Test na astygmatyzm – sprawdź swój wzrok!

Test na astygmatyzm – sprawdź swój wzrok!

17 mar

Twój znajomy zmaga się z astygmatyzmem i zastanawiasz się, czy ty też go masz? A może już od dłuższego czasu dolegają Ci nieprzyjemne objawy wzrokowe? Takie podejrzenia powinny przekonać Cię do szybkiej wizyty u specjalisty od zdrowia oczu. Istnieje jednak prosty sposób na to, aby potwierdzić lub wykluczyć tę wadę wzroku jeszcze w domu – przeprowadź test na astygmatyzm online i poinformuj o jego wyniku specjalistę, aby przyspieszyć diagnozę!

Pamiętaj jednak – nawet jeśli Twój test na astygmatyzm online wykluczy tę wadę refrakcji, lecz Ty wciąż zmagasz się z niskim komfortem widzenia, wciąż powinieneś jak najszybciej udać się na badanie wzroku. Niekorygowana wada może się pogłębiać, dlatego niezbędne będzie zdobycie recepty na okulary korekcyjne.

Test na astygmatyzm – czym jest ta wada wzroku?

Astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku – jej przyczyną jest nieprawidłowy kształt rogówki, czyli przedniej części oka, lub soczewki znajdującej się w jego wnętrzu. W zdrowym oku mają one regularny kształt przypominający półkulę – jednak w oczach dotkniętych astygmatyzmem rogówka lub soczewka są zbyt wydłużone, niczym jajko.

Z tego powodu fale świetlne, które przenikają wgłąb oka, padają na siatkówkę w nieodpowiedni sposób. Mózg odbiera więc niewyraźny i zniekształcony obraz. Astygmatyzm często idzie również w parze z drugą wadą refrakcji, taką jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność, która jeszcze bardziej wzmaga rozmyte widzenie.

Na szczęście nieprawidłowy kształt rogówki lub soczewki może być skorygowany – odbywa się to za pomocą tzw. szkieł cylindrycznych, będących częścią okularów na astygmatyzm. Kąt osi cylindra jest dopasowywany indywidualnie do krzywizny oka tak, aby umożliwić poprawne padanie wiązek światła na siatkówkę. Tutaj dowiesz się jak sprawdzić, czy potrzebujesz okularów do astygmatyzmu.

Jak wygląda test na astygmatyzm w gabinecie optometrysty?

Precyzyjne badanie wzroku może zostać przeprowadzone jedynie przez specjalistę – optometrystę lub okulistę. Nie wiesz, do kogo lepiej się udać w celu diagnozy astygmatyzmu? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Jednak zanim udasz się na badanie wzroku, warto wiedzieć, czego się spodziewać. Oto jak wygląda test na astygmatyzm w gabinecie:

 1. Specjalista przeprowadzi wywiad lekarski, aby dowiedzieć się więcej o Twoich objawach.
 2. Następnie przeprowadzony zostanie pomiar refrakcji oka konieczny do stwierdzenia lub wykluczenia krótkowzroczności oraz dalekowzroczności. Robi się to za pomocą tablicy Snellena oraz zautomatyzowanych urządzeń.
 3. Specjalista przeprowadzi szczegółowe badanie topografii rogówki – tutaj dowiesz się więcej na jego temat.
 4. Na podstawie otrzymanych wyników, specjalista wypisze Ci receptę na okulary – zobacz, ile jest ważna i jak ją odczytać.

Prosty test na astygmatyzm dla dzieci i dorosłych – sprawdź się!

Pierwszą częścią testu jest stwierdzenie, czy męczące Cię objawy rzeczywiście są oznaką astygmatyzmu. Poniżej znajdziesz kilka zdań, które mogą opisywać Twoją obecną sytuację. Odpowiedz na każde z nich TAK lub NIE i policz, ile Twoich odpowiedzi było twierdzących:

 1. Często dolegają mi bóle głowy i oczu.
 2. Mój wzrok jest zamglony.
 3. Często przyłapuję się na mrużeniu oczu.
 4. Moje oczy bardzo często pieką i łzawią.
 5. Nocą mój wzrok jeszcze bardziej się pogarsza, a sztuczne źródła świata postrzegam jako rozmazane.
 6. Czasem proste linie wydają mi się zakrzywione.
 7. Moje oczy szybko męczą się podczas czytania czy korzystania z komputera.

Jeśli chociaż jedno z tych zdań opisuje Twój stan – najpewniej zmagasz się z jakąś wadą wzroku. Na im więcej zdań odpowiedziałeś twierdząco, tym większe prawdopodobieństwo, że to astygmatyzm.

Istnieje jednak jeszcze jeden sposób, aby potwierdzić tę wadę wzroku – to wzrokowy test na astygmatyzm. Jednym z głównych objawów nieprawidłowego kształtu rogówki lub soczewki jest bowiem zaburzone postrzeganie prostych linii. Spójrz więc na obrazek poniżej:

Jeśli niektóre z tych linii wydają Ci się bardziej wyraźne niż inne, lub widzisz je jako skrzywione – prawie na pewno masz astygmatyzm. Nie zwlekaj więc i udaj się na badanie wzroku, aby jak najszybciej dopasować odpowiednią korekcję wzroku.

A oczekując na wizytę zapoznaj się z naszą ofertą markowych okularów korekcyjnych – w każdą z par możesz wstawić szkła cylindryczne, które skutecznie zniwelują Twój astygmatyzm. Dobrze dobrane oprawki to gwarancja wygody, stylowego wyglądu i idealnego komfortu widzenia – wybierz swoje ulubione i zapomnij o swojej wadzie wzroku!

Bibliografia:
Kierstan Boyd, American Academy of Ophthalmology, What is astigmatism? Symptoms, causes, diagnosis, treatment, 2022
Dr Daniel Evans, the Eye Care Team, How is astigmatism diagnosed?, 2021
Anna Barden, All About Vision, What to expect in an astigmatism test, 2020
NVision, Astigmatism testing: online test for symptoms and causes, 2022

*artykuł nie może być traktowany, jako zamiennik wizyty u specjalisty.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Astygmatyzm – przyczyny, objawy, leczenie
24 kwietnia 2020

Astygmatyzm – przyczyny, objawy, leczenie

Czytaj dalej
Czy potrzebujesz okularów do astygmatyzmu?
29 stycznia 2023

Czy potrzebujesz okularów do astygmatyzmu?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%