Jakie szkła do okularów plastikowe czy szklane?

Jakie szkła do okularów plastikowe czy szklane?

01 cze

Zakup nowych okularów korekcyjnych to niemałe wyzwanie. Tym bardziej, jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że mają one służyć nam przez dłuższy czas, a dodatkowo jesteśmy świadomi kosztów. Mimo że jest to jednorazowy wydatek, który zdecydowanie przyniesie profity w postaci wyraźnego widzenia, należy odpowiednio dobrać każdy z elementów i dokładnie przemyśleć zakup. Podczas gdy każdy z przyszłych użytkowników okularów spędza długie minuty, a nawet godziny wybierając idealną oprawę, kwestia soczewek okularowych często zostaje w cieniu.

Nie powinno tak być, ponieważ to szkła zapewniają nam komfort widzenia i stanowią w zasadzie najważniejszą część okularów. Poza kwestiami dodatkowych powłok uszlachetniających soczewki okularowe, należy zastanowić się nad tworzywem, z jakiego wykonane zostaną szkła. Wyboru możemy dokonać między innymi wśród szkieł do okularów plastikowych lub szklanych. Które z nich wybrać na podstawie naszych preferencji?

Od czego zależy dobór soczewek okularowych?

Dobór soczewek okularowych to jedna z ważniejszych kwestii w okularach. Podczas wyboru nowych szkieł okularowych trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Ważne są wyniki badań oczu, wady refrakcji i jej wielkości, przeznaczenie okularów, styl życia, wykonywana praca czy wiek pacjenta.

Szkła okularowe są niezwykle zróżnicowane. Pomijając fakt, że każdy z producentów tworzy swoje innowacyjne soczewki o nowoczesnych konstrukcjach, istnieje również kilka standardowych kryteriów ich podziału. Możemy sklasyfikować je ze względu na rodzaj korygowanej wady, konstrukcję, przeznaczenie, obecność powłok, indeksowość czy zastosowany materiał wykonania. W nawiązaniu do ostatniej kategorii, wyróżniamy szkła plastikowe i organiczne.

od czego zależy dobór soczewek okularowych?

Soczewki okularowe plastikowe

Szkła plastikowe, nazywane również organicznymi, to obecnie najczęściej wykorzystywane soczewki okularowe. Około 90% wszystkich stosowanych szkieł to właśnie wyroby organiczne. Warto zaznaczyć, że nie są one wykonane ze zwykłego plastiku, a z zaawansowanych materiałów, które swoją strukturą przypominają plastik. Są one chętnie polecane przez optyków i równie chętnie wybierane przez użytkowników okularów, ponieważ posiadają szereg zalet, dzięki którym przeważają nad soczewkami mineralnymi.

Cechy szkieł organicznych

Organiczne szkła okularowe są przede wszystkim bardzo lekkie, a na pewno dużo lżejsze od swoich szklanych konkurentów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ podczas wielogodzinnego noszenia korekcji, waga całkowita okularów ma ogromny wpływ na komfort ich użytkowania. Dodatkowo soczewki organiczne nie tłuką się tak jak szkło oraz nie odpryskują, przez co są bezpieczne dla narządu wzroku. Z tego powodu są szczególnie polecane osobom aktywnym fizycznie oraz dzieciom.

Obecnie, wszystkie nowe propozycje soczewek okularowych o rozmaitych konstrukcjach produkowane są wyłącznie w wersji plastikowej. Z tego względu, jeśli chcesz korygować prezbiopię za pomocą supernowoczesnych soczewek progresywnych, możesz być pewien, że będą one wykonane z materiału organicznego. Bardzo dużą zaletą szkieł plastikowych jest fakt, że szybciej odparowują, podczas nagłych zmian temperatury, w porównaniu z soczewkami mineralnymi. Dają one również duże możliwości montażowe, dzięki czemu wybierane są chętnie, np. do patentów, czyli okularów bezramkowych.

Dla kogo odpowiednie są soczewki plastikowe?

