Topografia rogówki (keratometria)

Topografia rogówki (keratometria)

04 maj

Konieczne jest zbadanie promienia krzywizny i mocy łamiącej rogówki? W takim przypadku wykonywana jest topografia rogówki. W tym celu wykorzystywane są specjalistyczne sprzęty, a z ich pomocą okuliści są w stanie naprawdę precyzyjnie określić położenie głównych południków rogówki. Sprawdź, co to jest keratometria i dowiedz się, czy powinieneś wykonać to badanie.

Czym jest topografia rogówki?

Topografia rogówki to po prostu komputerowa keratometria oka. Dzięki temu badaniu możliwe jest skuteczne i precyzyjne zbadanie kształtu rogówki. Wówczas niezbędnym elementem jest nowoczesny sprzęt, ponieważ to właśnie on sprawia, że powstaje mapa rogówki. Taki obraz pozwala na natychmiastowe wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Warto zaznaczyć, że keratometria jest w pełni nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym. Poza tym służy do pomiarów krzywizny i mocy łamiącej rogówki w konkretnych południkach. Umożliwia również dokładne określenie położenia najważniejszych południków rogówki – tego najbardziej stromego i płaskiego, a także o najmniejszym i największym promieniu.

Pomiar krzywizny rogówki służy do diagnozowania astygmatyzmu, a także do poważnego schorzenia oczu, którym jest stożek rogówki. Więcej o tym, czym jest i jak wygląda jego leczenie, dowiesz się tutaj.

Na czym polega badanie krzywizny rogówki?

Do zbadania krzywizny rogówki niezbędny jest keratometr. To nowoczesne urządzenie sprawia, że rogówka zachowuje się niczym wypukłe zwierciadło. Poza tym rzutuje na jej powierzchnię obrazki, co znowu umożliwia analizę położenia ich odbić względem siebie. Właśnie w ten sposób wykonywana jest topografia rogówki.

Na czym polega badanie keratometrem Javala? Przede wszystkim ten przyrząd wykorzystuje figury schodkowe do kontroli stanu rogówki. Dzieje się tak dzięki temu, że badający odbija dwie figury w rogówce, aby stanowiły jedną linię. Kluczowe znaczenie ma to, żeby po obróceniu keratometru o 90 st. położenie figur pozostało niezmienne względem siebie. Jeśli do tego doszło, to oznacza, że rogówka jest sferyczna. Tym samym wszystkie jej krzywizny są równe, a pacjent nie cierpi na astygmatyzm.

W przypadku gdy figury nachodzą na siebie, to oznacza, że oś pionowa rogówki silniej załamuje wiązkę światła, a to świadczy o astygmatyzmie prostym. Inną możliwością jest również rozchodzenie się odbić figur na powierzchni rogówki. Wówczas oś pionowa słabiej załamuje światło, co jest równoznaczne z astygmatyzmem odwrotnym.

Zwróć również uwagę na to, że badanie może się nieco różnić, jeśli wykorzystywane są nowoczesne autorefraktokeratometry, ponieważ działają tam sensory optyczne. Poza tym urządzenie jest podłączone do systemu komputerowego, który wykonuje wszelkie niezbędne obliczenia. Oprócz tego autorefraktokeratometry służą nie tylko do pomiarów krzywizny rogówki, ale również wady refrakcji całego układu optycznego oka.

Kiedy należy wykonać keratometrię? Wskazania

Topografia rogówki oka to bardzo specjalistyczne badanie, które jest wykorzystywane tylko wtedy, gdy konieczne jest określenie mocy łamiącej soczewki oraz zmierzenia jej krzywizny. Niekiedy keratometria rogówki jest też stosowana, kiedy trudniej jest prawidłowo zdiagnozować astygmatyzm. Poza tym specjaliści zalecają, żeby zdecydować się na to badanie podczas:

  • diagnozowania niezborności, czyli astygmatyzmu;
  • określenie wady wzroku oraz wybieraniu odpowiednich szkieł okularowych lub soczewek kontaktowych;
  • przygotowywania się do operacji zaćmy – szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy istnieje konieczność zmierzenia mocy układu optycznego oka, a także obliczenia mocy sztucznej soczewki, czyli tej wszczepionej do wnętrza gałki ocznej;
  • diagnozowania niektórych chorób rogówki np. stożka rogówki, rogówki olbrzymiej, twardorogówki, rogówki kulistej bądź małej;
  • przygotowywania się do zabiegów laserowej korekcji wady wzroku oraz po takim zabiegu – ma to na celu ocenę otrzymanych zmian krzywizny rogówki.

Jak przygotować się do badania topografii rogówki?

Warto zauważyć, że tak naprawdę nie jest potrzebne specjalne przygotowanie do badania. Poza tym topografia rogówki jest zupełnie nieinwazyjna – NFZ też je wykonuje, więc dodatkowo nie musisz obawiać się wysokich kosztów.

Podczas keratometrii masz jedynie spokojnie patrzeć przed siebie. Zwróć tylko uwagę na to, żeby zabrać ze sobą kilka dokumentów, które pokażesz lekarzowi jeszcze zanim rozpocznie się keratometria – wyniki poprzednich badań, wcześniejsze recepty okularowe lub ewentualne karty informacyjne z pobytów w szpitalu.

Interpretacja wyników oftalmometrii

Na podstawie wykonanego badania tworzona jest dokładna mapa rogówki. Oprócz tego specjalista dowiaduje się, jaki jest przekrój powierzchni rogówki danego pacjenta, a do tego powstaje mapa cyfrowych wartości krzywizny rogówki. Takie dokładne informacje pozwala uzyskać oftalmometr, czyli element niezbędny, gdy jest wykonywana topografia rogówki. Interpretacja zawsze ma charakter indywidualny, ponieważ konieczne jest wzięcie pod uwagę celu wizyty oraz historię choroby. Zwróć również uwagę na to, że często to badanie służy do kwalifikowania pacjentów na operację – niekiedy zbyt cienka rogówka może być przeszkodą w przeprowadzeniu zabiegu.

Istotne jest także to, jaki zakres mocy ma keratometria. Norma zazwyczaj waha się w granicach między 36,00-53,00 D. Poza tym odczyt jest przeliczany na rzeczywistą moc rogówki.

Zobacz także:

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami
09 czerwca 2020

Jakie są wady wzroku? 4 najczęstsze problemy z oczami

Czytaj dalej
Badanie OCT – co to jest i jak się przygotować?
19 czerwca 2020

Badanie OCT – co to jest i jak się przygotować?

Czytaj dalej
Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?
24 czerwca 2020

Badanie wzroku – jak wygląda i ile kosztuje?

Czytaj dalej
Refrakcja oka – na czym polega?
18 września 2020

Refrakcja oka – na czym polega?

Czytaj dalej
Badanie pola widzenia (perymetria)
04 kwietnia 2022

Badanie pola widzenia (perymetria)

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%