Heterochromia - dwukolorowe oczy. Czy jest groźna?

Heterochromia - dwukolorowe oczy. Czy jest groźna?

27 wrz

Dwukolorowe oczy to bardzo rzadka przypadłość, która dotyka 6 na 1000 osób. To zjawisko jest znane jako heterochromia i w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Za to gwarantuje Ci naprawdę oryginalny wygląd, dzięki czemu Twoje spojrzenie skutecznie przyciąga uwagę. Dlatego warto dowiedzieć się, jak powstaje heterochromia oczu.

Czym jest heterochromia?

Zwróć uwagę na to, że heterohromia jest uznawana za schorzenie, które sprawia, że masz wielokolorowe tęczówki lub zupełnie inne kolory oczu. Ta wada genetyczna dotyka zaledwie 1% światowej populacji. Jednocześnie warto podkreślić, że nie tylko u ludzi występuje heterochromia. Inne źródła wskazują również na to, że często to schorzenie dotyka zwierzęta, a szczególnie koty domowe. Poza tym zazwyczaj przyjmuje jedną z dwóch podstawowych postaci, a są to:

  • heterochromia iridis – wtedy jedna tęczówka ma dwa lub więcej kolorów,
  • heterochromia iridum – każde oko ma inny kolor, np. jedno jest zielone, a drugie niebieskie.

Heterochromia oczu budzi spore zainteresowanie ze względu na oryginalny wygląd. Właśnie z tego powodu tak wiele osób chce osiągnąć wymarzony efekt. Przez określoną ilość czasu możesz cieszyć się wielobarwnymi oczami. Wystarczy, że założysz kolorowe soczewki kontaktowe – zerówki lub korekcyjne. Dzięki temu będziesz wyglądać niczym Mila Kunis bądź Dan Ackroyd.

Jak powstaje heterochromia oczu?

W znacznej części przypadków heterochromia jest widoczna już od urodzenia. Wtedy przyczyną są zaburzenia rozkładu melaniny w jednej lub w dwóch tęczówkach. Wówczas dwukolorowe oczy powstają przez uwarunkowania genetyczne. U niektórych dzieci to schorzenie jest dostrzegalne od razu po przyjściu na świat. Jednak przeważnie kolor oczu i poziom melaniny zmienia się do 3 roku życia, więc jeszcze do tego momentu może objawiać się heterochromia wrodzona.

Warto podkreślić, że heterochromia oczu czasem jest skutkiem poważnych chorób typu:

  • zespół Hornera,
  • zespół Parry’ego-Romberga,
  • zespół Hirschsprunga,
  • zespół Waardenburga.

Poza tym dwukolorowe tęczówki mogą mieć charakter nabyty. Wtedy przyczyną zazwyczaj jest uraz oka lub długotrwałe przyjmowanie leków na jaskrę. Pojawienie się heterochromii u dorosłego człowieka to sygnał, że w Twoim organizmie dzieje się coś złego. W takim przypadku koniecznie udaj się do specjalisty, który dokładnie zbada Twój wzrok.

Heterochromia – jakie ma rodzaje?

Wyróżnia się trzy rodzaje heterochromii oczu, a każdy z nich charakteryzuje się innym wyglądem. Poza tym może obejmować jedno lub obydwoje oczu. Przekonaj się, czym dokładnie różnią się poszczególne odmiany tej wady wzroku.

Heterochromia centralna

Heterochromia iridis to właśnie centralna odmiana tego schorzenia. Zazwyczaj dotyka osoby, które genetycznie mają małą ilość melaniny. Wtedy wada wzroku obejmuje tylko jedno oko. Zastanawiasz się, czym dokładnie wyróżnia się heterochromia centralna? W takim przypadku tęczówka przy źrenicy ma inny kolor w porównaniu do zewnętrznej części oka.

Heterochromia częściowa

Zwróć uwagę na to, że heterochromia częściowa bywa też nazywana sektorową. Przede wszystkim ze względu na powstały efekt. W końcu oko jedynie w pewnym obszarze ma inny kolor. Inaczej niż w przypadku heterochromii centralnej, tutaj zmiana nie jest widoczna tylko wokół źrenicy. Zamiast tego obejmuje znaczny obszar tęczówki. Poza tym heterochromia częściowa może wystąpić w jednym lub w obydwóch oczach.

Heterochromia całkowita

Już sama nazwa wskazuje na to, że heterochromia całkowita przyczynia się do tego, że dwie tęczówki mają zupełnie inny kolor. Zazwyczaj jedno oko jest zielone, a drugie brązowe. Choć to nie jest reguła. To właśnie ten rodzaj heterochromii najbardziej się wyróżnia, a do tego tworzy tak ciekawy i oryginalny efekt.

Czy heterochromia jest niebezpieczna dla zdrowia?

U znacznej części osób heterochromia nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Stanowi po prostu wadę genetyczną. Jednak dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy to schorzenie jest wrodzone. Nieco inaczej jest w przypadku nabytej heterochromii. Wtedy konieczne jest odkrycie przyczyny tej zmiany, a następnie jej wyleczenie. W konsekwencji pozbędziesz się również powstałej heterochromii. Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, abyś udał się do lekarza – powinieneś tak postąpić nawet wtedy, gdy doszło do częściowej zmiany koloru tęczówki.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%