Powłoka oleofobowa i hydrofobowa w okularach - czy warto je mieć?

Powłoka oleofobowa i hydrofobowa w okularach - czy warto je mieć?

18 sie

Okulary są nieodzownym elementem życia wielu ludzi. Służą zarówno jako środek korekcji wzroku, jak i element modowy. Współczesna technologia produkcji szkieł okularowych rozwija się w szybkim tempie, a jednym z najważniejszych aspektów jest stosowanie odpowiednich powłok, które poprawiają wydajność i trwałość okularów. Powłoki hydrofobowe i oleofobowe są niezwykle istotnymi uszlachetnieniami soczewek okularowych, które wpływają na jakość i wygodę użytkowania korekcji. Dowiedz się jakie korzyści przynosi stosowanie soczewek z tymi powłokami uszlachetniającymi.

Zobacz nasz cennik soczewek okularowych i dowiedz się, jakie szkła w naszej ofercie posiadają powłokę hydrofobową i oleofobową.

Powłoka hydrofobowa w okularach - co to takiego?

Powłoka hydrofobowa to innowacyjna technologia stosowana w produkcji okularów, aby zapobiegać zaciekom wody na powierzchni soczewek. Nazwa "hydrofobowa" pochodzi od greckiego słowa "hydro" oznaczającego wodę i "phobos", czyli lęk lub niechęć. Oznacza to, że powłoka ta skutecznie odpycha krople wody, dzięki czemu łatwiej utrzymać szkła w czystości w deszczu czy wilgotnych warunkach.

Zalety powłoki hydrofobowej

 • Lepsza widoczność - woda, która zbiera się na powierzchni soczewek, może powodować ograniczenie widoczności, szczególnie w czasie deszczu. Dzięki powłoce hydrofobowej krople wody szybko spływają z soczewek, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania okularów.
 • Łatwiejsze czyszczenie - soczewki z powłoką hydrofobową nie wymagają tak częstego czyszczenia, ponieważ krople wody nie przylegają do ich powierzchni i nie pozostawiają na nich widocznych osadów. Wystarczy lekkie przecieranie soczewek, aby pozbyć się większości zabrudzeń.
 • Ochrona przed zarysowaniami - ponieważ powłoka hydrofobowa odrzuca wodę, zmniejsza również ryzyko zarysowania soczewek podczas czyszczenia. Zanieczyszczenia i kurz, które zostałyby inaczej usunięte przez tarcie, nie przylegają do soczewek, co minimalizuje ryzyko powstawania drobnych rys.

Powłoka oleofobowa w okularach - przeciwdziałanie zabrudzeniom

Powłoka oleofobowa to technologia, która działa na zasadzie odpychania oleju i tłuszczu. Wszelkie tłuste substancje nieprzyjemne w dotyku, takie jak odciski palców, naturalne oleje ze skóry czy resztki kosmetyków, nie przylegają do powierzchni soczewek, dzięki czemu są łatwiejsze do usunięcia. Słowo "oleofobowa" pochodzi od greckiego "oleo", oznaczającego olej, i również "phobos", co znaczy lęk lub niechęć.

Korzyści powłoki oleofobowej

 • Redukcja odcisków palców - soczewki z powłoką oleofobową pozostają czyste i wolne od odcisków palców nawet po intensywnym użytkowaniu.
 • Odporność na zanieczyszczenia – powłoka oleofobowa pomaga chronić soczewki przed zanieczyszczeniami, takimi jak kurz, pył i osady z zanieczyszczonego powietrza, które mogłyby się gromadzić na soczewkach.
 • Trwałość i długowieczność - dzięki zastosowaniu powłoki oleofobowej, soczewki zachowują swój połysk i przez dłuższy czas wyglądają jak nowe.

Czy powłoka hydrofobowa i oleofobowa jest widoczna na powierzchni okularów?

Warto zauważyć, że obie powłoki, zarówno oleofobowa, jak i hydrofobowa są bardzo cienkie i nie wpływają na jakość widzenia przez soczewki okularowe. Są one bezbarwne i niewidoczne dla oka, jednak ich korzyści są odczuwalne w dłuższym okresie użytkowania okularów.

Powłoki uszlachetniające mogą być obecne na różnych rodzajach soczewek, zarówno organicznych, jak i mineralnych, co pozwala na zastosowanie ich w wielu modelach. Mogą je posiadać zarówno okulary korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne.

Jak dbać o powłokę hydrofobową i oleofobową w okularach?

Dbając o te powłoki uszlachetniające w Twoich oprawkach możesz utrzymać ich jakość i wydłużyć trwałość.

Oto kilka wskazówek, jak zatroszczyć się o powłokę oleofobową i hydrofobową w okularach:

 • Regularnie czyść okulary - systematyczne czyszczenie okularów z zabrudzeń, kurzu i odcisków palców jest kluczowe dla utrzymania powłoki w dobrej kondycji. Zaleca się używanie miękkiej mikrofibry do delikatnego wycierania soczewek.
 • Unikaj używania materiałów szorstkich - unikaj używania materiałów, takich jak papierowe ręczniki czy chusteczki higieniczne, które mogą uszkodzić powłokę.
 • Nie korzystaj z ostrych substancji chemicznych - używanie alkoholu, rozpuszczalników lub innych ostrych środków czyszczących może zniszczyć powłokę oleofobową i hydrofobową.
 • Unikaj długotrwałego narażenia na wodę - mimo że powłoka hydrofobowa odpycha wodę, nie zaleca się narażania okularów na długotrwałe nasiąknięcie wodą. W przypadku, gdy okulary są mocno zabrudzone wodą, umyj je pod bieżącą wodą i wytrzyj specjalną ściereczką.
 • Nie wystawiaj okularów na wysokie temperatury - unikaj pozostawiania okularów na bezpośrednim słońcu lub w miejscach, gdzie mogą być narażone na wysokie temperatury, np. deska rozdzielcza auta. Wysoka temperatura może uszkodzić powłokę.
 • Używaj etui ochronnego - kiedy nie używasz okularów, przechowuj je w etui ochronnym. To zminimalizuje ryzyko uszkodzenia powłoki i chroni okulary przed zanieczyszczeniami.

Pamiętaj, że soczewki z powłokami oleofobową i hydrofobową są bardziej odporne na zabrudzenia, ale nadal wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować swoje właściwości na dłużej. Dbając o okulary zgodnie z powyższymi wskazówkami, możesz cieszyć się wyraźnym widzeniem i chronić powłoki przed zniszczeniem.

Zastosowanie powłok hydrofobowych i oleofobowych w okularach przynosi szereg korzyści dla użytkowników. Dzięki powłoce hydrofobowej można cieszyć się lepszą widocznością w deszczu i zmniejszyć czas spędzony na czyszczeniu okularów. Powłoka oleofobowa zapewnia natomiast ochronę przed zabrudzeniami, takimi jak odciski palców i osady zanieczyszczeń. Przy wyborze nowych okularów warto zwrócić uwagę na obecność tych warstw uszlachetniających, aby poprawić komfort użytkowania i przedłużyć żywotność korekcji. Warto zainwestować w jakość, aby móc cieszyć się wyraźnym widzeniem i estetycznym wyglądem okularów przez wiele lat.

Bibliografia:
https://www.mouqy.com/blog/glasses-hydrophobic-coating/
https://www.eye-deology.com/eyewear/prescription-eyeglass-lens-coatings

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%