Czy kosmetyki mogą szkodzić oczom?

Czy kosmetyki mogą szkodzić oczom?

27 lut

Kosmetyki do makijażu oczu, takie jak tusz do rzęs, cienie do powiek czy eyelinery, są nieodłącznym elementem codziennego rytuału upiększania się. Jednak, czy zastanawiałeś się kiedyś, czy te produkty mogą wpływać negatywnie na zdrowie twoich oczu? Sprawdź skład kosmetyków do oczu oraz dowiedz się jakie potencjalne ryzyko dla zdrowia narządu wzroku niesie nieprawidłowe korzystanie z nich!

Skład kosmetyków do makijażu oczu

Kosmetyki do oczu złożone są z różnorodnych składników, których celem jest nadanie intensywności koloru, trwałości oraz atrakcyjnego wyglądu. Wśród głównych składników znajdujących się w tych produktach można wymienić pigmenty, woski, oleje, konserwanty, mikrowłókna, stearyniany, rozpuszczalniki oraz wiele innych substancji.

Najczęściej stosowanymi kosmetykami do makijażu oczu są tusz do rzęs, cienie do powiek oraz eyelinery. Tusz do rzęs zawiera mieszankę wosków, pigmentów, dodatków zagęszczających, poliwinylopirolidonu oraz substancji zapewniających wodoodporność, co pozwala na trwały efekt i intensywny kolor. Cienie do powiek składają się natomiast z składników takich jak uwodniony krzemian wapnia, kaolin, stearynian cynku, mikronizowany dwutlenek tytanu i innych, które zapewniają odpowiednią konsystencję i trwałość makijażu. Eyelinery, z kolei, zawierają wodę, pigmenty, gumę celulozową, zagęszczacze, spolimeryzowany akrylan amonu oraz inne substancje nadające konsystencję, co pozwala na precyzyjne rysowanie linii na powiece.

Te składniki, odpowiednio połączone i zbilansowane, tworzą produkty, które nie tylko zapewniają estetyczny efekt, ale także chronią delikatną skórę wokół oczu i nie naruszają naturalnego pH ani równowagi skóry. Jednak, aby uniknąć ewentualnych reakcji alergicznych lub podrażnień, zaleca się dokładne zapoznanie się ze składem produktu oraz przeprowadzenie testu uczuleniowego przed regularnym stosowaniem kosmetyków do oczu.

Konserwanty w kosmetykach do oczu

Konserwanty, zwłaszcza chlorek benzalkoniowy (BAC), stanowią istotny element kosmetyków do oczu, ale ich wpływ na zdrowie oczu może być problematyczny. Chlorek benzalkoniowy jest jednym z najczęściej stosowanych środków konserwujących w kosmetykach kolorowych do oczu. Niestety, jego zdolność do przenikania warstw filmu łzowego może zwiększać ryzyko podrażnień spojówek i innych stanów zapalnych oka.

Badania wykazały, że BAC może wpływać na właściwości filmu łzowego, modyfikując jego osmolarność i lepkosprężystość, co może skutkować zespołem suchego oka. Inne konserwanty, takie jak thimerosal, chlorheksydyna i kalafonia, również mogą być przyczyną alergii i podrażnień okolic oczu. Wrażliwa struktura oka wymaga szczególnej uwagi w doborze składników kosmetyków. Dlatego osoby skłonne do reakcji alergicznych powinny zwracać uwagę na skład kosmetyków i wybierać produkty bezpieczne dla zdrowia oczu.

Warto również podkreślić, że rozwój kosmetyków o składnikach przyjaznych dla oczu i równocześnie skutecznych w utrzymaniu makijażu jest obecnie obszarem intensywnych badań i innowacji. Dążenie do równowagi między estetyką a zdrowiem oczu jest kluczowym aspektem, który wpływa na rozwój nowoczesnych kosmetyków do oczu.

Czy kosmetyki mogą szkodzić oczom?

Działania niepożądane kosmetyków do oczu

Używanie kosmetyków do oczu, pomimo korzyści estetycznych, może niestety prowadzić do różnorodnych działań niepożądanych, które mają istotny wpływ na zdrowie oczu. Objawy takie jak uczucie pieczenia, swędzenie oczu, zaczerwienienie spojówek, nadmierna suchość czy ropne wydzieliny mogą być bezpośrednim skutkiem obecności szkodliwych składników w produktach kosmetycznych. Alergie, zwłaszcza na substancje zapachowe i konserwanty, stanowią kolejny problem, który dotyka część użytkowników kosmetyków do oczu.

W skrajnych przypadkach, nieumiejętne stosowanie aplikatora tuszu do rzęs może spowodować mechaniczne uszkodzenie rogówki, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia oka i może prowadzić do infekcji wtórnych. Zakażenia bakteriami, szczególnie Pseudomonas aeruginosa, obserwowane są przy niewłaściwym stosowaniu i przechowywaniu produktów do makijażu. Bakterie te, zazwyczaj obecne w środowisku, mogą przenikać do oka poprzez aplikator, co stwarza ryzyko poważnych infekcji oczu.

