Kiedy nosić okulary przeciwsłoneczne? Opinie ekspertów

Kiedy nosić okulary przeciwsłoneczne? Opinie ekspertów

27 maj

Okulary przeciwsłoneczne to niezbędnik, który powinna posiadać każda osoba. Gdy nadchodzi lato, wszyscy znów wyciągają je z etui ochronnych i zakładają na spacery w słoneczne dni. Jednak czy wiesz, że ciepłe pory roku nie są jedynym czasem, kiedy powinieneś chronić oczy przed promieniowaniem UV? Czytaj dalej, aby poznać opinie ekspertów odnośnie tego, kiedy nosić okulary przeciwsłoneczne i po co!

Czy nosić okulary przeciwsłoneczne? Dlaczego?

Obecnie noszenie okularów przeciwsłonecznych jest już nie tylko wyrazem swojego indywidualnego stylu, ale także praktyką, która pozwala zadbać o zdrowie narządu wzroku. O negatywny wpływ słońca na oczy zapytaliśmy mgr inż. Monikę Kyciak, absolwentkę Politechniki Wrocławskiej na kierunku optometria:

Wiele osób nosi okulary przeciwsłoneczne tylko latem, i postrzega to wyłącznie jako kwestię komfortu i mody. Jeśli chodzi o aspekt ochrony oczu przed promieniowaniem UV, to często się o nim zapomina, lub się w ogóle o nim nie wie”. Mówi optometrystka Monika Kyciak. “A negatywny wpływ słońca na oczy już dawno został udowodniony licznymi badaniami, które wskazują między innymi na zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów czy chorób degeneracyjnych siatkówki.”

Okuliści oraz optometryści są jednogłośni – światło słoneczne ma w nadmiarze destrukcyjny wpływ na oczy. Badania istotnie wykazały, że ma on związek z rozwojem groźnych chorób, takich jak nowotwory oka czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – w tych artykułach dowiesz się więcej na ich temat.

Szkodliwy wpływ słońca na oczy można odczuć, wychodząc na zewnątrz w bezchmurny dzień bez żadnej ochrony przeciwsłonecznej. Rażące promienie znacznie obciążają narząd wzroku, tym samym powodując łzawienie, pieczenie, ból i inne objawy związane ze światłowstrętem. Oczy mogą ulec również poparzeniu słonecznemu tak samo jak skóra – wówczas mowa o ślepocie śnieżnej.

To ryzyko tyczy się jednak nie tylko dorosłych, ale również najmłodszych. Od kiedy dziecko może nosić okulary przeciwsłoneczne? Najlepiej wyposażyć je w jego własną parę jak najwcześniej! Oczy noworodków są niezwykle wrażliwe na światło, i pozostają takie przez całe dzieciństwo – aż do wieku przedszkolnego. Ze względu na to, przedłużona ekspozycja na słońce skutkuje u nich jeszcze silniejszym dyskomfortem i ryzykiem negatywnych konsekwencji zdrowotnych, niż u dorosłych.

Jak więc widzisz, noszenie okularów przeciwsłonecznych jest kwestią nie tylko mody i tymczasowego komfortu widzenia, ale i długotrwałego zdrowia oczu przez całe życie. Świadomość na ten temat na szczęście rośnie, jednak wciąż tak wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwego wpływu słońca na oczy. Zobacz szczegółowy raport odnośnie tego, czego Polacy nie wiedzą o ochronie oczu przed słońcem!

Kiedy nosić okulary przeciwsłoneczne, aby dbać o wzrok?

Wbrew pozorom, wzrok nie powinien być chroniony przed słońcem jedynie latem, gdy słońce świeci jasno. Oto zalecenia ekspertów odnośnie tego, kiedy nosić okulary przeciwsłoneczne, aby uchronić się przed groźnymi chorobami:

  • W słoneczne dni – bezpośrednie światło słoneczne powinno skłonić nas do nałożenia okularów z filtrem UV400 przy każdym wyjściu na zewnątrz – niezależnie od pory roku.
  • W pochmurne dni – intensywność promieniowania UV jest w takie dni o nieco niższa, jednak aż do 80% szkodliwych promieni wciąż przenika przez chmury. Może to być dla wielu osób dużym zaskoczeniem, jednak słońce stanowi zagrożenie dla oczu również wtedy, gdy chowa się za chmurami.
  • W pobliżu zbiorników wodnych, śniegu lub piasku – czas spędzony nad jeziorem, na plaży czy w zaśnieżonym regionie również wymaga odpowiedniej ochrony oczu. Te powierzchnie odbijają bowiem słońce oraz rozpraszają je, znacznie wzmacniając jego siłę.
  • Podczas prowadzenia samochodu – światło słoneczne odbijają się od asfaltu w specyficzny sposób, przez co podczas jazdy samochodem oczy są bombardowane ogromną ilością promieni ultrafioletowych – również w częściowo zachmurzone dni. Właśnie dlatego nie wolno zapominać o zabraniu swoich okularów przeciwsłonecznych na każdy wyjazd samochodem.
  • Na dużych wysokościach – okulary przeciwsłoneczne to niezbędny element wyposażenia podczas jazdy na nartach lub wspinaczek górskich, ponieważ indeks UV zwiększa się aż o 6 do 10% na każde kolejne 300 metrów nad poziomem morza.

Czy warto nosić okulary przeciwsłoneczne?

Odpowiedź na pytanie, czy warto nosić okulary przeciwsłoneczne, jest więc oczywista – tak! Jednak aby skutecznie zadbać o swój narząd wzroku, nie wystarczą jedynie zaciemnione szkła. Musisz wyposażyć się w bezpieczne okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400, który uchroni Twoje oczy przed promieniami UVA i UVB emitowanymi przez słońce.

Istnieje wiele wariantów okularów przeciwsłonecznych, takich jak fotochromy czy te z soczewkami polaryzacyjnymi. Ze swoją opinią na temat najlepszego rodzaju ochrony oczu podzielił się z nami Paweł Januchowski, optyk z ponad 30-letnim doświadczeniem:

Swoim klientom, którzy noszą okulary korekcyjne na co dzień, polecam okulary fotochromowe. Posiadają one wbudowane soczewki z filtrem UV400, które automatycznie ściemniają się proporcjonalnie do warunków świetlnych panujących na zewnątrz.” Tłumaczy optyk Paweł Januchowski. “Świetnym wyborem są też okulary polaryzacyjne. Blokują one pionowe promienie świetlne, które rażą w oczy na przykład podczas jazdy samochodem czy odpoczynku na plaży.”

W naszym sklepie znajdziesz niezliczoną ilość okularów przeciwsłonecznych na każdą kieszeń. Ich modne formy, różnorakie kolory i wysokiej jakości filtry światła ultrafioletowego sprawiają, że to nie tylko skuteczna ochrona oczu, ale i wspaniały dodatek do każdej stylizacji. Dowiedz się więc, jak dobrać rozmiar okularów przeciwsłonecznych, i zamów je już teraz z dostawą do domu!

Bibliografia:
David Turbert, American Academy of Opthalmology, The Sun, UV Light and Your Eyes, 2020
National Eye Institute, Protecting your eyes from the sun’s UV light, 2022
John Hopkins Medicine, How to Protect Your Eyes from UV Damage, 2019

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%