Szkła organiczne to w zasadzie najpopularniejszy rodzaj soczewek okularowych. Posiadają wiele zalet, dzięki którym spełnią niemalże wszystkie wymagania. Sprawdzają się w zdecydowanej większości przypadków. Szczególnie polecane są jeżeli:

 • nosisz okulary przez cały dzień i chcesz uniknąć dyskomfortu związanego z ciężarem okularów,
 • okulary są przeznaczone dla dziecka,
 • jesteś osobą aktywna fizycznie, która będzie uprawiała sport w okularach,
 • masz wadę refrakcji większą niż -/+ 3,00 D (z uwagi na ciężar)

Sprawdź naszą ofertę szkieł okularowych.

soczewki okularowe plastikowe

Soczewki okularowe szklane

Szklane soczewki korekcyjne, nazywane również mineralnymi to najbardziej klasyczne oraz najstarsze szkła okularowe. Cechują się bardzo dobrymi właściwościami optycznymi, jednak z uwagi na inne istotne czynniki, są coraz rzadziej wykorzystywane. Obecnie szkła mineralne stosuje się w bardzo nielicznych przypadkach.

Cechy szkieł mineralnych

Soczewki szklane cechują się wyjątkową odpornością na zarysowania. Dawniej uznawano, że w tej kwestii znacznie przeważają nad szkłami organicznymi. Obecnie jednak stwierdzenie to nie jest do końca słuszne, ponieważ plastikowe soczewki nowej generacji posiadają całą gamę powłok utwardzających, dzięki którym dorównują wytrzymałością szkła. To co wyróżnia wyroby mineralne jest fakt, że posiadają one znacznie większy zakres współczynników załamania światła, odpowiadającego za indeks soczewki. W tej kategorii sięga on aż 1,9 co oznacza, że mogą być znacznie cieńsze od odpowiedników z tworzywa (najwyższy indeks szkieł organicznych to 1,74).

Wpływa to zdecydowanie na względy estetyczne. Niestety dużym minusem jest ich ciężar. Szklane soczewki okularowe są zdecydowanie cięższe, przez co mogą stwarzać dyskomfort podczas wielogodzinnego noszenia. Nie są one również najlepszym rozwiązaniem ze względu na ryzyko uszkodzenia narządu wzroku odłamkami szkła w przypadku ewentualnego ich uszkodzenia. Soczewki mineralne są mimo wszystko bardzo odporne, zarówno na czynniki chemiczne, jak i na wysoką temperaturę.

Dla kogo odpowiednie są soczewki szklane?

 • Soczewki mineralne są zdecydowanie rzadziej wybieraną opcją. Mimo wszystko istnieje kilka przypadków, w których ich zastosowanie będzie najlepszą alternatywą. Szczególnie polecane są jeśli:
 • pracujesz w zapylonych pomieszczeniach
 • szlifujesz, spawasz lub używasz ich do pracy z odczynnikami chemicznymi,
 • posiadasz bardzo duża wadę wzroku i chcesz znacznie pocienić swoje szkła.

soczewki okularowe szklane

Jak widzisz nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które szkła do okularów wybrać. Wszystko zależne jest od wielu czynników. Przede wszystkim dopasuj je do swojej wady wzroku oraz potrzeb i preferencji.


Bibliografia:

 1. https://www.optometrists.org/general-practice-optometry/optical/guide-to-optical-lenses/guide-to-high-index-lenses/glass-or-plastic-which-type-of-lens-should-you-choose/
 2. https://eyewearspace.com/plastic-vs-glass-lenses/?utm_content=cmp-true
 3. https://www.zeiss.com/vision-care/int/better-vision/understanding-vision/plastic-or-glass-lenses-.html

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Jakie szkła do okularów wybrać? Poradnik
17 października 2019

Jakie szkła do okularów wybrać? Poradnik

Czytaj dalej
Rodzaje soczewek okularowych - poradnik
07 lutego 2023

Rodzaje soczewek okularowych - poradnik

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%