Wymaz z oka – gdzie zrobić i po co?

Wymaz z oka – gdzie zrobić i po co?

02 lip

Narząd wzroku posiada skomplikowany system obronny, jednak wciąż jest narażony na infekcje i stany zapalne. Mogą one być spowodowane przez różne mikroorganizmy z grupy bakterii, wirusów oraz grzybów, a skuteczne leczenie wymaga trafnej diagnozy. Wówczas pobiera się wymaz oka – czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na czym polega to badanie, gdzie je przeprowadzić i czy boli.

Po co pobiera się wymaz z oka? Diagnostyka

Wymaz z oka pobiera się, aby zbadać je pod kątem obecności mikroorganizmów. Jest to szczególnie ważne w przypadku infekcji, w których istnieje wątpliwość odnośnie jej przyczyny. Choroba spowodowana przez wirusy może jest bowiem oporna na leczenie przy użyciu antybiotyków, które stosuje się w walce z infekcjami bakteryjnymi. Zaś infekcja taka jak grzybicze zapalenie rogówki wymaga zastosowania specjalnych leków o działaniu przeciwgrzybiczym.

Wymaz z oka pozwala stwierdzić obecność beztlenowych i tlenowych bakterii chorobotwórczych, a także grzybów i pierwotniaków. Wyniki badania pozwolą lekarzowi dopasować skuteczne leczenie, które szybko usunie szkodliwe mikroorganizmy i pozwoli na regenerację oka po infekcji.

Pobieranie wymazu z oka krok po kroku

Przebieg badania zależy więc od sposobu pobrania wymazu z oka. Istnieją jego dwa rodzaje:

  • Wymaz z worka spojówkowego – czyli z przestrzeni pomiędzy dolną powieką a gałką oczną. Więcej dowiesz się w artykule.
    Wymaz z rogówki – czyli przedniej, wypukłej części oka.

W przypadku wymazu z worka spojówkowego, próbkę pobiera się przy użyciu specjalnych narzędzi – np. wymazówki bawełnianej czy nici. Rzadziej korzysta się z metalowych pętli bakteriologicznych, czyli małych pętelek osadzonych na cienkim uchwycie. Specjalista pobiera próbkę z worka spojówkowego przy pomocy wybranego narzędzia, a następnie umieszcza ją w specjalnym pojemniku, w którym zostanie przebadana.

W przebiegu pobierania wymazu z rogówki, próbka jest zeskrobywana bezpośrednio z oka przy użyciu precyzyjnej szpatułki okulistycznej.

Czy wymaz z oka boli?

Manewrowanie narzędziami przy oku nie jest przyjemną perspektywą, jednak pobieranie wymazu z worka spojówkowego jest bezbolesne. Wymaz z rogówki odbywa się zaś pod znieczuleniem miejscowym w formie kropli znieczulających.

Wymaz z oka – gdzie zrobić?

Wymaz z oka można wykonać w specjalnych laboratoriach diagnostycznych oraz niektórych gabinetach okulistycznych. Jeżeli Twój lekarz zlecił Ci to badanie, warto spytać go również o rekomendację odnośnie miejsca jego wykonania w Twojej okolicy.

Przed pobieraniem wymazu z oka nie korzystaj z kropli do oczu nawilżających lub bakteriobójczych, ponieważ mogą one ingerować w wynik badania. Nawilżanie zostaw więc na czas po badaniu. Kto pobiera wymaz z oka? Badanie jest przeprowadzane wyłącznie przez specjalistów – techników medycznych lub lekarzy okulistów.

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

Wymaz z oka – cena

Pobranie wymazu z oka nie jest kosztownym przedsięwzięciem. Cena tego badania waha się od 30 do 80 złotych, zależnie od miasta i punktu, w którym pacjent zdecyduje się je wykonać. Nie czekaj więc i udaj się na badanie już teraz, jeżeli doświadczasz objawów infekcji oczu i Twój lekarz zalecił Ci wykonanie wymazu z oka.

Bibliografia:
Richard J. Drew, Theresa S. Cole, William Newman, How to use eye swabs, 2015
Nursing Times, Principles and procedure for eye assessment and cleansing, 2019
Exter Clinical Laboratory, Eye Swab Culture, 2024
Birmingham and Midland Eye Centre Ophthalmic Guideline, Procedure for taking a conjunctival swab – bacterial – by ophthalmic nurse practitioner

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%