Zdjęcie do dowodu – w okularach czy bez?

Zdjęcie do dowodu – w okularach czy bez?

10 kwi

Potrzebujesz nowego dowodu osobistego lub paszportu? Aby uniknąć problemów w procesie wyrabiania tych dokumentów, musisz zadbać o odpowiednie zdjęcie – powinno ono spełniać ścisłe wymogi, tak aby umożliwić łatwe rozpoznanie Cię. Wciąż wiele osób nie ma pewności, czy zdjęcie do dowodu może być w okularach. Czytaj dalej – w tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości i podpowiemy Ci, jak przygotować się na zdjęcie do dowodu!

Okulary a zdjęcie do dowodu – ogólne wytyczne co do zdjęcia

Aby dowiedzieć się, czy do dowodu osobistego może być zdjęcie w okularach, musisz najpierw poznać ogólne wytyczne odnośnie tej fotografii. Musi ona zapewnić bezproblemową kontrolę Twojej tożsamości w każdej sytuacji, dlatego powinna jak najwierniej oddawać Twój zwykły, codzienny wygląd.

Po pierwsze, zdjęcie do dowodu musi przedstawiać całą głowę, twarz i szyję, a także górną część barków na białym, jednolitym tle. Twarz powinna zajmować na nim około 70-80% przestrzeni. Warunkiem prawidłowej fotografii do dokumentu jest odsłonięte czoło i brwi, widoczne rysy twarzy, a także neutralna ekspresja. Oczy powinny być otwarte i skierowane prosto w obiektyw.

Kolejną ważną kwestią jest fakt, że zdjęcie musi być aktualne! Najlepiej wykonać je jak najwcześniej, ale nie wcześniej, niż pół roku przed złożeniem wniosku o wydanie dowodu lub paszportu. Do zdjęcia nie możesz mieć założonego nakrycia głowy, szalika ani żadnego innego elementu ubioru, który mógłby utrudnić rozpoznanie Cię. Biżuteria jest dozwolona, jednak nie powinna ona nachodzić na linię szczęki lub zakrywać twarz w stopniu znacznym.

Czy zdjęcie do dowodu może być w okularach korekcyjnych?

W dzisiejszych czasach korekcja wzroku jest już czymś niezwykle powszechnym, a oprawki stały się integralną częścią wyglądu wielu Polaków. Tak więc, czy okulary zaliczają się jako element zniekształcający wygląd na zdjęciu do dowodu lub paszportu? To zależy!

Oczywistą kwestią są okulary przeciwsłoneczne o ciemnych szkłach – zakrywają one oczy i brwi, dlatego są zabronione. Wyjątek stanowią osoby zmagające się z ciężkimi wrodzonymi lub nabytymi wadami wzroku, takimi jak ślepota. Jeżeli ciemne okulary są ich codziennym elementem ubioru, to mogą mieć je również na zdjęciu do dowodu. W tym przypadku do wniosku o dokument powinno zostać dołączone orzeczenie o niepełnosprawności lub o jej określonym stopniu.

A co z okularami korekcyjnymi? Czy zdjęcie do dowodu w okularach jest ważne? Tak – jednak tylko, jeżeli Twoje oczy są w nich dobrze widoczne, światło lampy błyskowej aparatu nie odbija się w soczewkach, a brwi nie są w żadnym stopniu zakryte przez oprawki. Spokojnie możesz więc wykonać fotografię do dokumentu tożsamości w swoich okularach, jeśli nie są one o wymyślnym kształcie, lub nie mają zbyt grubych ramek. W innym przypadku zdjęcie nie zostanie zaakceptowane przez urząd miasta lub gminy.

Wielu fotografów specjalizujących się w zdjęciach do dokumentów zaleca, aby do zdjęcia zdjąć okulary korekcyjne „tak na wszelki wypadek” – teraz jednak wiesz już, jak odpowiednio przygotować się do tej fotografii. Wybór odnośnie pozostawienia okularów na nosie do zdjęcia zależy więc od Ciebie, jeśli nie łamiesz przy tym żadnych ważnych wytycznych!

Bibliografia:
www.gov.pl, Zdjęcie do dowodu lub paszportu – informacje, https://www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%