przypadku wystąpienia objawów ropostka należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jest to warunek pomyślnego leczenia. Szybko rozprzestrzeniający się stan zapalny powoduje uszkodzenia struktur położonych w głębi oka. Okulista musi przeprowadzić badanie w lampie szczelinowej by ocenić stan gałki ocznej. W diagnostyce ropostka ważne jest ustalenie przyczyn niepokojącego stanu. Należy poinformować lekarza o przebytych dotychczas zabiegach i doznanych urazach.

Leczenie ropostka

Leczenie ropostka polega na zredukowaniu stanu zapalnego oka. Najczęściej stosowane są preparaty w formie kropli do oczu. W zależności od rozległości infekcji w grę może wchodzić antybiotyk w postaci maści lub zastrzyków w okolicy oka. Zobacz także jak prawidłowo zakraplać oczy.

Ropostek - co to jest?

W leczeniu ropostka ważne jest zapobieganie zrostom między rogówką o tęczówką i zrostów tylnych między tęczówką a soczewką. W tym celu stosuje się krople rozszerzające źrenice. Zazwyczaj preparaty przeciwzapalne skutecznie łagodzą stan oka i wydzielina ropna zanika. Jeśli lekarz zaordynował antybiotyk – konieczne jest zażywanie go zgodnie z zaleceniem, do końca terapii. Badania kontrolne po leczeniu ropostka są niezbędne, ponieważ istnieje ryzyko nawrotów stanów zapalnych.

Ropostek – profilaktyka

Aby uniknąć ropostka konieczne jest zachowanie ostrożności w każdej sytuacji, która mogłaby wywołać infekcję oka. Nie wolno lekceważyć symptomów stanów zapalnych, ponieważ one nie mijają samoistnie. Konieczna jest jak najszybsza konsultacja lekarska. Unikaj ryzyka dostania się ciała obcego do oka. W pracy noś okulary ochronne.

Profilaktyka ropostka po zabiegach okulistycznych to ścisłe stosowanie się do zaleceń. Pomocna jest w takich sytuacjach ochronna osłonka na oko zapobiegająca przypadkowemu kontaktowi. Podczas rekonwalescencji należy unikać przebywania poza domem, by nie narażać się zanieczyszczenia z powietrza. Podczas zakraplania oczu należy przestrzegać zasad higieny, zawsze myć ręce przed aplikacją lekarstw.

 


Bibliografia:

  1. S. Yangzes, K. Raghav, C. Malhotra, Double Hypopyon [w:] Ophthalmology 2023 Feb 25 (dostęp: 03.08.2023).
  2. A. Ramsay, S. Ligtman, Hypopyon uveitis [w:] Survey of ophthalmology 2001 Jul-Aug;46(1) (dostęp: 03.08.2023).
  3. E. Danie, G. Ying, J. Rosenbaum, Hypopyon in patients with uveitis [w:] Ophthalmology 2010 Feb;117(2) (dostęp: 03.08.2023).

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Retinopatia cukrzycowa oka - objawy i leczenie
14 lutego 2023

Retinopatia cukrzycowa oka - objawy i leczenie

Czytaj dalej
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – kompendium wiedzy
23 lutego 2023

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – kompendium wiedzy

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%