Czym są soczewki o wysokim indeksie i czy ich potrzebujesz?

Czym są soczewki o wysokim indeksie i czy ich potrzebujesz?

15 sty

Wybierając nowe okulary korekcyjne podejmujemy decyzję zarówno co do samych oprawek, jak i soczewek okularowych. O ile decyzja co do opraw zależna jest w dużej mierze od walorów estetycznych i wizualnych, tak wybór szkieł nie jest równie intuicyjny. W tej kwestii w grę wchodzi wiele innych czynników, które przemawiać będą za funkcjonalnością soczewek. Jednym z nich jest indeks szkieł korekcyjnych. Co to za parametr i czym są soczewki o wysokim indeksie? Jakie są ich zalety i komu są dedykowane?

Czym jest indeks soczewek okularowych?

Indeks soczewek okularowych oznacza tak naprawdę współczynnik załamania światła materiału, z którego wykonana jest dana soczewka. Czym jest ten współczynnik? Mówi on o tym z jaką prędkością rozchodzi się fala na granicy dwóch ośrodków, czyli granicy powietrza i soczewki. Te fizyczne określenia nie są jednak jasne i zrozumiałe dla wszystkich użytkowników okularów. Z tego powodu indeks soczewek przełożyć można na bardziej praktyczne wyjaśnienie, jakim jest grubość szkieł. Można zobrazować sobie to w taki sposób, że im wyższa jest wartość indeksu, a więc współczynnika załamania światła, tym soczewka jest cieńsza.

Czym jest indeks soczewek okularowych?

Indeks soczewek organicznych

W przypadku soczewek organicznych, czyli wykonanych z tworzyw sztucznych, w miarę wzrostu współczynnika załamania światła i pocienienia soczewki, spada również jej masa. Dzięki temu korekcja dużej wady refrakcji może nie tylko estetycznie i schludnie wyglądać, ale przy okazji być komfortowa w noszeniu i nie uciskać w trakcie wielogodzinnego użytkowania okularów.

Indeks soczewek mineralnych

Odwrotna zasada dotyczy soczewek mineralnych, czyli szklanych. Z uwagi na ich bardzo wysokie indeksy (aż do 1,9 - podczas gdy najwyższy indeks soczewek organicznych to 1,74) świetnie sprawdzają się do korekcji dużych wad wzroku. Dzięki ich zastosowaniu można skutecznie zredukować grubość soczewki, jednak w tym wypadku spadek grubości nie łączy się ze spadkiem ciężaru szkła, a wręcz przeciwnie.

Grube szkła w okularach przy dużej wadzie wzroku. Co robić? Ekspert wOkularach.pl zna rozwiązanie!

Podział soczewek okularowych ze względu na indeks

Obecnie najczęściej wybierane ze względu na szereg zalet są soczewki organiczne. Można odpowiednio sklasyfikować je biorąc pod uwagę ich indeks. Wyróżniamy szkła:

  • niskoindeksowe o współczynniku załamania około 1,50 (stosowane najczęściej przy wadach wzroku do -/+3,00 dioptrii)
  • średnioindeksowe o współczynniku załamania od 1,55 do 1,64 (stosowane najczęściej przy wadach wzroku w zakresie od -/+3,00 do -/+ 5,00 dioptrii)
  • wysokoindeksowe o współczynniku załamania od 1,64 do 1,74 (stosowane najczęściej przy wadach wzroku większych niż -/+ 5,00 dioptrii)

Wybór odpowiedniego indeksu soczewek okularowych uzależniony jest od wielu czynników, takich jak: rozstaw źrenic, wielkość wady refrakcji, wybrana oprawa, oś astygmatyzmu czy subiektywna opinia. Z tego względu najlepiej przedyskutować tę kwestię z optykiem wykonującym okulary.

Indeks soczewek okularowych

Soczewki niskoindeksowe

Najpopularniejszymi szkłami w tej kategorii są soczewki wykonane z materiału CR-39 w indeksie 1,50. Cechują się dobrą przejrzystością i wysoką liczbą Abbego. Co to oznacza? Liczba ta określa, jak mocno materiał rozprasza fale światła, które przez niego przechodzą. Im wyższa liczba Abbego tym mniejsza dyspersja, a co za tym idzie – mniejsze aberracje chromatyczne, czyli barwne kręgi i zniekształcenia obrazu. Dlatego wysoka liczba Abbego materiału CR-39 gwarantuje dobre właściwości optyczne soczewki. Dodatkowo szkła te są również stosunkowo tanie. Ich wadą jest mała wytrzymałość i kruchość. Przez to nie są najlepszą alternatywą do okularów na żyłkę, tzw. patentów, a także do okularów dziecięcych.

