Piwne oczy – jaki to kolor i jak dobrać do niego oprawki?

Piwne oczy – jaki to kolor i jak dobrać do niego oprawki?

07 cze

Jak to mawiają – oczy piwne, życie dziwne! Ale czy na pewno? To jeden z najbardziej wyjątkowych i efektownych kolorów oczu, który przywodzi na myśl bujny las w szczycie lata. Piwne oczy są bowiem wspaniałym połączeniem jasnego brązu oraz zieleni, wzbudzającym zazdrość niejednej osoby. Jak wyglądają piwne oczy? Co oznaczają? Czy są rzadkie? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania!

Piwne oczy – jaki to kolor?

Oczy piwne to wyjątkowy kolor tęczówki, który często może być mylony z barwą brązową lub bursztynową. Istnieją jednak cechy, które go wyróżniają. Tak więc, oczy piwne – jak wyglądają? Zazwyczaj składają się one z dwóch, lub nawet trzech barw, które są zauważalne zwłaszcza przy bliskim przyjrzeniu się tęczówce.

Bazę dla piwnych oczu stanowi kolor jasnobrązowy. Zazwyczaj najbardziej intensywny jest on w wewnętrznej części tęczówki, czyli tej, która otacza źrenicę – wiąże się to z wyższą zawartością melaniny będącej brązowym barwnikiem. Im bliżej do zewnętrznej krawędzi źrenicy, tym bardziej pigment rozprasza się, a jasny brąz ustępuje miejsca zieleni. Czasem w piwnych oczach znaleźć można nawet plamki błękitu, ze względu na bardzo niską zawartość melaniny w tych obszarach tęczówki.

Tak więc, czym się różnią oczy piwne od brązowych? Brązowe tęczówki są zwykle ciemniejsze i bardziej jednolite od piwnych, a ich zawartość melaniny jest wysoka. Oznacza to, że nie znajdziesz w nich prześwitów jaśniejszego koloru zielonego, niebieskiego ani szarego.

Jaką za to zależność mają oczy piwne a zielone? Zielone tęczówki zawierają jedynie śladową ilość melaniny w porównaniu do piwnych, przez co zazwyczaj nie znajdziesz w nich plamek brązu. Piwne oczy to być może najbardziej złożona barwa, ponieważ może zawierać w sobie nawet kilka odcieni, niczym ozdobna mozaika!

Wiesz już, jak wyglądają piwne oczy. Jaki typ urody najczęściej posiada tęczówki o tym kolorze? Najczęściej wraz z barwą włosów oraz karnacją, piwne oczy tworzą ciepłą paletę barw o średnim kontraście – oznacza to, że są one charakterystyczne dla typu urody jesień. W tym artykule na naszym blogu dowiesz się, jaki kolor okularów wybrać zależnie od typu urody!

Piwne oczy – ile procent ludzi je ma?

Czy piwne oczy są rzadkie? Okazuje się, że to jeden z najrzadszych kolorów oczu na świecie. Ile osób na świecie ma piwne oczy? Szacuje się, że jest to zaledwie 5% populacji! Najczęściej można spotkać je w Polsce i USA, gdzie posiada je około 18% obywateli. Jeżeli chodzi zaś o skalę światową, to piwne oczy występują rzadziej niż niebieskie, jednak odrobinę częściej, niż zielone. Więcej na temat tego, jaki jest najrzadszy kolor na świecie, dowiesz się tutaj!

Oczy piwne – co oznaczają?

Oczy to wrota duszy, tak więc nic dziwnego, że potrafią nam wiele powiedzieć o charakterze osoby! U osób, które mają piwne oczy, charakter i osobowość są równie wielowymiarowe, jak ich kolor tęczówek. Mogą być one pełne sprzeczności – taka osoba np. ma w sobie ogrom energii, jednak cechuje się introwertycznym usposobieniem, lub uwielbia szalone przygody, jednak jest stabilna uczuciowo i pragnie związać się z jednym partnerem na całe życie.

Tak samo jak w piwnej tęczówce jasny brąz przenika się z zielenią, kolorem bursztynowym, a nawet błękitem – charakter takiej osoby może składać się z różnorakich, pozornie niewspółgrających ze sobą cech. Jednak ten chaos składa się na wspaniałą, pełną życia osobę o świetnym poczuciu humoru, a czas spędzony w jej towarzystwie jest zawsze udany!

Jak podkreślić piwne oczy? Najlepsze kolory okularów

Jeżeli masz piwne oczy, to zdecydowanie warto uwydatnić je za pomocą odpowiednich dodatków – to bowiem piękny i nietuzinkowy kolor! Oprawki okularów korekcyjnych lub zerówek pozwolą Ci wydobyć złociste, zielone i niebieskie akcenty zawarte w Twojej tęczówce, tym samym nadając jej prawdziwie oszałamiającego wyglądu!

Tak więc, jak podkreślić piwne oczy za pomocą oprawek? Oto najlepsze dodatki:

Zielone okulary korekcyjne

Zielone oprawki to nie tylko niezwykle modny dodatek, ale również najprostszy sposób na to, aby uwydatnić zielone plamki w piwnych oczach. Dzięki temu staną się one od razu bardziej zauważalne, jednak wciąż będą harmonijnie współgrać z brązową, wewnętrzną częścią tęczówki. Zakup okulary korekcyjne zielone, aby nadać swojemu piwnemu spojrzeniu błysku!

Brązowe okulary korekcyjne

Ciepły, jasny brąz piwnych oczu zostanie doskonale uwydatniony przy pomocy brązowych oprawek. Jeżeli szukasz okularów uniwersalnych, które mógłbyś nosić na co dzień i które będą pasować do wszystkiego – doskonałym wyborem będą oprawki w kolorze ciemnego brązu. Warto postawić również na okulary szylkretowe, których barwa jest wzbogacone o jasne, złocisto-miodowe plamki.

Złote okulary korekcyjne

Cechą charakterystyczną oczu piwnych jest ich ciepły, złocisty blask – jasny brąz tęczówki może więc zostać podkreślony za pomocą złotych oprawek. Ten kolor doskonale wydobędzie z Twojego spojrzenia elegancki błysk, nadając piwnym oczom niemalże szlacheckiego wyglądu!

Transparentne okulary korekcyjne

Uwielbiasz swoje piwne oczy i nie chcesz, aby żadne dodatki odwracały od nich uwagę? W takim razie zdecyduj się na transparentne okulary korekcyjne – to najbardziej neutralna opcja idealna dla miłośników prostoty. Dzięki temu Twoje oczy piwne będą błyszczeć swoim naturalnym blaskiem, a okulary stanowiły jedynie subtelne dopełnienie stylizacji.

Bibliografia:
Kelsey Kryger, How Rare Are Hazel Eyes, Exactly?, 2023
Amanda Barrell, Eye color percentages around the world, 2023
Amy Hellem, Hazel eyes: What determines hazel eye color?, 2024

 

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%