Sińce pod oczami

Sińce pod oczami

27 sty

Sińce pod oczami to powszechny problem kosmetyczny, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Są to ciemniejsze plamy lub cienie pod dolnymi powiekami, które mogą wpływać na ogólny wygląd i pewność siebie. Sińce te, zwane również workami lub cieniami pod oczami, często są przyczyną nieestetycznego wyglądu, co skłania wielu do poszukiwania skutecznych metod leczenia i prewencji.

Mechanizmy powstawania sińców pod oczami

Rozszerzone naczynia krwionośne
Jednym z głównych powodów sińców pod oczami jest rozszerzenie naczyń krwionośnych w okolicach oczu. To zjawisko może być spowodowane dziedzicznymi uwarunkowaniami, które wpływają na strukturę i elastyczność naczyń krwionośnych.


Niewłaściwe mikrokrążenie
Zaburzenia mikrokrążenia w skórze pod oczami mogą prowadzić do gromadzenia się krwi co sprawia, że skóra staje się ciemniejsza. Zmęczenie, brak snu i stres mogą dodatkowo pogłębiać ten problem.


Przebarwienia melaninowe
Nadmierna produkcja melaniny, barwnika odpowiedzialnego za kolor skóry, może również przyczyniać się do powstawania sińców pod oczami. To zjawisko często występuje u osób o ciemniejszej karnacji.


Utrata elastyczności skóry
Z wiekiem skóra traci elastyczność i jędrność, co może sprawić, że naczynia krwionośne są bardziej widoczne, przez co cienie pod oczami bardziej zauważalne.

Przyczyny sińców pod oczami

1. Genetyka
Genetyka odgrywa istotną rolę w predyspozycji do sińców pod oczami. Osoby o genetycznej skłonności do cieni pod oczami mogą zauważyć ten problem już we wczesnym dzieciństwie. Dziedziczność może wpływać na strukturę skóry, a także na sposób krążenia krwi i limfy w organizmie.

2. Niewystarczająca ilość snu
Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do zwiększonej widoczności sińców pod oczami. Podczas snu organizm regeneruje się, a niewłaściwy sen może prowadzić do zastoju krwi i limfy w okolicach oczu.

3. Wiek
Z biegiem lat skóra traci elastyczność i naturalne nawilżenie. To prowadzi do pogłębienia sińców pod oczami, zwłaszcza u osób starszych. Starzenie się skóry skutkuje również utratą tłuszczu podskórnego, co może sprawić, że naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne.

4. Czynniki środowiskowe
Wpływ czynników środowiskowych, takich jak dym tytoniowy, zanieczyszczenia powietrza i nadmierna ekspozycja na słońce, może przyczynić się do powstawania sińców pod oczami. Te czynniki mogą prowadzić do uszkodzenia skóry, co z kolei wpływa na jej kolor i elastyczność.

5. Alergie i problemy zdrowotne
Alergie, zwłaszcza te związane z pyłkami, kurzem domowym czy roztoczami, mogą powodować podrażnienia skóry wokół oczu, co zwiększa widoczność sińców. Dodatkowo, problemy zdrowotne takie jak niedobory witamin, niedoczynność tarczycy czy niedokrwistość mogą wpływać na kondycję skóry.

6. Przemęczenie wzroku
Długotrwałe korzystanie z urządzeń elektronicznych, intensywna praca przed komputerem czy czytanie w słabym oświetleniu mogą obciążać oczy, prowadząc do powstawania sińców pod oczami.

sińce pod oczami

Sińce pod oczami jako objaw choroby

Sińce pod oczami mogą być oznaką różnych chorób lub stanów zdrowotnych. Chociaż często są one wynikiem czynników takich jak brak snu, starzenie się skóry, czy dziedziczność genetyczna, to jednak czasami mogą wskazywać na problemy zdrowotne, które wymagają uwagi i leczenia. Sińce pod oczami mogą być zatem objawem schorzeń, takich jak:

 • Choroby autoimmunologiczne - pewne choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty układowy czy zapalenie naczyń, mogą powodować zmiany skórne, w tym sińce pod oczami.
 • Problemy z nerkami - niewłaściwe funkcjonowanie nerek może skutkować zatrzymywaniem płynów w organizmie, co z kolei może prowadzić do obrzęku skóry, w tym obszaru wokół oczu.
 • Anemia - niedobór żelaza i niedokrwistość mogą wpływać na krążenie krwi, co może objawiać się sińcami pod oczami.
 • Choroby tarczycy - nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, zarówno w przypadku nadczynności, jak i niedoczynności, może wpływać na wygląd skóry, w tym obszaru wokół oczu.
 • Choroby wątroby - problemy z wątrobą, takie jak marskość wątroby czy zapalenie wątroby, mogą prowadzić do zwiększonej retencji płynów, co objawia się obrzękiem wokół oczu.

