Okulary Apple Vision Pro – jak działają i jaki jest ich wpływ na wzrok?

Okulary Apple Vision Pro – jak działają i jaki jest ich wpływ na wzrok?

22 kwi

Przyszłość jest teraz! Apple Vision Pro zadebiutowało na rynku amerykańskim, a tym samym wchodzimy w erę komputerów przestrzennych rodem z serialu Czarne Lustro. Widok ludzi z ultranowoczesnymi goglami na twarzy przemierzających ulice Nowego Jorku to już dla Amerykanów nic dziwnego. Czym jest Apple Vision Pro, czy może być używane z okularami i jak wpływa na oczy? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Apple Vision Pro – co to za urządzenie?

Choć w pierwszych tygodniach na nowość od Apple spadło sporo krytyki z powodu technikaliów, to mimo wszystko nie da się przejść obok okularów Apple Vision Pro. Jak wygląda to urządzenie? Przypomina ono futurystyczne gogle narciarskie, które z pozoru niewiele różnią się od zwykłych okularów VR (virtual reality) obecnych na rynku już od kilku lat. Apple Vision Pro wnosi jednak do tej branży zupełnie nową jakość – sprawia ono bowiem, że świat wirtualny przenika się z rzeczywistym. Pojawiło się ono w amerykańskich sklepach 2 lutego, a od tego czasu sprzedało już ponad 200 tys. egzemplarzy!

Tak więc, co znajduje się we wnętrzu Apple Vision Pro? Jak działa to urządzenie? Składa się ono z zewnętrznych i wewnętrznych ekranów, licznych kamer i czujników, a także mini głośników wbudowanych w opaskę w miejscu, w którym nakłada się ona na uszy. W środku znajdują się dwa wyświetlacze micro-OLED, po jednym dla każdego oka – a każdy z nich ma wyższą rozdzielczość niż telewizor 4K, co zapewnia oszałamiającą wyrazistość obrazu. Zewnętrzny wyświetlacz pozwala użytkownikowi pozostać w kontakcie z otaczającym go światem – ukazuje zaś jego oczy, pozwalając na rozmowę twarzą w twarz.

Zaawansowane czujniki i kamery rejestrują otoczenie użytkownika Apple Vision Pro oraz przekazują obraz bezpośrednio do jego oczu – dzięki temu jest on w stanie wykonywać codzienne czynności, jednocześnie korzystając z urządzenia. Wykrywają one również ruch dłoni, dzięki czemu można w łatwy sposób kontrolować aplikacje za pomocą gestów.

Gogle Apple Vision Pro – do czego można je użyć?

Widzisz już, jak bardzo zaawansowanym urządzeniem jest Apple Vision Pro. Do czego służy? Jego zastosowanie może być dość zagadkowe dla osób, które nie interesują się aż tak nowinkami technologicznymi. Firma Apple oświadcza jednak, że za pomocą ich ultranowoczesnych gogli m.in. odpiszesz na wiadomość, spotkasz się na rozmowie wideo czy obejrzysz film. Będziesz w stanie skorzystać z każdej aplikacji, a wszystko to za pomocą ruchu oczu, głosu i gestów dłoni.

Użytkownik gogli jest w stanie również nagrać moment w swoim życiu przy użyciu wysokiej jakości mikrofonu przestrzennego oraz kamer zewnętrznych. Panoramiczny widok i realistyczny dźwięk sprawiają, że będziesz mógł doświadczyć danych chwil tak, jakby naprawdę odgrywały się one ponownie.

Apple Vision Pro – cena

Apple Vision Pro sprawia, że aplikacje, które na co dzień używasz w telefonie czy komputerze stacjonarnym, teraz stają się namacalną częścią Twojej fizycznej przestrzeni. Jednak za niemałą cenę! Ile kosztuje Apple Vision Pro? Podczas swojej premiery urządzenie to było dostępne za 3,5 tys. dolarów, czyli w przeliczeniu na złotówki – około 20 tys. To cena, którą w większości są skłonni zapłacić jedynie prawdziwi koneserzy najnowszych technologii!

Apple Vision Pro a okulary korekcyjne – czy można używać ich jednocześnie?

Ze względu na budowę oraz działanie urządzenia, Apple Vision Pro nie może być używane jednocześnie z okularami korekcyjnymi. Stanowi to problem w przypadku przede wszystkim astygmatyzmu i dalekowzroczności – oczy nie spoglądają bowiem przez szkło, tylko postrzegają obraz na ekranie znajdującym się zaraz przed nimi. Co ciekawe, w tych sytuacjach można zamówić specjalne wkładki optyczne korygujące wzrok, które są przeznaczone do używania z urządzeniem Apple Vision Pro.

