Prosaki na powiece, pod oczami - jak usunąć?

Prosaki na powiece, pod oczami - jak usunąć?

06 lis

Prosaki na powiece i pod oczami to problem, który dotyka wiele osób, niezależnie od wieku. Pomimo że te niewielkie, białe krostki nie są groźne dla zdrowia, to stanowią zmartwienie w kwestii kosmetycznej. Istnieją jednak sposoby, aby się ich pozbyć i potencjalnie im zapobiec.

Co to są prosaki?


Prosaki to zjawisko, które wielu z nas może zauważyć na twarzy, zwłaszcza w okolicach powiek i oczu. W języku potocznym określenie "prosaki" jest używane na ogół w odniesieniu do grudek, krostek lub kropek, które pojawiają się na delikatnej skórze twarzy. Prosaki na powiece i prosaki pod okiem są niewielkich rozmiarów. Zazwyczaj to białe zmiany, jednak w przypadku podrażnienia lub stanu zapalnego mogą przybierać żółtą i czerwoną barwę. Wydają się być niewinne, ale dla niektórych mogą stanowić problem estetyczny. Jest to zjawisko, które może wystąpić u ludzi w różnym wieku, w tym również u dzieci.

Nabyte prosaki u dzieci i dorosłych rozwijają się spontanicznie. Rozmieszczenie prosaków faworyzuje nie tylko okolice oczu, ale również policzki, czoło i narządy płciowe, w tym mosznę.


Prosaki pod oczami - przyczyny

Przyczyny pojawienia się prosaków mogą być różnorodne. Jednym z głównych czynników jest zaburzenie w procesie usuwania martwych komórek skóry. Nasza skóra jest w stanie naturalnie przeprowadzać proces złuszczania. Oznacza to, że nasz organizm usuwa starsze komórki skóry, aby ustąpić miejsca nowym, zdrowym komórkom skóry. Jednak czasem te starsze komórki skóry nie odpadają, a zamiast tego zatrzymują się pod powierzchnią skóry. Po jakimś czasie twardnieją, co skutkuje pojawieniem się małych, białych grudek zwanych prosakami.

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na prosaki pod oczami jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Zaniedbanie codziennej higieny lub stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może prowadzić do zablokowania gruczołów łojowych i pojawienia się prosaków. Należy również wziąć pod uwagę, że prosaki pod oczami nie są jedynym problemem dermatologicznym związanym z tą okolicą. Inne schorzenia, takie jak kaszka pod oczami, mogą wyglądać podobnie i być mylone z prosakami.

Pojawienie się prosaków pod oczami i na powiekach może wynikać również ze większego stresu, braku wystarczającej ilości godzin snu oraz przez dietę ubogą w składniki odżywcze. Zwłaszcza brak witaminy A, C i E mogą negatywnie wpływać na kondycję skóry wokół oczu, zwiększając ryzyko prosaków.

Należy także podkreślić, że przyczyna prosaków może mieć podłoże genetyczne. Jeśli ktoś w rodzinie cierpiał na prosaki, istnieje większe ryzyko, że pojawią się one u innych członków rodziny.

Ważne jest, aby zrozumieć, że skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i wrażliwa, dlatego przyczyny prosaków mogą być bardziej skomplikowane niż w innych obszarach twarzy.


Jak pozbyć się prosaków?

Pojawiła ci się biała krostka na powiece lub pod okiem. Co robić? Jak usunąć prosaki? Pozbycie się prosaków z okolicy wokół oczu jest możliwe, choć wymaga cierpliwości i systematyczności. Istnieje kilka metod, które mogą pomóc w zwalczeniu tego problemu:

 1. Konsultacja z dermatologiem - zawsze warto skonsultować problem ze specjalistą. Pomoże Ci zidentyfikować przyczyny prosaków i dostosować odpowiednie metody leczenia.
 2. Zabiegi kosmetyczne - istnieją zabiegi takie jak mikrodermabrazja, peeling chemiczny czy koagulacja, które mogą rozwiązać problem występowania prosaków.
 3. Laseroterapia - specjalne lasery pomagają w skutecznym usunięciu nadmiaru keratyny i odblokowaniu gruczołów łojowych.
 4. Specjalne preparaty - dermatolog może przepisać odpowiednie kremy lub preparaty, które pomagają rozpuszczać prosaki. Te produkty często zawierają kwasy owocowe lub retinoidy.
 5. Łagodne peelingi - użycie łagodnego peelingu na bazie kwasu salicylowego lub glikolowego może pomóc w złuszczeniu zrogowaciałego naskórka.
  Nigdy nie próbuj wyciskać prosaków - w ten sposób nie można usunąć prosaków. Wyciskanie może spowodować uszkodzenie lub blizny na skórze.


Pamiętaj, że każda skóra jest inna i ma różne potrzeby. To co działa u jednej osoby, może nie być skuteczne u drugiej. Można wypróbować różne metody na sobie, jednak najlepiej skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.


Sposoby na zapobieganie prosaków pod oczami

Nie można całkowicie zapobiec pojawieniu się białych kropeczek na powiekach i pod oczami. Istnieją jednak kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju prosaków na skórze:

 • Codziennie myj twarz rano i wieczorem - używaj ciepłej wody i delikatnego preparatu myjącego do twarzy. Podczas suszenia delikatnie masuj skórę, nie pocieraj jej szorstkim ręcznikiem.
 • Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce - skóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Warto korzystać z okularów przeciwsłonecznych ze względu na ich skuteczną ochronę przed promieniowaniem słonecznym. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór okularów przeciwsłonecznych, które nie tylko dobrze ochronią Twoje oczy, ale także podkreślą Twój styl.
 • Używaj kremów przeciwsłonecznych z filtrem - zalecamy używanie kremów co najmniej SPF 30, a najlepiej SPF 50.
 • Unikaj środków czyszczących na bazie oleju i ciężkich kremów - ograniczenie stosowania ciężkich lub tłustych kosmetyków w okolicy oczu pomoże zminimalizować ryzyko zatkania gruczołów łojowych.
 • Odpowiednia dieta - wprowadzenie do diety produktów bogatych w witaminy A, C i E, może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry.

 

Bibliografia:

1. Gupta M., Oakley, A. Milium, milia, 2009
2. Patricio P. Gallardo Avila; Magda D. Mendez, Milia, 2023
3. American Academy of Ophthalmology, What Are Milia?, 2021

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%