6 rzeczy, które warto wiedzieć na temat koloru oczu

6 rzeczy, które warto wiedzieć na temat koloru oczu

11 wrz

Dla jednych kolor oczu to symbol tego, jaki jest człowiek, a dla innych po prostu element dodający uroku. Tak naprawdę barwa tęczówki jest pozostałością po dalszych bądź bliższych przodkach, ponieważ wynika z dziedziczenia koloru oczu. Jesteś ciekaw, jakie tęczówki może mieć Twoje dziecko lub chcesz sprawdzić, który odcień jest najpopularniejszy? Zatem poznaj kilka ciekawostek na temat barwy oczu.


Od zawsze oczy były utożsamiane z charakterem człowieka. Pozwalały też odkryć emocje, jakie targają drugą osobą. Jednak nie tylko te elementy sprawiają, że to bardzo ciekawy narząd. Kolor tęczówek oraz sposób dziedziczenia także wzbudza zainteresowanie. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie 6 rzeczy, które warto wiedzieć na ten temat.

Dziedziczenie koloru oczu – jak się odbywa?

Na pewno już z lekcji biologii wiesz, że geny dziedziczysz nie tylko po ojcu i matce, ale również po dalszych przodkach. Dlatego, jeżeli np. oboje rodziców ma niebieskie oczy, to nie jest pewne, że ich potomek będzie miał taką samą barwę tęczówek. Ogromne znaczenie ma również to, czy poszczególne geny są dominujące, czy recesywne. Właśnie z tego powodu niektóre kolory oczu są rzadziej spotykane, a inne częściej.

Poziom melaniny wpływa na kolor tęczówek

Na barwę tęczówek wpływa nie tylko dziedziczenie, ale również poziom melaniny, który jest uzależniony m.in. od miejsca pochodzenia. Właśnie z tego powodu np. mieszkańcy Afryki mają ciemniejsze tęczówki, dzięki czemu są bardziej odporni na promieniowanie słoneczne.

Noworodki mają ten sam kolor oczu

Na pewno doskonale wiesz o tym, że większość dzieci po narodzinach ma błękitne, granatowe lub szare oczy, co jest związane z niskim poziom melaniny zaraz po narodzinach. Dlatego w pierwszych dniach życia noworodka trudno Ci będzie określić, po kim odziedziczył barwę tęczówek. Zastanawiasz się, kiedy dziecku zmienia się kolor oczu? Zazwyczaj pierwsze modyfikacje następują już po ukończeniu pierwszego roku życia. Jednak dojście do ostatecznej barwy może zająć nawet 3 lata.

Jak dobrać okulary do koloru oczu?

Odpowiednio dobrane okulary mogą podkreślić naturalny kolor oczu. Warto więc podczas wyboru nowej pary oprawek szczegółowo przyjrzeć się swoim oczom. Nawet drobne plamki, czy odcienie na tęczówce mogą mieć olbrzymi wpływ na to, jakie okulary wpłyną pozytywnie na Twój wygląd. Często można kierować się podobnymi zasadami łączenia kolorów, jak w przypadku koloru zestawiania ze sobą ubrań pod barwę włosów. Nie bez przyczyny jeden model okularów może sprawić, że nasza twarz pozostanie bez głębszego wyrazu lub wręcz odwrotnie nada dodatkowego charakteru niemalże sprawiając z naszą urodą jedną spójną całość.

Jakie okulary do brązowych oczu?

Jeśli mamy brązowe lub piwne oczy, to okulary powinny być w podobnej kolorystyce, dobrze prezentować się będą również zielone oprawki, a także w kolorze śliwki czy bordo. Taka paleta barw podkreśli piękno Twoich oczu. 

okulary korekcyjne senja Okulary korekcyjne Senja
23065 C3

okulary korekcyjne mertz

Okulary korekcyjne Mertz
MD 514 C3

okulary korekcyjne Versace Okulary korekcyjne Versace
3186 5076 54

Jakie okulary do zielonych oczu?

