Czy dziecko potrzebuje okularów? 6 ważnych objawów

Czy dziecko potrzebuje okularów? 6 ważnych objawów

12 sty

Komfort widzenia u dziecka jest szalenie ważny w kontekście edukacji. Regularne wizyty u okulisty pozwalają sprawdzić, czy nasz maluch prawidłowo się rozwija. Zobacz także jak widzi noworodek, by wiedzieć na co rodzice powinni zwracać uwagę i jakie sygnały powinny Cię zaniepokoić.

Czy dziecko potrzebuje okularów?

Dziś dzieci potrzebują okularów o wiele częściej niż poprzednie pokolenia. Paradoksalnie przyczyną tego jest rozwój technologiczny i poprawa jakości życia. Mniejsza aktywność fizyczna dzieci, nowoczesne metody nauczania za pomocą nowych osiągnięć techniki, spędzanie większości czasu w pomieszczeniach – to wszystko osłabia sprawność gałek ocznych i naraża wzrok na szkodliwe czynniki.

Badanie wzroku u dzieci i niemowląt to bardzo ważny element profilaktyki zdrowotnej. Kontrola okulistyczna powinna być przeprowadzana u dzieci raz do roku. Najczęściej rozpoznawane problemy ze wzrokiem u dzieci to:

- dalekowzroczność,
- krótkowzroczność,
- astygmatyzm,
- zez,
- leniwe oko.

Czy dziecko potrzebuje okularów? 6 objawów, na które trzeba zwrócić uwagę

Rodzice zastanawiają się często czy dziecko potrzebuje okularów. Czasem problemy ze wzrokiem mogą pojawić się nagle, lub są na tyle delikatne, że łatwo je przeoczyć. Sprawdź zatem co wskazuje na to, że dziecko potrzebuje okularów:

1. Zbytnie przybliżanie twarzy do tekstu i ekranu

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko zaczęło bardziej zbliżać książkę do oczu – to ważny sygnał ostrzegawczy. Podobnie dzieje się gdy dziecko używa telefonu. Zwróć uwagę jak Twoja pociecha zachowuje się podczas odrabiania lekcji. Gdy pisząc w zeszycie lub rysując maluch bardzo pochyla się nad kartką, może to oznaczać wadę wzroku.

Czy dziecko potrzebuje okularów?

2. Siadanie bardzo blisko telewizora lub ekranu podczas oglądania filmów i bajek

Jeśli dziecko jeszcze nie czyta samodzielnie – nie zaobserwujemy jego zachowań nad książką czy zeszytem. Problemy ze wzrokiem mogą objawiać się chęcią ciągłego zbliżania się do ekranu. Gdy dziecko podczas oglądania bajki podchodzi bliżej albo przysuwa ekran do oczu – może to być objaw nieprawidłowości.

3. Mrużenie oczu

Mrużenie oczu u dziecka to kolejny ważny symptom świadczący o kondycji wzroku. Czasem może to być tylko niegroźny nawyk. Ale jeżeli takie zachowanie pojawiło się nagle i zauważasz, że jest coraz częstsze – koniecznie wybierz się z dzieckiem na badanie wzroku.

4. Pocieranie oczu

Odruch tarcia powiek pojawia się gdy suchość gałki ocznej wywołuje podrażnienie. Taka reakcja występuje też, gdy dziecko doświadcza pogorszenia ostrości widzenia. Złudzenie ciała obcego w oku i próba odruchowego poprawienia ostrości poprzez potarcie oczu tylko pogłębia dyskomfort. Dodatkowo pocieranie oczu może powodować stany zapalne, gdy dziecięce rączki przenoszą brud do oka.

5. Bóle głowy u dziecka

Jeśli dziecko uskarża się na ból głowy, a wiemy, że nie jest to objaw infekcji, może to być sygnał związany z wadą wzroku. Ból głowy jako symptom problemów z widzeniem, może wiązać się z astygmatyzmem. W takiej sytuacji potrzebna jest szybka reakcja, bowiem tabletki przeciwbólowe dla dziecka nie są dobry rozwiązaniem na dłuższą metę.

6. Niechęć wobec niektórych zabaw

Objawem, że dziecko potrzebuje okularów, może być rezygnacja z pewnych rodzajów zajęć i zabaw. Jeżeli dziecko nie chce rysować, kolorować lub uczestniczyć w zajęciach plastycznych – może to oznaczać, że ma z tym problem. Niechęć wobec układania puzzli lub innych zabaw, w których ważna jest spostrzegawczość, powinna wzbudzić u rodziców czujność.

