Rodzaje okularów – typ opraw

Rodzaje okularów – typ opraw

30 sty

Wybór okularów korekcyjnych nie powinien ograniczać się tylko do walorów estetycznych. Oprócz tego, czy dany model opraw nam się podoba, musimy zwracać też uwagę na materiał wykonania, soczewki okularowe, kształt okularów, rozmiar oraz typ. Na rynku okularów wyróżnione są różne rodzaje okularów oraz 3 podstawowe typy opraw: pełne, żyłka i patentki. Które okażą się najlepsze dla Ciebie?


Rodzaje okularów

Duży wybór okularów korekcyjnych jest dla nas, okularników bardzo dobrą sytuacją, gdyż pozwala nam na kupno oprawki, która będzie odpowiadała nam pod wieloma względami i tym chętniej będziemy ją nosić. Z drugiej strony, ogrom i różnorodność okularowa może utrudnić szybką decyzję zakupową a to może być przeszkoda, jeśli zależy nam na czasie i potrzebujemy okularów korekcyjnych jak najszybciej. By uprościć wybór, okulary podzielone zostały na różne rodzaje, dzięki czemu możemy zawęzić nasze pole poszukiwań i skupić się na tym co najbardziej nam się podoba i czego potrzebujemy.

Modele okularów korekcyjnych marki Senja

Okulary jednoogniskowe

Te okulary należą do najpopularniejszych, gdyż korygują bliskowzroczność lub dalekowzroczność, czyli dwie najbardziej powszechne wady wzroku na całym świecie. Jak sama nazwa wskazuje - okulary jednoogniskowe korygują jedną wadę równocześnie. W zależności od potrzeb możemy w ramach zakupu takich okularów dobrać dodatkowe ulepszenia soczewek okularowych. Co warto wiedzieć, to jeśli potrzebujesz korekcji do dali to wraz ze wzrostem dioptrii, rośnie grubość szkieł. Jeśli zatem nasza wada wzroku jest większa warto pomyśleć o soczewkach, które mogą być nawet o 30% cieńsze i lżejsze od standardowych. 

Okulary z antyrefleksem

Taki rodzaj okularów to obecnie niemalże absolutne "must have", jeśli chcemy widzieć wyraźnie w każdych okolicznościach niezależnie od sytuacji. Okulary z powłoką antyrefleksyjną eliminują wszelkie odblaski, które mogłyby utrudnić widzenie, a zatem zwiększają komfort użytkowania okularów korekcyjnych. Ponadto okulary z antyrefleksem posiadają dodatkowe utwardzenie, dzięki czemu są bardziej odporne na zarysowania i uszkodzenia.

Okulary progresywne

Wraz z upływem pewnego wieku zaczynamy dostrzegać trudności w odczytaniu etykiet opakowań, tekstu w gazecie czy rozkładu autobusowego. To objawy presbiopii lub inaczej starczowzroczności. W związku z tym zaczynamy rozglądać się za przystępnymi cenowo i łatwo dostępnymi okularami "do czytania" zamiast sięgnąć po okulary progresywne, inaczej nazywane okularami wieloogniskowymi (korygują kilka wad jednocześnie). Okulary tego rodzaju pozwalają widzieć ostro i wyraźnie zarówno obiekty oddalone, jak i te bardzo blisko nas, dzięki czemu wszystkie nasze potrzeby wzrokowe są zaspokojone przy pomocy jednej pary okularów - warto zatem rozważyć zakup takich oprawek. W ofercie sklepu wOkularach.pl mamy kilka różnych opcji soczewek okularowych do okularów progresywnych.

Kobieta w średnim wieku w okularach progresywnych

 

Rodzaje oprawek okularowych

Jeśli chcemy nasze poszukiwania wymarzonych okularów zawęzić jeszcze bardziej, warto poznać podział rodzajów oprawek okularowych, które w zależności od naszych preferencji, upodobań i uwarunkowań fizycznych będą nam bardziej lub mniej odpowiadać.

Okulary z pełnymi oprawkami

Jednym z trzech typów okularów korekcyjnych są modele z oprawkami pełnymi. Są to najbardziej klasyczne ze wszystkich dostępnych okularów korekcyjnych. Występują zarówno w modelach okularów korekcyjnych dla mężczyzn jak i kobiet. W okularach korekcyjnych pełnych, soczewki okularowe są w całości okalane przez oprawkę, a więc najbardziej chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Okulary korekcyjne z oprawkami pełnymi są najbardziej widoczne ze wszystkich, więc z pewnością idealnie sprawdzą się dla osób pewnych siebie, które wiedzą w jakich oprawkach będzie im dobrze. Doskonale nadadzą się również u osób, o delikatnych rysach twarzy. Okulary korekcyjne pełne nadadzą bowiem takiej twarzy dodatkowego wyrazu. A może kujonki damskie lub męskie pozwolą Ci uzyskać pożądany efekt?

