Okulary gamingowe z filtrem światła niebieskiego – jak wybrać te najlepsze?

Okulary gamingowe z filtrem światła niebieskiego – jak wybrać te najlepsze?

09 maj

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym streamerem, czy po prostu lubisz spędzać weekendy grając w swoje ulubione gry komputerowe – okulary gamingowe to konieczność. Pozwolą Ci one bowiem ochronić swoje oczy przed zmęczeniem i uszkodzeniami spowodowanymi przez długą ekspozycję na światło niebieskie. Odpowiednio dobrane okulary dla graczy pozwolą Ci jednak nie tylko zadbać o wzrok, ale i zwiększyć radość czerpaną z grania. Dlatego czytaj dalej i zobacz, jak wybrać najlepszy model dla siebie!

Okulary gamingowe – co to jest?

Okulary dla graczy to nic innego, jak oprawki ze specjalnymi soczewkami zawierającymi filtr światła niebieskiego. Podczas użytkowania komputera, laptopa czy telefonu ten rodzaj światła wpada do oka – zaś przy nadmiernej ekspozycji może powodować syndrom widzenia komputerowego (CVS), a nawet uszkodzenia siatkówki. To właśnie dlatego osoby spędzające wiele czasu przed urządzeniami elektronicznymi skarżą się na łzawienie, pieczenie oczu, rozmyty wzrok czy pęknięte naczynka.

Światło niebieskie to inaczej HEVL, czyli z angielskiego High Energy Visible Light. Jak sama nazwa wskazuje – jest to światło wysokoenergetyczne, które wpada do oka przez źrenicę i skupia się na centralnej części siatkówki. Pół godziny patrzenia na ekran nie przynosi żadnych negatywnych skutków. Jednak gdy ten czas wydłuża się powyżej godziny, może wystąpić szereg dokuczliwych objawów.

Okulary dla graczy znacznie ograniczają ilość światła niebieskiego, które wpada do oka, a tym samym zapobiegają syndromowi widzenia komputerowego. Czyni je to więc prostym rozwiązaniem na większość problemów okulistycznych dotykających graczy, a dzięki nim Twoja sesja gamingowa już nigdy nie zostanie zakłócona przez zmęczone oczy – tutaj dowiesz się więcej na temat tej dolegliwości.

Okulary do gier komputerowych mogą również pomóc Ci grać lepiej – zwiększają one bowiem kontrast obrazu wyświetlanego na ekranie, oraz poprawiają postrzeganie kolorów. Jest to szczególnie ważne w grach takich jak Fortnite czy League of Legends, w których każdej sekundy Twoje oczy są bombardowane licznymi bodźcami kolorystycznymi, a ich niedostrzeżenie może równać się przegranej grze. Jak więc widzisz, okulary dla graczy to nie tylko kwestia zdrowia, ale i lepiej rozegranych meczów gier online!

Kto powinien wyposażyć się w okulary gamingowe?

Im dłuższy jest czas, który każdego tygodnia spędzasz przy grach komputerowych, tym ważniejsze jest dbanie o odpowiednią ochronę oczu. Pierwsze negatywne skutki ekspozycji oczu na światło emitowane przez ekrany zaczynają się już po pół godziny. Każdorazowo spędzasz przy komputerze więcej czasu, niż jeden mecz Dota 2 czy dwie szybkie rozgrywki w Overwatch? W takim razie okulary dla graczy są Ci niezbędne.

Jak więc widzisz – jeśli lubisz grać w gry komputerowe, lecz jednocześnie chcesz dbać o zdrowie swoich oczu, wcale nie musisz iść na kompromis! Wystarczy, że wyposażysz się w okulary do komputera z filtrem światła niebieskiego. Niezależnie od tego, czy chcesz zanurzyć się w fantastyczny świat Wiedźmina 3, czy wspinasz się po szczeblach rangi League of Legends – okulary gamingowe to doskonały wybór!

Okulary gamingowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Aby okulary do gier komputerowych odpowiednio spełniały swoją rolę, muszą zostać dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Istnieją dwie ważne rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, kupując okulary gamingowe.

Pierwszą z nich jest korekcja wzroku. Aby Twoje sesje gamingowe były udane, musisz oczywiście widzieć wszystko wyraźnie. Okulary gamingowe z powłoką filtrującą światło niebieskie są dostępne w dwóch wariantach – bez korekcji oraz z korekcją wzroku. Jeżeli nie zmagasz się z krótkowzrocznością ani dalekowzrocznością, wybierz zerówki z filtrem BLUE. Jednak jeśli nosisz już okulary korekcyjne, wyrób kolejną parę z soczewkami o takich samych parametrach, które są również wzbogacone o filtr światła niebieskiego.

Drugą, lecz nie mniej ważną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest styl okularów – fakt, że siedzisz przed komputerem, wcale nie znaczy, że nie możesz wyglądać dobrze! Aspekt estetyczny jest szczególnie ważny dla osób, które są aktywne na platformach streamingowych. Jednak w każdym przypadku warto wybrać okulary, które Ci się podobają i dobrze wyrażają Twój styl. Oferujemy tysiące oprawek w różnorakich kształtach i kolorach, dzięki czemu również i Ty znajdziesz coś dla siebie!

Wiesz już, do czego służą okulary do gier komputerowych i komu są potrzebne. W takim razie nie czekaj dłużej i zakup je już teraz, aby zapewnić sobie jak najlepsze doświadczenie podczas każdorazowej sesji gamingowej!

Bibliografia:
Paul M. Karpecki, PECAA, High Energy Visible Light & Potential Ocular Damage, 2023
Jean Krutmann, Corinne Granger, Carles Trullàs, Thierry Passeron, National Library of Medicine, Daily photoprotection: What does it really mean?, 2021
Zhi-Chun Zhao, Ying Zhou, Gang Tan, Juan Li, National Library of Medicine, Research progress about the effect and prevention of blue light on eyes, 2018

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%