Jak czyścić okulary domowym sposobem? Bez smug ani zarysowań!

Jak czyścić okulary domowym sposobem? Bez smug ani zarysowań!

11 lip

Tłuste smugi, kurz i osad pozostały po kroplach wody to prawdziwa zmora każdego okularnika – zabrudzenia na soczewkach potrafią skutecznie obniżyć jakość widzenia i przyprawić o irytację. Codziennie użytkowanie okularów korekcyjnych może przekładać się na ich silne zabrudzenia, dlatego trzeba zadbać o ich regularne i skuteczne czyszczenie. U nas dowiesz się, jak czyścić okulary domowym sposobem bez ryzyka zarysowania szkieł, aby pozbyć się smug!

Jak czyścić okulary domowym sposobem, żeby nie porysować szkieł?

Zanim zabierzesz się do czyszczenia okularów korekcyjnych domowym sposobem, musisz dowiedzieć się, czego unikać, aby zniwelować ryzyko ich porysowania. Większość mikrouszkodzeń na soczewkach korekcyjnych bierze się bowiem nie z mechanicznych uszkodzeń, a z niewłaściwej techniki pozbywania się zabrudzeń. Istnieje wiele akcesoriów używanych przez okularników do czyszczenia szkieł, które na pierwszy rzut oka są niepozorne, jednak od których w rzeczywistości powinieneś trzymać się z daleka.

Tak więc jak czyścić okulary, żeby nie porysować ich szkieł? Przede wszystkim omijaj szerokim łukiem wszelkie materiały, które nie są przeznaczone do okularów. Najpopularniejszym i jednocześnie najgorszym wyborem jest rąbek koszuli, T-shirtu czy swetra. Jednak dlaczego tak jest?

W znacznej większości ubrania te są wykonane z tkanin, które są zbyt szorstkie dla gładkiej struktury szkieł okularowych. Gdy używasz ich do wytarcia smugi, mogą powodować mikrorysy na powierzchni soczewki. Dodatkowo pomiędzy włóknami ubrań, które nakładasz na wyjścia z domu, osadzają się drobinki kurzu i piasku. Działają one na szkła jak papier ścierny, niszcząc ich gładką powierzchnię i prowadząc do obniżenia jakości widzenia.

To samo tyczy się ręczników papierowych, chusteczek, papieru toaletowego i wszelkiego rodzaju ściereczek, które nie są przeznaczone specjalnie dla okularów. W tym przypadku sprawdzą się jedynie dedykowane dla okularów chusteczki z mikrofibry, które charakteryzują się wyjątkowo gładką i idealnie miękką strukturą. To niezbędne akcesorium, które pozwoli Ci dobrze czyścić okulary.

Jeśli zastanawiasz się, jak czyścić okulary, żeby nie porysować ich szkieł – stój również z daleka od popularnych w internecie domowych sposobów z użyciem sody oczyszczonej czy pasty do zębów. Produkty te również charakteryzują się ścierną konsystencją, która niesie spustoszenie nawet na szkłach ze wzmocnioną powłoką ochronną. Zobacz, co robić, aby zapobiec rysom na okularach.

Jak czyścić okulary domowym sposobem? Instrukcja krok po kroku

Domowy sposób na czyszczenie okularów nie jest ani skomplikowany, ani czasochłonny. Wystarczy Ci miękka ściereczka z mikrofibry i delikatny detergent. Czym czyścić okulary, żeby nie było smug? Idealnie w tym zadaniu sprawdzi się mydło, płyn do naczyń czy spryskiwacz do czyszczenia szyb.

Nie każdy jest pewny, czy można czyścić okulary płynem do szyb – jednak nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jak czyścić okulary z antyrefleksem, czy te fotochromowe – spryskiwacz do mycia szyb skutecznie oczyści powierzchnię szkieł korekcyjnych, nie uszkadzając ich!

Jeśli zebrałeś już potrzebne narzędzia, czas zabrać się za czyszczenie okularów korekcyjnych. Oto instrukcja, jak czyścić okulary domowym sposobem krok po kroku:

  1. Dokładnie umyj ręce wodą i mydłem, aby zanieczyszczenia i sebum z Twoich dłoni nie przeniosły się na okulary.
  2. Przepłucz całe oprawki i szkła pod bieżącą wodą.
  3. Nałóż niewielką ilość wybranego detergentu na oprawki oraz szkła i zacznij je myć. Jak czyścić okulary płynem do naczyń lub mydłem? Wystarczy spienić go i wcierać okrężnymi ruchami. W przypadku płynu do szyb wystarczy zaś spryskać nim szkła i oprawki, a następnie przetrzeć chusteczką z mikrofibry.
  4. Spłucz detergent pod bieżącą wodą.
  5. Osusz okulary przy pomocy chusteczki z mikrofibry.

I gotowe! Po takim zabiegu Twoje szkła korekcyjne będą czyste i pozbawione smug. Jeśli brakuje Ci odpowiedniego wyposażenia – chusteczki z mikrofibry i inne akcesoria do okularów znajdziesz u nas. Dzięki nim zapobiegniesz rysom i łatwo zachowasz swoje okulary w idealnej formie przez wiele lat!

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%