Ile kosztuje naprawa oprawek do okularów?

Ile kosztuje naprawa oprawek do okularów?

02 lip

Oprawki do okularów należą do delikatnych elementów. O ich uszkodzenie bywa nietrudno: mogą spaść, połamać się, wygiąć. Okulary, zwłaszcza te korekcyjne, to narzędzie bez którego wiele osób nie jest w stanie się obejść. Z tego powodu, warto znać cenę naprawy oprawek do okularów po to, by nagła sytuacja nie zaskoczyła Ciebie finansowo. W tym artykule dowiesz się więcej na temat kosztów naprawy opraw okularowych. Poznasz różne rodzaje uszkodzeń okularów i dowiesz się, jak długo trwa taka usługa. Sprawdź!

Kiedy naprawa oprawek jest konieczna?

Naprawa oprawek okularów jest konieczna, jeśli uszkodzenia znacząco wpływają na komfort użytkowania tego narzędzia do korekcji wzroku. Warto pamiętać, że oprawki powinno oddać się do naprawy kiedy tylko zauważysz problem, aby uniknąć potrzaskania szkieł korekcyjnych, gdy np. oprawki poluzują się i okulary upadną.

Kiedy więc oprawki wymagają naprawy?

 • Bardzo często okulary wymagają naprawy po uszkodzeniach mechanicznych, np. po złamaniu zauszników czy zawiasów.
 • Innym powodem do naprawy mogą być luźne śrubki lub elementy mocujące, które wpływają negatywnie na komfort noszenia okularów oraz ich stabilność.
 • O naprawie lub wymianie opraw warto pomyśleć w przypadku problemów z regulacją i dopasowaniem okularów do twarzy, ponieważ może mieć to istotny wpływ na wygodę użytkowania. Oprawki nie powinny być zbyt ciasne - czyli nie powinny uciskać skroni i nosa, ani też zbyt luźne - by nie spadały.

Ważne jest regularne sprawdzanie stanu technicznego oprawek i szybka reakcja na wszelkie nieprawidłowości. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się klarownym widzeniem bez zbędnych niedogodności.

Kiedy oprawki mogą ulec zniszczeniu?

Wytrzymałość oprawek może różnić się w zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Wykonywane są one z materiałów takich jak:

 • tworzywa sztuczne, na przykład plastik,
 • metale, takie jak tytan czy stal nierdzewna,
 • drewno,
 • bambus.

Niemniej jednak, oprawy okularowe zazwyczaj są delikatne. Warto pamiętać, że nawet jeżeli zostały zrobione z tworzywa o wysokiej wytrzymałości, to i tak zalecamy, by odpowiednio o nie dbać i na nie uważać. To istotne, ponieważ oprawki mogą ulec zniszczeniu w trakcie codziennych czynności, np.:

 • w trakcie noszenia ich w torebce czy kieszeni bez odpowiedniego zabezpieczenia: oprawki mogą pęknąć, a szkła porysować się,
 • przy spacerowaniu lub na przykład w trakcie biegu na autobus: okulary mogą spaść i połamać się.

Ile kosztuje naprawa oprawek okularowych?

Koszty naprawy oprawek okularowych zależą od kilku czynników.

Ceny mogą różnić się w zależności od tego, w jakim mieście oddajesz oprawki do naprawy, a także od tego, czy oddajesz je do salonu optycznego, czy też do osoby zajmującej się tą profesją prywatnie.

Koszt, jaki poniesiesz przy naprawie oprawek zależy również od tego, jaki jest ich rodzaj. Droższe w naprawie mogą być okulary markowe, jeśli np. uszkodzeniu uległy zauszniki, a Tobie zależy na oryginalnych elementach zastępczych.

Zepsute okulary.

Specyfika uszkodzenia - cennik naprawy oprawek

To, jaka jest specyfika uszkodzenia, również znacząco wpływa na cenę. Poniżej prezentujemy krótki spis średnich cen rynkowych za poszczególne usługi:

 • Jeśli zależy Tobie np. jedynie na usłudze wymiany zauszników, zapewne zapłacisz około 20 złotych. To jedna z najtańszych usług w zakresie naprawy oprawek. Podobnie jest w przypadku nosków, których cena wraz z usługą wymiany nie przekracza zazwyczaj 20 - 30 złotych.
 • Jeżeli zależy Tobie na dokręceniu, wyregulowaniu lub wymianie śrubek, możesz liczyć się z kosztem od 10 do około 40 złotych.
 • Jeśli do naprawy przyniesiesz oprawki z połamanymi zausznikami, cena bęzie wyższa - obejmie koszty nowych zauszników: ich zakupu i dostawy, ale również usługę wymiany. Przykładowo, nowe zauszniki Ray-Ban kosztują około 250 złotych za parę.
 • Prostowanie zauszników wiąże się z kwotą od 20 do 40 złotych.
 • Za sklejenie złamanego mostka okularów możesz zapłacić od 40 do 70 złotych.
 • Kiedy w Twoich oprawkach zostanie zerwana żyłka, koszt naprawy może wynieść od 20 do 45 złotych.
 • Gdy oprawki ulegną naturalnemu zużyciu i zależeć będzie Tobie na ich renowacji, zapłacisz za to od 100 do 150 złotych.

Ile trwa naprawa oprawek do okularów?

Jeśli uszkodzenie nie wymaga zamówienia nowych elementów, naprawa oprawek trwa zazwyczaj od 10 do 15 minut. Wyjątkiem jest klejenie mostka, ponieważ wtedy, zanim okulary będą nadawać się do ponownego użycia, należy poczekać, aż klej zaschnie.

Czy oprawki można naprawić samodzielnie?

Oprawki do okularów można naprawić samodzielnie, szczególnie, gdy uszkodzenie to np. odkręcona śrubka czy problem z noskiem. Zazwyczaj wymaga to jedynie bardzo małego śrubokręta, precyzji i cierpliwości. Zalecamy jednak, by wszelkie naprawy oprawek powierzać specjalistom - wtedy będziesz mieć pewność, że Twoje okulary są stabilne i dobrze naprawione. Dodatkowo, specjalista zadba o estetykę, dzięki czemu unikniesz np. zarysowania oprawek.

Co jeśli okularów nie da się naprawić?

Czasem nawet pomimo szczerych chęci optyka, nie uda się naprawić oprawek lub po prostu staje się to nieopłacalne. W sklepie wOkularach.pl oprawki z najbardziej podstawowymi szkłami korekcyjnymi możesz mieć już od około 100 złotych. Zastanów się więc kiedy warto naprawiać swoje stare okulary, a kiedy lepiej kupić zupełnie nowe. Pamiętaj, że okulary korekcyjne są akcesorium używanym praktycznie codziennie, dlatego nie warto na tym zakupie oszczędzać!

Bibliografia:

1. J. Chalecki, Przyrządy optyczne, konstrukcja mechanizmów, Wyd. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1979
2.. https://kb.pl/ceny/codzienne-uslugi/cennik-naprawy-okularow-zobacz-ile-kosztuje-usluga/

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Wymiana szkieł w okularach — kiedy warto to robić i ile trwa?
01 lipca 2020

Wymiana szkieł w okularach — kiedy warto to robić i ile trwa?

Czytaj dalej
Jak naprawić okulary? Sprawdzone metody
09 lipca 2020

Jak naprawić okulary? Sprawdzone metody

Czytaj dalej
Jak rozpoznać oryginalne okulary Ray-ban?
18 sierpnia 2020

Jak rozpoznać oryginalne okulary Ray-ban?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%