Jeśli należysz do grona zielonookich, kieruj się podobną zasadą. Będą Tobie pasować oprawki w odcieniach zieleni, brązu, ale dobrze będą wyglądały też złote okulary. Atrakcyjności zarówno Twoim oczom, jak i całej urodzie dodadzą również fioletowe czy bursztynowe albo szylkretowe okulary. Mile widziane będą też oprawki z tworzywa z elementami złota.

okulary korekcyjne calvin kleinOkulary korekcyjne Calvin Klein
19114 717 51

okulary korekcyjne burberryOkulary korekcyjne Burberry
2316 3869 51

okulary korekcyjne ray-ban Okulary korekcyjne Ray-Ban®
6465 3137 49


Jakie okulary do niebieskich oczu?

Podobnie jak w dwóch przypadkach powyżej, podczas wyboru oprawek do niebieskich oczu kierujmy się paletą barw współgrających z takim kolorem tęczówki. Doskonale będą prezentować się także transparentne oprawki, które uwydatnią tę barwę. Oprócz tego, każdy kolor okularów w odcieniach granatu, czerni, a także srebrne będą dobrze współgrały z oczami, a także podkreślą naturalny odcień tęczówki. Jeśli zatem najbardziej podobają się Tobie czarne okulary, śmiało możesz przebierać w oprawkach o tej barwie.

okulary korekcyjne chloeOkulary korekcyjne Chloe CE 2703 405 52

okulary korekcyjne giorgio armani

Okulary korekcyjne Giorgio Armani 5074 3015 52

okulary korekcyjne senja Okulary korekcyjne Senja 21034 C2

Oczy mogą mieć dwa kolory

Wiesz, że nie każdy ma tęczówki tej samej barwy? Dzieje się tak dlatego, że oczy ulegają kolorystycznym mutacjom. Na skutek takich zachowań możesz mieć dwukolorowe oczy – całkowicie, wycinkowo bądź centralnie. Taka mutacja jest nazywana heterochromią i występuje u ok. 1% społeczeństwa na całym świecie. Ważne jest także to, że dwukolorowe oczy czasem pojawiają się w wyniku jakichś poważnych chorób. Dlatego koniecznie warto sprawdzić to u specjalisty - szczególnie, jeżeli już w dorosłym życiu doszło u Ciebie do zmiany koloru tęczówki.

Ruda dziewczyna z dwoma różnymi kolorami oczu

Jakie są kolory oczu?

Tęczówki mogą przybierać różne barwy – wiesz już, że jest to uzależnione od genetyki, poziomu melaniny, a także regionu na świecie, z którego pochodzi. Wśród Słowian najpopularniejsze są niebieskie i szare barwy, choć czasem trudno jest dokładnie określić ich odcień. Zastanawiasz się, jakie są jeszcze kolory oczu? Bardzo popularne są brązowe tęczówki. Zwróć uwagę na to, że ich nazwa często zależy od regionu świata – w Polsce brązowe oczy najczęściej są nazywane piwnymi, w Ameryce Południowej są porównywane do kawy, a w USA do orzechów. Oprócz brązowych oczu występują również niebieskie, szare i zielone. Zdarzają się też wyjątkowe sytuacje, jak w przypadku Albinosów, kiedy to przez brak pigmentacji tęczówki wyglądają jakby były fioletowo-niebieskie lub czerwone.

Kolor oczu a statystyki

Czy wiesz, jaka barwa tęczówek jest najpopularniejsza? Otóż według statystyk brązowy kolor oczu ma aż 90% ludzi na całym świecie, co świadczy o tym, że jest to najczęściej występujący odcień tęczówek. Zwróć jednak uwagę na to, iż często występują też mieszanki kolorów np. brązowy z zielonym. W takim przypadku barwa jest określana na podstawie tego, jaki odcień jest dominujący.

Drugą najpopularniejszą barwą tęczówek jest niebieski – występuje u 7% ludzi na świecie. Natomiast następny w kolejności jest szary kolor, który ma zaledwie 2% populacji.

Zastanawiasz się, ile ludzi ma zielone oczy? Choć jest to dość popularny kolor na północy Europy, a szczególnie na Islandii, gdzie aż 89% kobiet ma zielone tęczówki, to jednak zaledwie 1% społeczeństwa na całym świecie ma właśnie ten kolor oczu. Sprawiło to również, że zielone tęczówki są uważane za najbardziej atrakcyjne.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%