6 rzeczy, które warto wiedzieć na temat koloru oczu

6 rzeczy, które warto wiedzieć na temat koloru oczu

11 wrz

Dla jednych kolor oczu to symbol tego, jaki jest człowiek, a dla innych po prostu element dodający uroku. Tak naprawdę barwa tęczówki jest pozostałością po dalszych bądź bliższych przodkach, ponieważ wynika z dziedziczenia koloru oczu. Jesteś ciekaw, jakie tęczówki może mieć Twoje dziecko lub chcesz sprawdzić, który odcień jest najpopularniejszy? Zatem poznaj kilka ciekawostek na temat barwy oczu.


Od zawsze oczy były utożsamiane z charakterem człowieka. Pozwalały też odkryć emocje, jakie targają drugą osobą. Jednak nie tylko te elementy sprawiają, że to bardzo ciekawy narząd. Kolor tęczówek oraz sposób dziedziczenia także wzbudza zainteresowanie. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie 6 rzeczy, które warto wiedzieć na ten temat.

Dziedziczenie koloru oczu – jak się odbywa?

Na pewno już z lekcji biologii wiesz, że geny dziedziczysz nie tylko po ojcu i matce, ale również po dalszych przodkach. Dlatego, jeżeli np. oboje rodziców ma niebieskie oczy, to nie jest pewne, że ich potomek będzie miał taką samą barwę tęczówek. Ogromne znaczenie ma również to, czy poszczególne geny są dominujące, czy recesywne. Właśnie z tego powodu niektóre kolory oczu są rzadziej spotykane, a inne częściej.

Poziom melaniny wpływa na kolor tęczówek

Na barwę tęczówek wpływa nie tylko dziedziczenie, ale również poziom melaniny, który jest uzależniony m.in. od miejsca pochodzenia. Właśnie z tego powodu np. mieszkańcy Afryki mają ciemniejsze tęczówki, dzięki czemu są bardziej odporni na promieniowanie słoneczne.

Noworodki mają ten sam kolor oczu

Na pewno doskonale wiesz o tym, że większość dzieci po narodzinach ma błękitne, granatowe lub szare oczy, co jest związane z niskim poziom melaniny zaraz po narodzinach. Dlatego w pierwszych dniach życia noworodka trudno Ci będzie określić, po kim odziedziczył barwę tęczówek. Zastanawiasz się, kiedy dziecku zmienia się kolor oczu? Zazwyczaj pierwsze modyfikacje następują już po ukończeniu pierwszego roku życia. Jednak dojście do ostatecznej barwy może zająć nawet 3 lata.

Oczy mogą mieć dwa kolory

Wiesz, że nie każdy ma tęczówki tej samej barwy? Dzieje się tak dlatego, że oczy ulegają kolorystycznym mutacjom. Na skutek takich zachowań możesz mieć dwukolorowe oczy – całkowicie, wycinkowo bądź centralnie. Taka mutacja jest nazywana heterochromią i występuje u ok. 1% społeczeństwa na całym świecie. Ważne jest także to, że dwukolorowe oczy czasem pojawiają się w wyniku jakichś poważnych chorób. Dlatego koniecznie warto sprawdzić to u specjalisty - szczególnie, jeżeli już w dorosłym życiu doszło u Ciebie do zmiany koloru tęczówki.

Ruda dziewczyna z dwoma różnymi kolorami oczu

Jakie są kolory oczu?

Tęczówki mogą przybierać różne barwy – wiesz już, że jest to uzależnione od genetyki, poziomu melaniny, a także regionu na świecie, z którego pochodzi. Wśród Słowian najpopularniejsze są niebieskie i szare barwy, choć czasem trudno jest dokładnie określić ich odcień. Zastanawiasz się, jakie są jeszcze kolory oczu? Bardzo popularne są brązowe tęczówki. Zwróć uwagę na to, że ich nazwa często zależy od regionu świata – w Polsce brązowe oczy najczęściej są nazywane piwnymi, w Ameryce Południowej są porównywane do kawy, a w USA do orzechów. Oprócz brązowych oczu występują również niebieskie, szare i zielone. Zdarzają się też wyjątkowe sytuacje, jak w przypadku Albinosów, kiedy to przez brak pigmentacji tęczówki wyglądają jakby były fioletowo-niebieskie lub czerwone.

Kolor oczu a statystyki

Czy wiesz, jaka barwa tęczówek jest najpopularniejsza? Otóż według statystyk brązowy kolor oczu ma aż 90% ludzi na całym świecie, co świadczy o tym, że jest to najczęściej występujący odcień tęczówek. Zwróć jednak uwagę na to, iż często występują też mieszanki kolorów np. brązowy z zielonym. W takim przypadku barwa jest określana na podstawie tego, jaki odcień jest dominujący.

Drugą najpopularniejszą barwą tęczówek jest niebieski – występuje u 7% ludzi na świecie. Natomiast następny w kolejności jest szary kolor, który ma zaledwie 2% populacji.

Zastanawiasz się, ile ludzi ma zielone oczy? Choć jest to dość popularny kolor na północy Europy, a szczególnie na Islandii, gdzie aż 89% kobiet ma zielone tęczówki, to jednak zaledwie 1% społeczeństwa na całym świecie ma właśnie ten kolor oczu. Sprawiło to również, że zielone tęczówki są uważane za najbardziej atrakcyjne.

DARMOWE ZWROTY DO 100 dni

DARMOWE ZWROTY DO 100 dni

masz aż 100 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów marek SENJA i SIYU, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%