Pełne oprawki okularów

Pełne oprawy okularów korekcyjnych z uwagi na swój najbardziej klasyczny charakter, są najbardziej popularne. Modeli okularów korekcyjnych z takimi oprawkami jest zatem najwięcej, a więc osoby, które zdecydują się na wybór tego typu okularów mają największy wybór. Masz delikatne rysy twarzy i chcesz być zauważony? Wybierz takie oprawki a na pewno nadasz sobie zdecydowanego, odważnego wyrazu twarzy.

Pełne oprawki okularów występują w różnych kształtach, od kwadratowych, prostokątnych, kocich, po owalne czy okrągłe. Dowiedz się jakie okulary mogą pasować do Twojej twarzy.

Okulary patentki

To okulary, które z pewnością należą obecnie do najmniej modnych typów okularów korekcyjnych, jednak z uwagi na bezramkowy charakter patentek – niezaprzeczalną ich zaletą jest niewielka waga.

Na czym polega fenomen okularów typu patentki? Szkła montowane są w oprawie dzięki wywierconym w nim otworom i przytwierdzonych śrubkami. Dlatego są subtelne i niewiele ważą. Z uwagi na ich specyficzny sposób montażu potrzebne są do nic również soczewki okularowe z konkretnego, mocniejszego tworzywa.Okulary patentki

Patentki nie posiadają wokół szkieł okularowych żadnych widocznych opraw. Takie okulary posiadają oprócz soczewek tylko noski i zauszniki – wybierane są zatem głównie przez osoby, które lubią gdy nie widać na twarzy ich okularów.

Osoba, która zdecyduje się na taki rodzaj okularów musi pamiętać, żeby otoczyć je szczególną opieką i troską. Jeśli będziemy się z nimi zbyt niedbale obchodzić – szybko będą rozkręcać się i obluzowywać. Komfort noszenia takich okularów szybko się zatem obniży a wizyty w salonie optycznym będą coraz częstsze.

Oprawki typu żyłka

Dobrze dobrane okulary korekcyjne będą naszą chlubą i wizytówką. To ważne, gdyż często okulary nosimy na co dzień, w różnych sytuacjach i do przeróżnych stylizacji. Podczas doboru nowych opraw okularowych, zwracamy często uwagę na to co nam się podoba pod względem estetycznym, zapominając często o tym, że nie każdy model okularów będzie nam pasował. W zależności bowiem od naszego kształtu twarzy, różny typ opraw i ich kształt będzie dla nas odpowiedni.

Warto także zastanowić się na tym, jak często używamy okularów oraz jakie elementy w okularach będą dla nas naprawdę ważne zaraz po dopasowaniu do twarzy.okulary na żyłkę

Jeśli jesteś osobą, która nie lubi jak okulary na twarzy pełnią pierwszoplanową rolę, to okulary korekcyjne typu żyłka mogą się u Ciebie sprawdzić doskonale. To zdecydowanie mniej widoczne modele okularów korekcyjnych niż z oprawkami pełnymi. Modele okularów typu żyłka będą pasować do większości stylizacji, zarówno na wyjścia formalne jak i te mniej. Nadadzą osobie noszącej stylu i elegancji, odpowiedniej również na co dzień. Takie oprawki charakteryzują się tym, że są półpełne lub półobwódkowe, to znaczy, że często nie okalają soczewek okularowych w całości, tylko od góry. Oprawka taka jest delikatniejsza i subtelniejsza przez co mniej odznaczająca się. Oprawki w takich modelach podtrzymywane są przez metalową żyłkę, skąd wzięła się nazwa tego typu opraw. Przez ekspertów uważane za bardzo wytrzymałe i łatwe w naprawie po ewentualnych uszkodzeniach mechanicznych.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Antyrefleks – co to, kolory i rodzaje
20 listopada 2018

Antyrefleks – co to, kolory i rodzaje

Czytaj dalej
Poznaj oprawki, które odmładzają!
21 grudnia 2020

Poznaj oprawki, które odmładzają!

Czytaj dalej
Cienkie oprawki do okularów damskich – jak dobrać do kształtu twarzy?
29 kwietnia 2021

Cienkie oprawki do okularów damskich – jak dobrać do kształtu twarzy?

Czytaj dalej
Rodzaje soczewek okularowych - poradnik
07 lutego 2023

Rodzaje soczewek okularowych - poradnik

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%