Dlatego ważne jest, aby użytkownicy kosmetyków stosowali się do zaleceń dotyczących higieny i bezpieczeństwa podczas aplikacji. Regularne czyszczenie aplikatorów i unikanie używania kosmetyków po upływie ich terminu ważności może pomóc zmniejszyć ryzyko związane z zakażeniami bakteryjnymi.

Zasady bezpiecznego korzystania z kosmetyków do oczu

Aby kompleksowo zadbać o zdrowie oczu podczas korzystania z kosmetyków do makijażu, istnieje kilka kluczowych zasad bezpiecznego ich stosowania:

 1. Staranność przy wyborze produktów - ważne jest wybieranie kosmetyków do oczu oznaczonych jako hipoalergiczne i dokładne sprawdzanie ich składu. Unikaj składników, na które jesteś uczulony, aby zminimalizować ryzyko reakcji alergicznych.

 2. Higiena soczewek kontaktowych - jeśli używasz soczewek kontaktowych, zawsze zakładaj je przed nałożeniem makijażu. Unikaj aplikowania kosmetyków bezpośrednio na soczewki, aby uniknąć potencjalnego zanieczyszczenia i podrażnienia oka.

 3. Demakijaż przed snem - regularne usuwanie makijażu przed snem jest kluczowe dla zdrowia skóry wokół oczu oraz dla zdrowia oczu. Pozostawianie makijażu może prowadzić do zatkania porów skóry i gruczołów zwiększając ryzyko podrażnień i infekcji oczu.

 4. Sprawdzanie terminu ważności - używaj kosmetyków do oczu, które są w terminie ważności. Przeterminowane kosmetyki mogą zawierać szkodliwe bakterie lub substancje, które mogą prowadzić do infekcji oczu.

 5. Unikanie dzielenia się kosmetykami - unikaj dzielenia się kosmetykami do oczu z innymi osobami, aby zminimalizować ryzyko zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Każdy ma swoje naturalne bakterie na skórze, które mogą być przenoszone poprzez wspólne użytkowanie kosmetyków.

 6. Wymiana kosmetyków po infekcji oczu – po przebyciu jakiejkolwiek infekcji oczu, np. zapalenia spojówek lub rogówki, wymień zawartość całej kosmetyczki. Wszelkie kosmetyki takie jak tusz do rzęs, eyeliner czy cienie do powiek mogą być bowiem zakażone patogenem, co zwiększa szansę na ponowne wystąpienie infekcji.

 7. Konsultacja z lekarzem - w przypadku wystąpienia niepożądanych objawów, takich jak swędzenie czy zaczerwienienie, nie zwlekaj z konsultacją u okulisty. Wczesna diagnoza problemu może zapobiec poważniejszym komplikacjom.

Dodatkowo, należy unikać malowania linii wodnej oka, ponieważ znajdują się tam gruczoły Meiboma, których zadaniem jest wydzielanie lipidowej warstwy filmu łzowego. Malowanie linii wodnej może prowadzić do niedrożności tych gruczołów, co może skutkować problemami z suchym okiem i dyskomfortem.

Zasady bezpiecznego korzystania z kosmetyków do oczu

Makijaż oczu jest nieodłącznym elementem wielu kobiecych rytuałów pielęgnacyjnych. Jednak, aby cieszyć się pięknem makijażu bez ryzyka dla zdrowia oczu, kluczowe jest stosowanie się do zasad bezpiecznego korzystania z kosmetyków. Wybierając produkty o odpowiednim składzie, dbając o higienę soczewek kontaktowych i regularnie sprawdzając termin ważności, minimalizujemy ryzyko potencjalnych niepożądanych skutków zdrowotnych. Odpowiedzialne korzystanie z kosmetyków do oczu pozwoli nam podkreślać swoje piękno, jednocześnie dbając o zdrowie wzroku.

 

Bibliografia:

 1. A. Malik, C. Claoué; Transport and interaction of cosmetic product material within the ocular surface: Beauty and the beastly symptoms of toxic tears; Contact Lens and Anterior Eye; 2012.
 2. Georgiev GA, Yokoi N, Koev K, et al. Surface chemistry study of the interactions of benzalkonium chloride with films of meibum, corneal cells lipids, and whole tears. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2011;52(7):4645-4654. Published 2011 Jun 28. doi:10.1167/iovs.10-6271
 3. https://www.insightvisioncenter.com/eye-problems-associated-eye-makeup/
 4. https://prasadnetralaya.com/eye-problems-associated-with-eye-makeup/

Zobacz także:

Jaki makijaż do okularów? Sprawdzone sposoby na udany make up
30 lipca 2020

Jaki makijaż do okularów? Sprawdzone sposoby na udany make up

Czytaj dalej
Makijaż pod okulary: Co zrobić żeby okulary nie odbijały się na podkładzie?
18 października 2023

Makijaż pod okulary: Co zrobić żeby okulary nie odbijały się na podkładzie?

Czytaj dalej
Co szkodzi oczom? Co niszczy wzrok?
11 grudnia 2023

Co szkodzi oczom? Co niszczy wzrok?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%