Jak sprawdzić czy oprawki są dobrze dobrane?

Jak sprawdzić czy oprawki są dobrze dobrane?

03 lis

Dobór oprawek może stanowić wyzwanie, szczególnie jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z okularami. Ważne jest, by oprawki były dopasowane do Ciebie tak, abyś czuł się w nich w pełni komfortowo. Powinny być odpowiednie dla Twojej osobowości i stylu życia, jaki prowadzisz. Dowiedz się zatem, jak sprawdzić czy Twoje oprawki są dobrze dobrane!

Dobrze dobrane oprawki - na co zwrócić uwagę?

1. Rozmiar oprawek

Rozmiar oprawek powinien być proporcjonalny do wielkości twarzy. Zbyt małe okulary mogą stwarzać dyskomfort i wyglądać nieestetycznie. Zbyt duże zaś mogą dominować nad resztą twarzy.

2. Kształt oprawek

Przy wyborze kształtu oprawek warto zastosować regułę przeciwieństw. Zazwyczaj najbardziej pasować będą okulary o kształcie przeciwnym do Twojej twarzy. Co to oznacza?

- Gdy Twoja twarz jest trójkątna lub prostokątna, najlepiej sprawdzą się u Ciebie okrągłe i owalne oprawki.
- Jeśli kształt buzi jest okrągły, dobrym wyborem będą modele wyraźnie zarysowane, np. okulary prostokątne lub wydłużające twarz - w kształcie kociego oka.

3. Kolor oprawek

Powinieneś wiedzieć, że przy doborze koloru oprawek, ważne są nie tylko Twoje preferencje. Aby dokonać najlepszego wyboru warto zwrócić uwagę również na to, aby były odpowiednie kolorystycznie w stosunku do:

- koloru oczu,
- koloru włosów,
- koloru brody,
- koloru karnacji,

Na przykład: dla osoby z jasnymi włosami, jasnymi oczami i śnieżną karnacją, świetnie pasować będą delikatne, stonowane czy pastelowe odcienie oprawek.

Kiedy oprawki są dobrze dobrane? - 3 punkty by to sprawdzić!

Prawidłowo dobrane oprawki będą po prostu komfortowe. Pod tym sformułowaniem kryją się też inne określenia, takie jak: wygoda, funkcjonalność i estetyka. Jakie są cechy dobrze dobranych oprawek?


1. Brak ucisku na mostku nosa lub na skroniach

Prawidłowo dobrane okulary nie będą uciskać mostka nosa, tym samym nie tworząc na nim "odbicia" i nie przysparzając uczucia niewygody. Stały ucisk na skronie może skutkować nie tylko bólem tego miejsca, ale może również być jedną z przyczyn bólu głowy.


2. Nie zsuwanie się okularów

Jeśli okulary są zbyt duże, mogą spadać z nosa. Takie okulary mogą być niewygodne, ale mogą również niespodziewanie spaść i potrzaskać się. Prawidłowo dobrane okulary nie zsuwają się non stop z naszego nosa.


3. Okulary nie nachodzące na brwi

Brwi to ważny element twarzy. Nadają charakteru, podkreślają rysy. Istotne jest, aby oprawki dobrze dobranych okularów nie nachodziły na brwi i by górna krawędź oprawek znajdowała się pod ich linią.

Jak sprawdzić czy okulary progresywne są dobrze dobrane?

Jeszcze więcej detali, na które należy zwrócić uwagę, jest podczas doboru okularów progresywnych. Taka korekcja wymaga od nas i naszego specjalisty sprawdzenia wady wzroku, ale też odpowiedniego wybrania oprawek okularowych. Szkła progresywne posiadają bowiem 3 strefy korekcyjne: do bliży, do dali i do odległości pośrednich. To oznacza, że dobrze dobrane okulary progresywne powinny zapewniać prawidłowe widzenie do wszystkich tych trzech odległości. Jeśli pod względem montażu szkieł do oprawki Twój specjalista nie ma zastrzeżeń, a Ty nie widzisz jeszcze wystarczająco ostro - daj sobie czas na adaptację do nowych okularów. Jeśli po dłuższym czasie nadal nie czujesz się w swoich okularach progresywnych komfortowo - poradź się w tej sprawie optyka.

Szkła okularowe - najważniejsze!


Pamiętaj, że estetyczny wygląd i komfort noszenia są bardzo ważne w przypadku oprawek okularowych. Powinieneś jednak wiedzieć, że w okularach najważniejsze są szkła okularowe! Jeśli odczuwasz takie dolegliwości jak:

- pieczenie oczu
- nieostre widzenie
- problemy z czytaniem i koncentracją
- zawroty głowy

Udaj się do specjalisty. Takie symptomy mogą świadczyć o źle dobranych pod względem parametrów szkłach okularowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się ogólnie, jakie szkła do okularów wybrać, przeczytaj jeden z innych wpisów na naszym blogu.

Nowe oprawki są niewygodne? - daj im czas!


Nawet dobrze dobrane okulary początkowo mogą wydawać Ci się niewygodne, uciążliwe. To normalne! Twój mózg potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do czegoś nowego. Zanim oddasz oprawki do reklamacji lub wymiany, odczekaj kilka dni. Zazwyczaj czas, jaki potrzebujemy na adaptację nowych okularów wynosi od 2 do nawet 4 dni.

Dobrze dobrane okulary to dobre samopoczucie


Dobrze dobrane okulary mogą mieć wpływ na Twoje dobre samopoczucie. Niezależnie od tego, jaki rodzaj okularów nosisz, ich oprawki powinny odzwierciedlać Twój charakter i usposobienie. Zadbaj, aby były wygodne i funkcjonalne. Jeśli będzie przeciwnie, możesz odczuwać takie dolegliwości jak ból głowy (przy zbyt ciasnych okularach). Wiele osób używa okularów codziennie. Niewiele jednak wie, że źle dobrane okulary mogą wpływać na złe samopoczucie psychiczne. Jeśli oprawki uciskają lub czujesz się w nich nieatrakcyjnie, może to niekorzystnie oddziaływać na Twój humor i nastrój, a także może powodować obniżenie samooceny i brak pewności siebie.

Dobór oprawek przez internet - pomożemy Ci!


Możesz dobrze dobrać okulary u optyka i zakupić je stacjonarnie. Możesz również dobrać okulary w wygodniejszy, prostszy i szybszy sposób w naszym sklepie internetowym! wOkularach.pl to autoryzowany, sprawdzony sprzedawca. Znajdziesz u nas szeroki wybór oprawek okularowych. Począwszy od okularów w kształcie aviator, aż do geometrycznych - poszukaj czegoś dla siebie! Gdy podasz nam dane z recepty okularowej, wstawimy do oprawek odpowiednia szkła korekcyjne.


Przymierz bez wychodzenia z domu!

Wirtualna przymierzalnia pozwoli Ci sprawdzić, jak okulary będą leżeć na Twojej twarzy - nie kupisz "kota w worku". Jeśli jednak będziesz mieć problem z podjęciem decyzji, wybraniem dobrze dobranych okularów i będziesz potrzebować porady, możesz skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta, gdzie zawsze znajdziesz pomoc.


Bibliografia: 


1. https://poprostuzdrowo.pl/jak-sprawdzic-czy-mam-dobrze-dobrane-okulary

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%