Okulary dla dziecka – dziś ważniejsze o wiele bardziej niż dawniej

Okulary dla dziecka są dziś dodatkiem potrzebnym bardziej niż kiedyś. Powodem tego jest technologiczne zaawansowanie. Do nauki i rozwoju dziecka używane są współcześnie nie tylko tablica i zeszyt. Książki w postaci e-booków to dziś norma. Edukacyjne programy w formie aplikacji na tablet i telefon to nowoczesne metody nauczania. Biegła obsługa komputera to podstawowa umiejętność dzieci i młodzieży. Zobacz najnowszy ranking okularów dziecięcych.

Okulary dla dziecka

Wraz z nowoczesnością musimy się mierzyć z ubocznym skutkiem wszechobecnych monitorów. Światło niebieskie, które jest emitowane przez wszelkiego rodzaju ekrany, może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Także sam fakt długotrwałego korzystania z komputera sprawia, że oczy się osłabiają.

Okulary dla dziecka do komputera

Okulary dla dziecka do komputera, podobnie jak dla dorosłych, którzy pracują przed komputerem, to jedyny skuteczny sposób ochrony przed światłem niebieskim. Fakty powszechnego korzystania z tabletów i komputera osłabia wzrok pod względem sprawności mięśni gałek ocznych.

Można temu zaradzić poprzez ćwiczenia oczu. To z pewnością dobrze działa na zdolność akomodacji, jednak nie zniweluje skutków działania światła niebieskiego. Jedyną skuteczną barierą są w tym przypadku okulary do komputera. Okulary dla dziecka do komputera to mogą być każde oprawki dziecięce, które będą wyposażone w soczewki okularowe z powłoką BLUE.

Okulista dziecięcy - czy potrzebne skierowanie?

Wizyta u okulisty dziecięcego w ramach NFZ wymaga skierowania. Wystawi je pediatra, do którego chodzisz z dzieckiem. Tu warto zaznaczyć, że dużą wygodą i ułatwieniem jest korzystanie z e-skierowania, czyli elektronicznej formy dokumentu. Gdy korzystasz z Internetowego Konta Pacjenta możesz mieć wgląd w historię medyczną dziecka.

Gdzie kupić okulary dla dziecka?

Okulary dla dziecka możesz kupić w sklepach optycznych stacjonarnych i internetowych. Kupując okulary przez internet możesz być mile zaskoczony niskimi cenami markowych produktów. W renomowanym sklepie optycznym wOkularach.pl znajdziesz szeroki wybór okularów korekcyjnych do chłopców i dziewczynek oraz dla dorosłych.

Modne i ładne oprawki dla dziecka mają wpływ na chęć ich noszenia. Dlatego zobacz naszą bogatą ofertę okularów korekcyjnych dziecięcych. Duży wybór wzorów i kolorów pozwoli znaleźć dla każdego coś miłego. Jednym z najpopularniejszych modeli są okulary kujonki dziecięce.

Okulary dla 3-latka

Jeśli okulista zdiagnozuje u dziecka wadę wzroku – należy jak najszybciej podjąć działanie. Rokowania dla dzieci są bardzo optymistyczne. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie nieprawidłowości. Noszenie okularów korekcyjnych oraz ćwiczenia dają ogromne szanse całkowitego wyleczenia wad.

Zobacz >> oprawki dla dziewczynki - 10 najlepszych propozycji

Okulary dla 3-latka oraz dla dzieci w każdym innym wieku są dostępne w naszej ofercie. Najlepsze okulary dla 2-latka i 3-latka to model wyposażony w gumkę zamocowaną do zauszników. Taki sposób zakładania oprawek na głowie dziecka zapewnia stabilność. Zobacz ultralekkie i bardzo wygodne okulary dla dzieci Tommy Hilfiger 1500 MVU 43.

 

Sprawdź także >> jakie będą odpowiednie okulary dla 12-latki

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Badanie wzroku u dzieci i niemowląt – jak wygląda?
13 lipca 2022

Badanie wzroku u dzieci i niemowląt – jak wygląda?

Czytaj dalej
Jak polskie szkoły dbają o wzrok dzieci? Raport
23 sierpnia 2022

Jak polskie szkoły dbają o wzrok dzieci? Raport

Czytaj dalej
Leniwe oko - przyczyny i ćwiczenia
20 września 2022

Leniwe oko - przyczyny i ćwiczenia

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%