Oczar wirginijski – właściwości, zastosowanie i wpływ na oczy

Oczar wirginijski – właściwości, zastosowanie i wpływ na oczy

18 mar

Oczar wirginijski to roślina o niezwykłych właściwościach, które od wielu lat fascynują zarówno zielarzy, jak i lekarzy okulistów. Jego wszechstronne zastosowanie sprawia, że jest niezastąpiony w pielęgnacji wzroku oraz w łagodzeniu różnorodnych dolegliwości związanych z oczami. W tym artykule poznasz właściwości i zastosowanie oczaru wirginijskiego, wraz z jego wspaniałym wpływem na narząd wzroku!

Oczar wirginijski – co to za zioło?

Oczar wirginijski (łac. Hamamelis virginiana) to krzew pochodzący z Ameryki Północnej, który łatwo rozpoznać po charakterystycznych, żółto-burgundowych kwiatach. Zwykle dorasta do wysokości od 4,5 do 7,5 metra, chociaż niektóre okazy mogą osiągnąć nawet 12 metrów! Kora oczaru wirginijskiego jest gładka i o szarobrązowym kolorze – to właśnie w niej znajduje się najwyższe stężenie garbników, czyli substancji czynnych, którym roślina zawdzięcza swoje właściwości lecznicze.

Gdzie rośnie oczar wirginijski? To krzew rdzenny dla obszaru Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Można go znaleźć w lasach, w których upodobał sobie głównie brzegi strumieni i wilgotne, dobrze przepuszczalne gleby. Z dobroczynnych właściwości oczaru wirginijskiego zdawały sobie sprawę już starożytne plemiona rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, które używały rośliny do ziołolecznictwa od tysięcy lat. To jedno z najlepszych ziół na oczy – w tym artykule poznasz inne gatunki, które pomogą Ci zadbać o swój wzrok naturalnie!

Oczar wirginijski – jakie ma działanie?

Garbniki obecne w oczarze wirginijskim nadają mu wiele prozdrowotnych właściwości. Oto niektóre z nich:

  • Działanie przeciwzapalne – wyciąg z oczaru wirginijskiego pomaga złagodzić stan zapalny, m.in. poprzez zmniejszenie obrzęku, zaczerwienienia i bolesnych podrażnień. Te właściwości czynią roślinę idealnym sojusznikiem w walce z egzemą, trądzikiem różowatym czy poparzeniem słonecznym.
  • Właściwości ściągające – dzięki nim miejscowe zastosowanie oczaru wirginijskiego delikatnie zwęża naczynia krwionośne i poprawia napięcie skóry, co przydaje się w przeciwdziałaniu różnego rodzaju opuchlizn.
  • Działanie antyutleniające – oczar wirginijski jest bogaty nie tylko w garbniki, ale i we flawonoidy oraz polifenole. To związki o potężnym działaniu przeciwutleniającym, które przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu i szkodliwym działaniu wolnych rodników. W ten sposób wspomagają one naprawę tkanek, gojenie ran i działają odmładzająco na skórę.
  • Działanie antybakteryjne – wyciąg z oczaru charakteryzuje się łagodnym działaniem antybakteryjnym, dzięki czemu skutecznie oczyszcza skórę ze szkodliwych mikroorganizmów, zapobiegając ich rozwojowi. Czyni go to doskonałym środkiem do delikatnej dezynfekcji drobnych ran czy ukąszeń owadów.
  • Właściwości łagodzące – oczar wirginijski w naturalny sposób łagodzi podrażnienia i potrafi skutecznie ukoić swędzącą czy bolącą skórę.

Oczar wirginijski – zastosowanie w okulistyce

Ze względu na swoje uniwersalne właściwości prozdrowotne, oczar wirginijski ma szerokie zastosowanie – okazuje się skuteczny w formie herbatek, okładów i toników, a także wszelkiej maści środków do pielęgnacji cery. Ponad wszystko, zioło to zasłynęło jednak ze swojego dobroczynnego działania na narząd wzroku. Jego właściwości są szczególnie korzystne w łagodzeniu różnych dolegliwości oczu, takich jak:

  • Opuchnięte powieki – ściągające właściwości oczaru wirginijskiego przy zastosowaniu go w formie okładów pomogą zniwelować opuchnięte powieki, tym samym przywracając błyszczące, zdrowo wyglądające spojrzenie.
  • Alergie oczu – dokuczliwe objawy alergii oczu takie jak pieczenie, świąd i łzawienie oczu znikną, jeśli leki antyhistaminowe zastosujesz w połączeniu z oczarem wirginijskim.
  • Zapalenie spojówek – oczar wirginijski to nie lek sam w sobie, lecz doskonałe dopełnienie tradycyjnego leczenia w przypadkach takich jak łagodne infekcje oczu.
  • Zapalenie brzegów powiek – zioło o właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjnych doskonale sprawdzi się do higieny brzegów powiek zarówno dla utrzymania zdrowych oczu, jak i łagodzeniu stanów chorobowych.
  • Zmęczone oczy – długie godziny spędzone przed ekranami urządzeń elektronicznych nie sprzyjają oczom. Jednak regularne korzystanie z dobroczynnych właściwości oczaru wirginijskiego pozwoli złagodzić, a nawet całkowicie zniwelować efekty zmęczenia oczu.

Gdzie można kupić oczar wirginijski na oczy?

Wiesz już, jak wspaniałymi właściwościami charakteryzuje się oczar wirginijski. Gdzie kupić środki zawierające wyciąg z tej rośliny tak, aby wdrożyć ją do swojej codziennej pielęgnacji narządu wzroku? W tym przypadku najlepszym wyborem będą krople do oczu, takie jak krople EyeLove Aloe Drops. Zawierają one aż 0,2% ekstraktu z oczaru wirginijskiego, który w połączeniu z innymi dobroczynnymi ziołami działają prawdziwe cuda w utrzymaniu zdrowia narządu wzroku. Nadają się zarówno do codziennego stosowania, jak i do okazjonalnego zakraplania oczu w sytuacjach, gdy wymagają one dodatkowego nawilżenia.

Zioła na oczy, w tym oczar wirginijski, to doskonałe rozwiązanie dla naturalnej pielęgnacji wzroku. Pomogą Ci one zadbać o najwyższy komfort widzenia i ustrzec się przed dokuczliwymi objawami powszechnych problemów okulistycznych. Ziołolecznictwo to nie alternatywa dla profesjonalnych konsultacji lekarskich, jednak skutecznie wspomoże Twoje oczy w wyzwaniach codziennego życia!

 

Bibliografia:
Herbal Medicine in Andrology, Witch-Hazel, 2021
Lana Barhum, What Is Witch Hazel—and What Are the Benefits of Using It?, 2023
Medical News Today, What are the benefits of witch hazel?, 2023
WebMD, Witch Hazel - Uses, Side Effects, and More

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%