Czy potrzebujesz okularów do astygmatyzmu?

Czy potrzebujesz okularów do astygmatyzmu?

29 sty

Astygmatyzm to wada, która może pozostać niezauważona przez długi czas – zazwyczaj do momentu, gdy dojdzie do jej znacznego pogłębienia. Jednak dobór odpowiednich okularów wystarczająco wcześnie może nie tylko zapobiec takiemu obrotowi sytuacji, ale i zapewnić Ci idealny komfort widzenia każdego dnia. W takim razie, jak dowiedzieć się, czy potrzebujesz okularów do astygmatyzmu i jak rozpoznać jego pierwsze objawy? Wszystkiego dowiesz się u nas!

Astygmatyzm jest jedną z najczęstszych wad wzroku, wraz z dalekowzrocznością i krótkowzrocznością. Występuje on, gdy kształt rogówki jest nieprawidłowy – promienie świetlne padają wówczas na siatkówkę pod nieodpowiednim kątem, powodując różnego rodzaju dolegliwości. Wszystko o tym, czym jest astygmatyzm – wraz z jego objawami, przyczynami i leczeniem – znajdziesz tutaj.

Okulary do astygmatyzmu – kiedy się na nie zdecydować?

Jeśli kliknąłeś ten artykuł – prawdopodobnie już od jakiegoś czasu skarżysz się na dyskomfort związany ze wzrokiem. Jednak niełatwo samemu stwierdzić, jaką ma się wadę wzroku. Możesz podejrzewać u siebie astygmatyzm, jeżeli dolegają Ci takie objawy jak:

  • Migreny, zwłaszcza w okolicy czoła
  • Bóle oczu
  • Rozmazane źródła światła, szczególnie w nocy
  • Zakrzywienie obrazu

Brzmi znajomo? Mimo obecności tych uporczywych objawów, astygmatycy często bagatelizują ten stan i zwlekają z decyzją o okularach. Dzieje się tak np. dlatego, że wczesne stadium astygmatyzmu może zostać łatwo pomylone ze zwykłym zmęczeniem. Jeśli sytuacja wygląda tak również u Ciebie – jest prosty sposób, aby to zweryfikować.

Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz domowe sposoby i triki na zmęczone oczy. Stosuj się do porad zawartych we wpisie przez co najmniej tydzień. Ten czas już minął, a Twoje objawy wciąż nie ustąpiły? Oznacza to, że Twoim problemem nie jest zmęczenie oczu, a wada wzroku. Będzie to dla Ciebie znak, aby udać się na specjalistyczne badanie.

Jeśli jednak okazało się, że za Twoimi objawami stało zwykłe zmęczenie – wystarczy dalej stosować się do naszych porad, aby Twoje oczy były zdrowe i szczęśliwe! Warto na stałe wdrożyć dobre nawyki, które pomogą Ci uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości w przyszłości. Jeśli każdego dnia przez długi czas wpatrujesz się w ekrany urządzeń elektronicznych, konieczne mogą okazać się okulary do komputera. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat tego, czym są oraz jak działają.

Jak się dowiedzieć, czy okulary do astygmatyzmu są konieczne?

Oczywiście najłatwiejszym sposobem na stwierdzenie, czy okulary do astygmatyzmu są Ci potrzebne, to wybranie się na badanie wzroku. Tylko specjalista będzie w stanie stwierdzić, czy zmagasz się z astygmatyzmem, a jeżeli tak – przypisze Ci odpowiednie okulary. Nie wiesz, kto lepiej zdiagnozuje tę wadę wzroku – optometrysta czy okulista? Nasz artykuł pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, kogo wybrać.

Zanim udasz się na wizytę, warto również przeprowadzić test na astygmatyzm online, który potwierdzi lub wykluczy tę wadę wzroku. Specjaliści od zdrowia oczu dysponują jednak nowoczesnym sprzętem, dlatego też warto udać się do nich w obliczu jakichkolwiek wątpliwości. Jest to szczególnie ważne w przypadku astygmatyzmu również dlatego, że często idzie on w parze z innymi wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność.

Okulary do astygmatyzmu – czy przy astygmatyzmie trzeba nosić okulary cały czas?

Jesteś już po badaniu i otrzymałeś receptę na szkła korekcyjne? Czas na zakupy! Dobór odpowiednich okularów zapewni Ci idealny wzrok każdego dnia, a dodatkowo pomoże Ci uniknąć jeszcze większego pogłębienia wady. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór markowych okularów korekcyjnych, które podkreślą Twoje największe atuty i staną się prawdziwą ozdobą!

Zapewne zastanawiasz się również: „okulary astygmatyzm, co to jest? Czym różnią się od innych okularów?”. Istnieje zasadnicza różnica – ich szkła mają za zadanie korygować nie tylko dalekowzroczność i krótkowzroczność, ale również krzywiznę rogówki. Dlatego też w swojej recepcie na okulary do astygmatyzmu znajdziesz specjalne parametry, które opisują cylinder i oś szkła. Ich zrozumienie może sprawić nie lada wyzwanie, jednak nic się nie martw – pomożemy Ci je odszyfrować! Tutaj dowiesz się, jak odczytać wadę wzroku z recepty.

Zapewne zastanawiasz się też, czy przy astygmatyzmie trzeba nosić okulary cały czas? W tej kwestii astygmatycy zazwyczaj nie są jednogłośni. Niektórzy nakładają oprawki jedynie do pracy lub prowadzenia samochodu, a niektórzy wolą mieć je na nosie przez cały czas, zwłaszcza przy głębszych wadach.

Wątpliwości wzbudzają zwłaszcza małe wady, takie jak astygmatyzm 0,5 – czy nosić okulary cały czas? Wszystko zależy od Twojej sytuacji. Jeśli na co dzień nie odczuwasz dolegliwości z nim związanych, możesz obyć się z używaniem okularów tylko wtedy, gdy tego potrzebujesz. Mimo wszystko, to niezwykle ważne, aby w przypadku odczuwania wyżej wspomnianych objawów udać się na badanie wzroku i nabyć nowe okulary. Kup je już teraz, aby cieszyć się doskonałym zdrowiem oczu każdego dnia!

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%