Dlaczego boli nos od okularów?

Dlaczego boli nos od okularów?

14 lip

Nareszcie! Twoja nowa para okularów już dotarła – z ekscytacją rozpakowujesz paczkę, aby wydobyć z niej oprawki, nakładasz je i nie możesz wyjść z zachwytu, jak pięknie na Tobie wyglądają i jak ostry jest Twój wzrok. Jednak minęło już kilka godzin, a Twoje szczęście jest powoli zastępowane przez irytację, którą wywołuje coraz silniejszy ból nosa… brzmi znajomo? W takim razie czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego nos boli od okularów i jak temu zapobiec!

Ból nosa od okularów – co go powoduje?

Każda twarz jest inna, a okulary korekcyjne i ich rozmiar to bardzo indywidualna kwestia. Właśnie dlatego nieodpowiednie dopasowanie oprawek skutkuje nie tylko nieproporcjonalnym wyglądem, ale i dyskomfortem, a nawet bólem. Okulary powinny być praktycznie niewyczuwalne na twarzy, nie zsuwać się ani nigdzie nie uwierać – jeśli tak nie jest, to znaczy, że są źle dopasowane.

Najważniejszą rolę w tym, czy dana para oprawek będzie wygodna na nosie, odgrywa mostek okularów – to nic innego, jak część pomiędzy prawą a lewą soczewką okularową. To właśnie ona spoczywa na grzbiecie nosa i opiera na nim wagę przedniej części oprawek. Tak samo jak zbyt wąskie okulary mogą powodować migreny, w przypadku zbyt wąskiego lub źle ułożonego mostka, oczywisty będzie ból nosa od okularów. Tutaj dowiesz się, jak szerokie powinny być okulary.

Gdy jego kształt lub ułożenie nie jest prawidłowe, waga oprawek nie jest bowiem równolegle rozłożona na nosie. Taki stan powoduje nieestetyczne i czerwone odciski na skórze oraz ból nosa przy noszeniu okularów, który uniemożliwia komfortowe korzystanie z nich.

Możemy podzielić okulary na dwa rodzaje ze względu na mostek – oprawki z noskami, w przypadku których istnieje możliwość drobnej regulacji ich szerokości i ułożenia, oraz okulary bez nosków, które są z całości wykonane z tworzywa i w których przypadku możliwość regulacji nie istnieje.

Jak pozbyć się bólu nosa przy noszeniu okularów?

Jeśli okazało się, że rozmiar Twoich nowych oprawek był nietrafiony, a ból nosa przy noszeniu okularów nie daje Ci żyć, nie poddawaj się! Zależnie od rodzaju ich mostka, możesz wypróbować kilka rzeczy, które pomogą Ci zminimalizować dyskomfort.

W przypadku okularów z noskami możesz spróbować sobie wyregulować noski samodzielnie lub przy pomocy kogoś z otoczenia. Są one dość elastyczne i można z powodzeniem przesunąć je w taki sposób, by przestały uwierać. Warto jednak zachować przy tym ostrożność.

Jeśli nie udało Ci się dokonać tego samodzielnie, możesz udać się do optyka stacjonarnego. Będzie on w stanie wyregulować je w miarę możliwości tak, aby były bardziej precyzyjnie dopasowane do Twojej twarzy, lub wymienić noski na większe, jeśli istnieje taka potrzeba. Noski powinny przylegać całą swoją powierzchnią do nosa i zapewniać poczucie stabilności.

Jeśli wyposażyłeś się w okulary bez nosków, w tym przypadku pozostaje niestety jedynie ich zwrot i zakup innej, lepiej dopasowanej pary. Na szczęście z nami to nie problem – zapewniamy darmowy zwrot do 30 dni na wszystkie okulary, bez pytań ani żadnych dodatkowych kosztów! Sprawdź, jak przebiega zwrot i wymiana w naszym sklepie.

Dlaczego boli nos od okularów i jak temu zapobiec?

Zdarza się, że zaistnieje potrzeba minimalnego wyregulowania oprawek u optyka, jednak najlepiej jest zadbać o ich odpowiednie dopasowanie jeszcze przed zakupem. Może wydawać się to trudne w przypadku zamówienia ich online, jednak wcale takie nie jest! Wystarczy, że zapoznasz się z naszym poradnikiem, w którym wyjaśniamy jak dobrać rozmiar okularów do twarzy, tak aby uniknąć błędów.

Jeśli nosiłeś już korekcję wzroku i nigdy wcześniej nie zauważyłeś, że Twój nos boli od okularów, jednak teraz chcesz wymienić je na nowe – najlepiej bazuj w ich wymiarach na rozmiarze starych oprawek. Różnica w przedziale nie większym niż 1-2 mm dla danego wymiaru to gwarancja, że nowe okulary korekcyjne będą równie wygodne, co te stare.

Stoisz przed zakupem pierwszych oprawek i jeszcze nie masz porównania? Nic straconego! W tym przypadku jeśli nie chcesz, aby bolał Cię nos od okularów, poświęć szczególną uwagę rozmiarowi mostka. Wymiary wszystkich oprawek w naszym sklepie są odpowiednio opisane, dlatego nie będziesz miał trudności z odnalezieniem tych idealnych dla Ciebie.

W doborze mostku najważniejsza jest szerokość grzbietu nosa oraz osadzenia Twoich oczu. Standardowy rozmiar mostka wynosi od 17 do 20 mm – większość osób będzie czuła się komfortowo w okularach z takim wymiarem. Jeśli jednak Twój nos jest szerszy, lub oczy bardziej oddalone od siebie – zdecyduj się o wartość powyżej 21 mm. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób z drobnym nosem i blisko osadzonych oczach – mostek, którego szerokość wynosi 16 mm lub mniej będzie dla Ciebie odpowiedni.

Jeśli kiedykolwiek skarżyłeś się: „boli mnie nos od okularów!” – już wiesz, co robić. Pamiętaj, aby dokładnie przymierzyć oprawki przed ich zakupem. Zrobisz to również w trakcie zakupów online, za pomocą naszej wirtualnej przymierzalni! Przekonaj się, czy wybrane przez Ciebie oprawki dobrze leżą na nosie, zakup je już teraz i zapomnij o dokuczliwym bólu!

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%