Co oznacza kolor oczu? Przekonaj się, co o Tobie mówi kolor tęczówek

Co oznacza kolor oczu? Przekonaj się, co o Tobie mówi kolor tęczówek

18 paź

Kolor oczu może zwiększać Twoją atrakcyjność, wyróżniać Cię z tłumu, ale z drugiej strony niejednokrotnie wskazuje Twoje cechy charakteru. Jednak to nie wszystko, gdyż oczy mogą również informować o tym, z jakimi chorobami borykasz się obecnie, a być może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Dlatego już teraz przekonaj się, co można wyczytać z oczu.

Co oznaczają kolory oczu? Kolor oczu a osobowość

Największy wpływ na kolor naszych oczy mają geny oraz pigment określany jako melanina. W zależności od tego, jak dużo pigmentu posiadamy, tym nasze oczy są coraz ciemniejsze. Tęczówki mogą mieć wiele różnych kolorów – od jasnoniebieskich po ciemne oczy. Wśród dominujących barw wymienia się brąz, żółć i szarość – w zależności od ich proporcji powstają różne kolory tęczówek, do których wiele osób przypisuje się określone znaczenie.

Warto zaznaczyć, że u niektórych osób występują także 2 różne kolory oczu. Mówimy wtedy o heterochromii – jedno oko niebieskie drugie brązowe. Zazwyczaj wada ta występuje całkowicie samoistnie, tylko niewielki odsetek wskazuje na to, że jest to spowodowane występowaniem takich wad, jak zespół Waardenburga, nerwiakowłóknakowatość czy nietrzymanie barwnika.

O heterochromi mówimy także wtedy, gdy jedno oko ma kilka dominujących barw. Przykładem są tutaj oczy brązowo zielone. W takim przypadku zarówno jedno, jak i drugie oko mają taki sam dwukolorowy odcień.

Kolor brązowy – znaczenie

Aż 90% ludzkości ma ciemne oczy, głównie brązowe. Często utożsamiane są one z silnymi osobami, prawdziwymi liderami. Inne znaczenie koloru brązowego to optymizm, wewnętrzne ciepło i temperament. Osoby z ciemnymi oczami bardzo często mają silny charakter, wyróżniają się pogodą ducha i wytrwałością w realizacji swoich celów.

Aktywność i chęć zmiany również charakteryzuje kolor brązowy. Symbolika wskazuje także na to, że osoby z taką barwą tęczówek są też opanowane.

Jasnoniebieskie oczy – co oznaczają?

Niebieskie oczy to najrzadziej występujący kolor tęczówek. Osoby te często bywają dość nerwowe i sentymentalne. Ich wrażliwość sprawia, że stają się także bardzo empatyczne względem problemów swoich bliskich. Jasnoniebieskie oczy wyróżniają także osoby wytrwałe.

Oczy zielone – symbolika

Osoby mające zielone oczy, są kreatywne i nie boją się zmian. Chętnie podejmują nowe wyzwania i angażują się w to, na czym im zależy. Często są też wierne i otwarte, a dzięki temu łatwo wzbudzają sympatię w otoczeniu. 

Co mówią oczy szare?

Najczęściej szare oczy posiadają introwertycy, którzy mają duszę samotników. Nie boją się ciężkiej pracy, a rutyna jest dla nich bezpieczną przystanią. Cechuje ich także zaangażowanie i ogromne pokłady energii.

Irydologia – mapa oka

Z oczu można odczytać więcej, niż Ci się wydaje. Dzięki irydologii dowiedziesz się, jaki jest stan zdrowia danej osoby. Wykonywana jest w tym celu mapa irydologiczna, która ma wskazać choroby pacjenta. Analizowane mogą być wtedy tęczówki, spojówki, źrenice, twardówki czy nawet powieki. 

Specjaliści w dziedzinie irydologii wskazują na zależność pomiędzy kolorem oczu, a zwiększonym narażeniem na pojawienie się różnych chorób. Dla przykład osoby o brązowych oczach częściej mają problemy z wątrobą czy z nerkami. Z kolei posiadacze zielonych, a także szarych tęczówek mogą zmagać się z dolegliwościami trzustki oraz układu pokarmowego. Z kolei osoby o jasnoniebieskich oczach miewają większe skłonności do problemów z nerkami, czy żołądkiem.

Istnieje zarówno grono przeciwników, jak i zwolenników tej dziedziny nauki. 

Niebieskie twardówki – co oznaczają?

Skoro jesteśmy w temacie koloru oczu, to warto zwrócić uwagę na inne często występujące zjawisko, czyli niebieskie twardówki. Standardowo zewnętrzna powłoka gałki ocznej ma kolor biały. Jednak niekiedy dochodzi do wystąpienia wady twardówki, która wynika z zaburzeń genetycznych. Dochodzi wtedy do sytuacji, gdy twardówka staje się ścieńczała, a występująca pod nią naczyniówka staje się bardziej widoczna. Przez to twardówka zmienia swoją barwę.

Niebieska twardówka może też być zjawiskiem nabytym i pojawiać się np. po zapaleniu twardówki, czy po reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Co mówi o Tobie kolor oczu? Podsumowanie

Powszechnie mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Co to znaczy w praktyce? Niejednokrotnie mogą być wskazówką, kim jest osoba, z którą mamy do czynienia. Jednak to nie wszystko, gdyż bardzo przydatnym pojęciem jest także irydologia. Mapa oka pozwala wskazać stan zdrowia danej osoby. Jak widać, oczy mówią o drugim człowieku więcej, niż mogłoby się wydawać.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%