Korekcja wzroku nie jest zaś niezbędna w przypadku wady wzroku, którą jest krótkowzroczność. Obraz transmitowany do wewnętrznych ekranów pochodzi bowiem od zaawansowanych kamer znajdujących się na zewnątrz urządzenia. Jeżeli nie masz więc problemów z wyraźnym postrzeganiem bliży, użytkowanie gogli Apple Vision Pro bez okularów nie będzie stanowiło dla Ciebie wyzwania.

Apple Vision Pro a zaburzenia oczu

Astygmatyzm i dalekowzroczność to nie jedyne przeszkody, które mogą stać na drodze do komfortowego użytkowania Apple Vision Pro. To samo tyczy się również zaburzeń wzroku, takich jak oczopląs czy zez. Niekontrolowane ruchy gałek ocznych oraz zmiany w ich ustawieniu mogą uniemożliwić korzystanie z niektórych funkcji urządzenia, a także utrudnić jego kontrolę. W ustawieniach gogli Apple Vision Pro istnieje jednak kilka wyborów, które pozwolą użytkownikowi dostosować urządzenie do swoich potrzeb wzrokowych.

W przypadku jakichkolwiek zaburzeń ruchu czy ustawienia oczu wystarczy skorzystać z funkcji ułatwień dostępu urządzenia. Dzięki temu możliwe jest wyłączenie kontroli za pomocą ruchu oczu i korzystanie jedynie z głosu oraz gestów dłoni, a także kontrolowanie urządzenia za pomocą wyłącznie jednego oka. Użytkownicy będą również w stanie zwiększyć kontrast obrazu w przypadku słabego wzroku, tak aby nie umknął im żaden szczegół.

Futurystyczne gogle Apple Vision Pro – jaki jest ich wpływ na wzrok?

Premiera Apple Vision Pro wiązała się z niepokojem ekspertów w dziedzinie okulistyki i optometrii. Problemy takie jak zespół suchego oka są już bowiem wystarczająco nasilone przez zwykłe smartfony i komputery – teraz eksperci są jednogłośni w opinii, że gogle Apple Vision Pro mogą jeszcze bardziej nasilić ten problem.

Głównymi powodami, dla których Apple Vision Pro może okazać się szkodliwe, są dwa wyświetlacze micro-OLED o rozdzielczości wyższej niż 4k, które znajdują się niecałe 5 cm od oczu użytkownika. Nawet 10 minut korzystania z tego urządzenia stanowi przez to ogromne obciążenie dla oczu, które wystarczająco cierpią już przez nadmierną ekspozycję na światło niebieskie emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych.

Badania wykazały, że przeciętny Polak spędza przed ekranem nawet 10 godzin dziennie! W ciągu dnia wciąż zapewniamy jednak oczom krótki odpoczynek podczas codziennych czynności, takich jak gotowanie, spacery na świeżym powietrzu czy czytanie książek. Apple Vision Pro zminimalizuje jednak potrzebę odkładania urządzenia na bok, ponieważ umożliwia robienie wszystkich tych rzeczy bez zdejmowania gogli. To więc bardzo prawdopodobne, że czas spędzany przez Polaków przed ekranami po premierze Apple Vision Pro jeszcze bardziej wzrośnie.

Objawy spowodowane przez zmęczone oczy to prawdziwa plaga wśród użytkowników tego urządzenia – łzawienie, zaczerwienienie i kłucie oczu potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i utrudnić korzystanie z gogli. Wówczas warto wyposażyć się w specjalistyczne krople łagodzące i nawilżające, takie jak EyeLove Natural Drops, które przyniosą natychmiastową ulgę. Objawy nie znikną jednak dopóki nie zostanie wyeliminowana sama przyczyna zmęczenia oczu, którą jest nadmierne użytkowanie Apple Vision Pro.

Apple Vision Pro – kiedy w Polsce?

Na Apple Vision Pro w Polsce musimy jeszcze trochę poczekać. Wciąż nie ma bowiem oficjalnej daty odnośnie tego, kiedy ta nowa technologia dotrze do nas zza oceanu. Kiedy jednak urządzenie już stanie się dostępne na polskim rynku, a ty zdecydujesz się na jego zakup – pamiętaj, aby korzystać z niego rozważnie! Dzięki temu będziesz w stanie zminimalizować negatywny wpływ na swoje oczy i wciąż cieszyć się nowoczesną technologią.

Bibliografia:
Apple Support, Using Apple Vision Pro with vision prescriptions and vision conditions, 2024
Dana Leigh, TechRound, How Will The Apple Vision Pro Affect Our Eyes? An Optician Weighs In, 2023
Geoffrey Morrison, Cnet, What Is Micro-OLED? Apple Vision Pro's Display Explained, 2023
Juli Clover, MacRumors, Apple Has Sold Approximately 200,000 Vision Pro Headsets, 2024

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%