Jak leki wpływają na oczy? Komplikacje i skutki uboczne

Jak leki wpływają na oczy? Komplikacje i skutki uboczne

02 cze

Podczas gdy leki przynoszą one ulgę w dokuczliwych objawach i pomagają pozbyć się różnorakich schorzeń – to niezwykle ważne, aby zdawać sobie sprawę z ich potencjalnych skutków ubocznych. Jedną z kwestii, która często pozostaje niezauważona, jest negatywny wpływ leków na oczy. W tym artykule dowiesz się, które leki mogą zaszkodzić Twojemu narządowi wzroku – dzięki temu będziesz mógł cieszyć się bezpieczniejszym leczeniem.

 

Niektóre osoby, które są w trakcie leczenia rozmaitych chorób, w sporadycznych przypadkach mogą zauważyć u siebie nowe dolegliwości o nieznanym pochodzeniu. Łagodne i niepokojące objawy, takie jak suchość oczu czy okazjonalne mroczki przed oczami są często bagatelizowane – brak reakcji może doprowadzić jednak do tego, że stan ten będzie się pogarszał.

Wiedza o potencjalnych zagrożeniach dla wzroku, które wiążą się ze stosowaniem niektórych leków sprawi, że będziesz w stanie wykazać się szybką reakcją w przypadku jakichkolwiek niepożądanych działań. Do tego świadomość ta umożliwi Ci bardziej szczegółową rozmowę ze swoim lekarzem prowadzącym oraz podjęcie świadomej decyzji dotyczącej przypisanych Ci leków.

Negatywny wpływ leków na oczy – najpopularniejsze preparaty

Pamiętaj o tym, że nie wszystkie leki wiążą się z ryzykiem skutków ubocznych obejmujących oczy, a przypadki uszkodzenia narządu wzroku w przypadku poniższych środków są niezwykle rzadkie. Dlatego nawet jeśli stosowany przez Ciebie lub Twojego bliskiego lek znajduje się na tej liście – nie panikuj! Wystarczy, że ponownie skonsultujesz się z lekarzem prowadzącym.

Tak więc oto najpopularniejsze leki, które mogą wykazywać się negatywnym wpływem na oczy:

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Ta grupa leków jest najczęściej używana w celu złagodzeniu bólu czy zbicia gorączki – to nic innego, jak dostępny bez recepty ibuprofen. Jego długotrwałe stosowanie może wywołać:

 • Mroczki pojawiające się w polu widzenia
 • Pogorszenie ostrości widzenia
 • Zaburzenie postrzegania kolorów – czyli łagodny nabyty daltonizm. Zobacz, czy to zaburzenie jest szkodliwe.

Te skutki uboczne są najczęściej tymczasowe i mijają po zakończeniu terapii lekiem. Popularnym niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, który może mieć negatywny wpływ na oczy jest również indometacyna. W rzadkich przypadkach jej długotrwałego stosowania w badaniach klinicznych zauważono zmiany barwnikowe w plamce żółtej oraz odkładanie się złogów na rogówce.

Antykoncepcja hormonalna

Jak powszechnie wiadomo, ta popularna metoda antykoncepcji i walki z zaburzeniami hormonalnymi u kobiet wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy. To działanie niepożądanie może obejmować nie tylko większe żyły, ale i drobne naczynia krwionośne, które znajdują się w siatkówce oka. Z tego względu rzadko mogą wystąpić zakrzepy i zatory naczyń siatkówki.

Poza tym antykoncepcja hormonalna w pojedynczych przypadkach może wywołać u pacjentek:

Leki neuropsychotropowe

Do grupy leków neuropsychotropowych zaliczają się m.in. leki przeciwdepresyjne i psychotropy, a także leki przeciwparkinsowe oraz przeciwdrgawkowe. Oto skutki uboczne, którymi mogą zostać objęte oczy po lekach psychotropowych:

 • Osłabienie lub całkowite porażenie akomodacji oka – zobacz, czym jest i jak ją skutecznie ćwiczyć.
 • Zespół suchego oka – tutaj dowiesz się, jak z nim walczyć.
 • Kurza ślepota, czyli osłabienie widzenia zmierzchowego.
 • Halucynacje wzrokowe
 • Porażenie mięśni oka

Leki sercowo-naczyniowe

Istnieje wiele leków, które są stosowane w terapii chorób serca i naczyń krwionośnych, jednak nie wszystkie z nich mają negatywny wpływ na oczy. Skutki uboczne narządu wzroku mogą powodować przede wszystkim:

 • B-adrenolityki – mogą wpływać na zmniejszenie ilości produkowanych łez i tym samym wywołać zespół suchego oka.
 • Amiodaron – w jego przypadku mogą wystąpić światłowstręt, pieczenie oczu czy postrzeganie tęczowej poświaty wokół źródeł światła, zwłaszcza nocą. Do tego dochodzą złogi odkładające się w nabłonku rogówki, które jednak znikają po zaprzestania stosowania leku.
 • Glikozydy nasercowe – rzadkie skutki uboczne tego leku to zaburzenie postrzegania barw, mroczki przed oczami, rozmyty wzrok, oczopląs, zapalenie spojówek, światłowstręt, ból oczu i uszkodzenie nerwu wzrokowego. Również i w tym przypadku objawy znikają po odstawieniu leku.
 • Leki przeciwzakrzepowe – po długim stosowaniu w sporadycznych sytuacjach może dojść do wylewów podspojówkowych i siatkówkowych.

Kortykosteroidy

Negatywny wpływ leków kortykosteroidowych na oczy jest w sporadycznych przypadkach zaobserwowany po długotrwałym stosowaniu – zarówno doustnym, jak i miejscowym na oko. Ich głównymi skutkami ubocznymi są:

 • Jaskra, która jest wynikiem chronicznie podwyższonego ciśnienia w oku.
 • Zaćma podtorebkowa tylna

Antybiotyki

Leki stosowane w walce z infekcjami bakteryjnymi wiążą się z szeregiem negatywnych skutków ubocznych dotykających narząd wzroku:

 • Leki przeciwgruźlicze – mogą wystąpić ubytki w polu widzenia, oczopląs, pogorszenie wzroku, zaburzenie postrzegania barw, zapalenie nerwu wzrokowego, porażenie mięśni zewnętrznych oczu czy przekrwienie spojówek.
 • Peniciliny – wiążą się z podwyższonym ryzykiem alergii spojówek i powiek, a także zapalenia nerwu wzrokowego.

Leki przeciwnowotworowe

Ostatnim lekiem na naszej liście są leki popularne w leczeniu raka. Oto środki, których skutki uboczne mogą obejmować oczy:

 • Fluorouracyl – w rzadkich przypadkach wywołuje światłowstręt, obrzęk tkanek otaczających oczy oraz zapalenie spojówek.
 • Tamoksyfen – jest on powiązany z podwyższonym ryzykiem wystąpienia złogów rogówkowych i zmian w siatkówce oka, które wpływają na obniżenie jakości widzenia.

Istnieje więcej leków, które mogą mieć szkodliwy wpływ na narząd wzroku, dlatego też przed rozpoczęciem leczenia za pomocą nowego środku to niezwykle ważne, abyś najpierw szczegółowo zapoznał się z jego ulotką. Nie wahaj się również zapytać o to swojego lekarza prowadzącego, aby już wkrótce cieszyć się zdrowiem oczu i całego organizmu z minimalnym ryzykiem komplikacji.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%