Nowszą, lżejszą i bardziej odporną od CR-39 alternatywą są soczewki wykonane z materiału Triver o indeksie 1,53. Ich największą zaletą jest odporność. Są bezpieczne dla dzieci, a także dobrze sprawdzają się w okularach bezramkowych.

Wśród niskoindeksowych ekonomicznych soczewek okularowych oferowanych przez sklep wOkularach.pl znajdziesz te o indekcie 1,50 już od 19 zł za parę bezbarwnych szkieł. W zależności od wybranych powłok cena ta wahać się może od 19 do 249 zł.


Soczewki średnioindeksowe

Przedstawicielem kategorii soczewek średnioindeksowych są szkła wykonane z poliwęglanu o indeksie 1,59. W porównaniu z materiałem CR-39 są lżejsze i aż do 12 razy odporniejsze na uderzenia. Oznacza to, że są często używane do okularów dziecięcych i sportowych. Soczewki takie są do 20% cieńsze od podstawowych. Ich wadą jest stosunkowo mała liczba Abbego, która odpowiadać będzie za rozszczepienie światła. Może to dawać użytkownikowi niekorzystne efekty w postaci barwnych obwódek wokół źródeł światła.

Sklep wOkularach.pl posiada w swojej ofercie soczewki ekonomiczne o średnim indeksie 1,60. Koszt szkieł wynosi od 159 do 359 zł za parę bezbarwnych szkieł, w zależności od wybranych dodatkowych powłok.


Soczewki wysokoindeksowe

Soczewki organiczne o najwyższym możliwym indeksie 1,74 gwarantują pocienienie szkieł aż o 50% w stosunku do podstawowej wersji. Dodatkowo mają one asferyczną konstrukcję. Oznacza to, że krzywizna szkieł jest bardziej płaska, a co za tym idzie środek cieńszy. Redukuje to efekt pomniejszenia lub powiększenia oczu, które może być wyraźnie widoczne przy dużych mocach. Niestety w miarę wzrostu współczynnika załamania, a więc indeksu, spada liczba Abbego i światło łatwiej ulega rozszczepieniu. Szkła o wyższym indeksie są również droższe, dlatego zawsze warto zapoznać się z cennikiem soczewek okularowych.

Cennik soczewek ekonomicznych oferowanych przez sklep wOkularach.pl zawiera dwie propozycje szkieł wysokoindeksowych. Bezbarwne soczewki okularowe o indeksie 1,67 to koszt 299 zł, natomiast 1,74 - 549 zł za parę soczewek.

Dlaczego warto wybierać pocienione soczewki?

Dlaczego warto wybierać pocienione soczewki przy dużych mocach?

  1. Silniejsza korekcja, czyli okulary o większych mocach posiadają grubsze szkła. Wyższy indeks soczewek gwarantuje ich pocienienie. Dzięki temu wizualnie prezentują się one zdecydowanie lepiej. Należy pamiętać natomiast o tym, że w miarę wzrostu indeksu, spadają właściwości optyczne soczewki, a więc również jakość widzenia, należy zatem wybierać soczewki okularowe optymalne do naszej wady wzroku.
  2. Im większy jest współczynnik załamania światła, tym soczewki lżejsze. Dzięki temu możesz zredukować problem ciągle zsuwających się i odgniatających okularów. Zanim jednak wymienisz soczewki, upewnij się, że nie jest to kwestia źle dopasowanej oprawy.
  3. Cienkie soczewki okularowe dają większe możliwości wyboru opraw. Niejednokrotnie grubsze szkła wymagają bardziej zabudowanej oprawy, która zapewni estetyczny wygląd i funkcjonalność. W przypadku pocienionych soczewek ilość dostępnych modeli zdecydowanie się powiększa.
  4. Soczewki o wysokich indeksach posiadają asferyczną konstrukcję, która redukuje wrażenie powiększenia lub pomniejszenia oczu. Jest ono szczególnie widoczne przy dużych mocach szkieł i nie jest pożądanym efektem.

Bibliografia:

https://www.optometrists.org/general-practice-optometry/optical/guide-to-optical-lenses/guide-to-high-index-lenses/

https://www.visioncenter.org/eyeglasses/high-index/

https://myvision.org/contacts/lens-index/

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%