Co oznacza plamka na oku? Czy jest niebezpieczna?

Co oznacza plamka na oku? Czy jest niebezpieczna?

31 maj

Wszelkie zmiany na oku wymagają kontroli lekarskiej, bo dopiero wtedy otrzymasz pełną diagnozę. Tym bardziej, że plamka na oku to może być oznaka poważnej choroby, a wtedy szybkie działanie jest jeszcze ważniejsze. Ogromne znaczenie ma kolor takiej plamki, dlatego tak ważne jest to, abyś wiedział, jaka jest jej przyczyna.

Jakie plamki na oku pojawiają się najczęściej?

W zależności od schorzenia lub stopnia zaawansowania plamki na oku mogą mieć naprawdę różny kolor, kształt czy rozmiar. Dlatego tak ważne jest to, abyś potrafił samodzielnie dostrzec pierwsze oznaki pojawiających się schorzeń. W końcu powstanie takiej plamki może oznaczać dosłownie wszystko – od urazu mechanicznego, aż po starzenie się oka, a skończywszy na komórkach rakowych. Większość takich zmian wcale nie jest groźna, ale konieczna jest regularna obserwacja, a przede wszystkim kontrola u specjalisty. Zwróć też uwagę na barwę plamki, bo to ona może Ci wiele powiedzieć na temat ewentualnego schorzenia.

Czerwona plamka na oku

W większości przypadków czerwona plamka na oku oznacza po prostu, że doszło do pęknięcia naczynia krwionośnego. Zazwyczaj nie wpływa to negatywnie na ostrość widzenia i nie ma żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Jeśli obawiasz się, że mogło dojść do jakichś poważniejszych uszkodzeń, to wtedy udaj się na konsultację lekarską. To samo powinieneś uczynić, jeśli chorujesz na cukrzycę. W takim przypadku również może pojawić się czerwona plamka. Jednak w większości przypadków wchłonie się po upływie 10-14 dni.

Zastanawiasz się, jakie są przyczyny pojawienia się czerwonej plamki na oku? Czasem może to być związane z wyborem niewłaściwych szkieł kontaktowych. Wtedy dochodzi do nadmiernych tarć na tkankę oka, co powoduje pieczenie oraz nieestetyczne zaczerwieniania. Oprócz tego czerwona plamka może powstać, gdy nie zadbasz o higienę pracy, doprowadzisz do nadmiernego wysuszenia oka i będziesz zbyt długo przebywać w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Żółta plamka w oku

Wraz z wiekiem Twoje oczy wymagają jeszcze większej kontroli. Szczególnie jest to ważne, jeśli dostrzegasz u siebie żółtą plamkę. Takie zwyrodnienie pojawia się już u osób po 50. rokiem życia – częściej dotyka kobiety, niż mężczyzn. Nieleczona żółta plamka w oku powoduje stopniową utratę widzenia centralnego. Dlatego kluczowa jest szybka reakcja, bo takie schorzenie może powodować nie tylko uszkodzenie siatkówki, ale również problemy z czytaniem, prowadzeniem samochodu, a nawet z rozpoznawaniem twarzy. W większości przypadków żółta plamka najpierw pojawia się w jednym oku, a po kilku latach atakuje także drugie, co jeszcze bardziej utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli zaczniesz się leczyć, gdy choroba znajduje się w początkowym stadium, to nie musisz obawiać się konsekwencji. Istotne jest tylko to, abyś zaczął reagować, gdy Twój wzrok pogarsza się po zmierzchu, a w ciemności widzisz zamglony obraz.

Plamka w polu widzenia

Przy jasnym świetle zauważasz u siebie plamkę w polu widzenia? Takie zjawisko jest nazywane mętami bądź pływakami. Zazwyczaj powstaje wtedy, gdy dochodzi do zmian w żelowej substancji, która naturalnie występuje w oku. Wówczas nie zostały rozpuszczone wszystkie cząsteczki żelu, przez co unoszą się w ciekłym białku. Rzucają one cień na siatkówkę, dlatego czasem możesz dostrzec delikatne ślady. W większości przypadków taki problem pojawia się wraz z upływem wieku. Poza tym plamka w polu widzenia jest widoczna przede wszystkim w bardzo jasnym świetle bądź patrzysz na oświetlony ekran monitora, telewizora czy innego urządzenia elektronicznego.

Czarna plamka na oku, czyli tzw. męty powinna wzbudzić Twój lęk wtedy, gdy dojdzie do nich w sposób nagły. Jeśli wcześniej nie dostrzegłeś u siebie takich zmian, to koniecznie udaj się do specjalisty. W końcu może to oznaczać odwarstwienie siatkówki. Jednak w większości przypadków czarna plamka na oku nie jest groźna i nie wymaga leczenia, tylko regularnej obserwacji.

Plamka na tęczówce

Czy wiesz, że to właśnie zmiany na tęczówkach mogą informować Cię o chorobach bądź o problemach, z jakimi boryka się Twój organizm? Przede wszystkim dlatego, że jest doskonale unerwiona. W takim przypadku plamka na tęczówce może nieco zmienić swój kolor – najczęściej przybiera ciemno-pomarańczowy odcień, co może sugerować problemy z trzustką. Inne schorzenia mogą być związane z zupełnie innymi barwami. Kolejnym dobrym przykładem jest brązowa plamka na oku, informuje Cię o pojawieniu się jakichś kłopotów z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby. Wówczas warto poddać się kontrolnym badaniom bądź nieco zmienić swoją dietę. Po prostu nie lekceważ sygnałów, jakie wysyła Ci własny organizm.

 

Bibliografia

  1. Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
  2. https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/age-related-macular-degeneration [dostęp: 23.06.2022].

 

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%