Warto podkreślić, że sam fakt wystąpienia sińców pod oczami niekoniecznie oznacza obecność poważnej choroby. Jednak jeśli sińce są uporczywe, nasilają się lub są stowarzyszone z innymi objawami, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem. Profesjonalna ocena może pomóc w zidentyfikowaniu przyczyn i odpowiednim zarządzaniu problemem zdrowotnym.

Sińce pod oczami - o czym może świadczyć ich różny kolor

Różne kolory sińców pod oczami mogą stanowić istotne wskazówki dotyczące przyczyn tego zjawiska. Przy analizie koloru cieni pod oczami, warto zwrócić uwagę na różne możliwości i ich potencjalne znaczenie dla zdrowia.

Fioletowe sińce

 • Długotrwały stres i zmęczenie
 • Czynniki genetyczne
 • Nadużycie alkoholu i palenie papierosów
 • Ekspozycja na promienie słoneczne
 • Odwodnienie
 • Nadmierne obciążenie wzroku (np. przez długi czas wpatrywania się w ekrany urządzeń elektronicznych)

Pomimo że te sińce często są wynikiem codziennych czynników, fioletowe zabarwienie może także sygnalizować potencjalnie groźne dla zdrowia choroby, takie jak zaburzenia pracy układu krążenia, trzustki, wątroby, nerek lub tarczycy.

Brązowe sińce

 • Atopowe zapalenie skóry
 • Niezdrowa dieta i niedostateczna ilość spożywanych płynów

W przypadku brązowych sińców, warto zwrócić uwagę na możliwe choroby skórne i dostosować nawyki żywieniowe oraz pielęgnacyjne.

Żółte sińce

 • Czynniki genetyczne
 • Czynniki środowiskowe (np. przebywanie w środowisku zanieczyszczonym przez kurz, smog czy pył)

Żółte sińce są związane głównie z czynnikami genetycznymi i warunkami środowiskowymi niż z chorobami, ale zawsze warto monitorować zmiany w ich intensywności.

sińce pod oczami - leczenie i zapobieganie

Metody leczenia i prewencji sińców pod oczami

Poprawa higieny snu
Zapewnienie odpowiedniej ilości snu i utrzymanie regularnych godzin odpoczynku może znacząco poprawić wygląd skóry pod oczami. Sen stanowi naturalny proces regeneracji, który pomaga w utrzymaniu zdrowego wyglądu skóry.

Zmiana stylu życia
Skorygowanie nawyków życiowych może być pierwszym krokiem w leczeniu sińców pod oczami. Regularny sen, unikanie palenia papierosów i ograniczenie spożycia alkoholu to podstawowe elementy dbania o zdrowie skóry. Wprowadzenie do diety składników wspierających zdrowie skóry, takich jak witamina K, witamina C czy kwasy omega-3, może przyczynić się do redukcji sińców pod oczami.

Zimne kompresy
Zimne kompresy stosowane w okolicy oczu mogą pomóc w zwężeniu naczyń krwionośnych i zmniejszeniu opuchlizny. Można używać specjalnych maseczek chłodzących lub po prostu wykonać zimne kompresy np. z kostek lodu owiniętych w miękką tkaninę.

Kosmetyki pielęgnacyjne
Na rynku dostępne są specjalne kremy i żele, które zawierają składniki zmniejszające opuchliznę, wzmacniające naczynia krwionośne i rozjaśniające przebarwienia. Takie produkty mogą być skutecznym wsparciem w codziennej pielęgnacji skóry wokół oczu.

Konsultacja z dermatologiem
W przypadku utrzymujących się problemów z sińcami pod oczami zaleca się konsultację z dermatologiem. Specjalista może ocenić stan skóry, zidentyfikować potencjalne przyczyny i zaproponować skuteczne metody leczenia. Do popularnych procedur należą m.in. mezoterapia, laseroterapia czy wypełniacze z kwasem hialuronowym. Poza tym np. mikrodermabrazja i peeling chemiczny mają na celu złuszczanie martwego naskórka i stymulowanie produkcji kolagenu, co może poprawić wygląd skóry pod oczami.

 

Bibliografia:

 1. https://diag.pl/pacjent/artykuly/cienie-pod-oczami-czy-swiadcza-o-chorobie-przyczyny-i-objawy/
 2. https://www.visioncenter.org/conditions/dark-eye-circles/
 3. https://www.mayoclinic.org/symptoms/dark-circles-under-eyes/basics/causes/SYM-20050624?p=1
 4. Vrcek I, et al. Infraorbital dark circles: A review of the pathogenesis, evaluation and treatment. Journal of Cutaneous Aesthetic Surgery. 2016; doi:10.4103/0974-2077.184046.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%