Atropina do oczu – kiedy się ją stosuje?

Atropina do oczu – kiedy się ją stosuje?

26 lut

Atropina to organiczny związek chemiczny uzyskiwany z roślin, który na stałe znalazł swoje zastosowanie w okulistyce. Jest ona używana w leczeniu różnorakich chorób – spotkał się z nią również każdy, kto chociaż raz w życiu przeszedł kompleksowe badanie ostrości wzroku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co to jest atropina do oczu i w jakich sytuacjach się jej używa!


Czym jest atropina do oczu?

Atropina to alkaloid, czyli zasadowy związek organiczny pochodzenia roślinnego. Jest tak zwanym parasympatykolitykiem, czyli lekiem, który hamuje aktywność przywspółczulnego układu nerwowego odpowiedzialnego m.in. za napinanie i rozluźnianie mięśni. Atropinę pozyskuje się z wilczej jagody, a swoją nazwę otrzymała od łacińskiej nazwy tej rośliny – Atropa belladonna.

Ze względu na swoje unikatowe właściwości, atropina do oczu jest stosowana w celu porażenia mięśni oka – a konkretniej, mięśnia rozwieracza źrenicy oraz mięśnia ciała rzęskowego, który jest odpowiedzialny za zmianę kształtu soczewki oka. Krople do oczu z atropiną działają więc rozszerzająco na źrenicę, a także porażająco na akomodację oka.

Atropina – po co się jej używa? Zastosowanie

Krople do oczu z atropiną mają zastosowanie przede wszystkim w diagnostyce oraz wspomaganiu leczenia niektórych chorób oczu. Oto sytuacje, w których korzysta się z tego leku:

  • Badanie ostrości wzroku – jakie zastosowanie w gabinecie optometrysty ma atropina? Badanie wzroku u dzieci i młodzieży może być lekko zniekształcane przez bardzo silną akomodację oka. Właśnie dlatego poraża się odpowiedzialny za nią mięsień ciała rzęskowego, a następnie przystępuje do kompleksowego badania.
  • Badanie dna oka – rozszerzenie źrenicy przy pomocy atropiny zapewnia lekarzowi lepszy wgląd w dno oka.
  • Zapalenie błony naczyniowej oka – w przypadku schorzeń takich jak zapalenie tęczówki czy ciałka rzęskowego, stosowanie kropli do oczu z atropiną pozwala złagodzić ból związany ze stanem zapalnym. Jest tak, ponieważ rozszerzenie źrenic zapobiega przyrastaniu tęczówki do soczewki oka.
  • Odklejenie siatkówki – to ostry stan, który wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. Krople z atropiną umożliwiają stabilizację oka do czasu leczenia chirurgicznego.
  • Zez – czasami atropina do oczu może być używana również wspomagająco w przypadku leczenia zeza. Tymczasowe sparaliżowanie mięśni silniejszego oka lekko osłabia jego widzenie – to zaś stymuluje mózg do wzmocnienia pracy słabszego oka, a z czasem pomaga zniwelować zez.

Atropina do oczu – jak długo działa?

Wiele osób zastanawia się, jak długo działa atropina do oczu, ponieważ podanie leku może przez jakiś czas utrudnić wykonywanie codziennych czynności – takich jak czytanie czy prowadzenie samochodu.

Rozszerzenie źrenic po atropinie można zaobserwować już po 30 minutach od podania kropli do worka spojówkowego. Od tego momentu, efekt ten utrzymuje się przez 8-14 dni – w tym czasie wrażliwość pacjenta na światło może być znacznie zwiększona. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest ochrona oczu za pomocą wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV400.

Jeśli chodzi o porażenie akomodacji w wyniku podania kropli z atropiną – efekt ten jest zauważalny po 2 godzinach, i pozostaje silny przez 8-12 godzin. Z tego względu najlepiej zrezygnować z prowadzenia pojazdu po leczeniu w dniu leczenia. Powrót mięśnia ciała rzęskowego do pełnej sprawności może potrwać jednak nawet 5 dni.

Atropina do oczu – skutki uboczne

Jak każdy lek, istnieją pewne potencjalne skutki uboczne związane ze stosowaniem atropiny. Najczęściej są to nieszkodliwe dolegliwości tymczasowe, takie jak rozmyty wzrok, suchość oczu czy światłowstręt – zapoznaj się z naszym artykułem, aby dowiedzieć się więcej na jego temat.

W rzadkich sytuacjach może ona wywołać reakcję alergiczną u pacjentów wrażliwych na ten składnik. Główne objawy to m.in. suchość i zaczerwienienie skóry, przyspieszenie bicia serca, podwójne widzenie, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs. Właśnie dlatego koniecznie należy powiadomić lekarza o alergii na atropinę przed wszelkim badaniem wzroku.

Atropina do oczu w ciąży powinna być stosowana pod ścisłą kontrolą lekarza okulisty. W przypadku ciężarnych kobiet ryzyko wystąpienia działań niepożądanych tego leku jest bowiem wyższe. Poza skrajnie rzadkimi przypadkami lek ten jest jednak całkowicie bezpieczny i gra niezwykle ważną rolę w utrzymywaniu zdrowych i szczęśliwych oczu.

Bibliografia:

Michael Raschka, Marshal Khant, Ophthalmic Atropine: A Typical Anticholinergic Toxidrome From an Atypical Old Culprit, 2023
Cleveland Clinic, Atropine Eye Solution, 2024
MedlinePlus, Atropine Ophthalmic, 2024
Medycyna Praktyczna, Atropinum Sulfuricum WZF 1% - krople do oczu, roztwór, 2024

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%