Cienie pod oczami - skąd się biorą?

Cienie pod oczami - skąd się biorą?

17 kwi

Cienie pod oczami, choć często postrzegane jedynie jako defekt kosmetyczny, mogą stanowić sygnał istotnych problemów zdrowotnych. Ich powstawanie jest związane z różnorodnymi czynnikami, w tym genetyką, stylem życia oraz obecnością chorób. Skóra w okolicy oczu jest szczególnie delikatna i podatna na widoczność naczyń krwionośnych, co może prowadzić do efektu fioletowego zasinienia. Dowiedz się jakie są przyczyny cieni pod oczami!

Czynniki genetyczne a cienie pod oczami

Czynniki genetyczne mogą odegrać istotną rolę w predyspozycji do posiadania cieni pod oczami. Skóra w okolicy oczu jest szczególnie delikatna, co sprawia, że drobne naczynia krwionośne są bardziej widoczne niż w innych obszarach ciała. Dziedziczenie cechy skłonności do posiadania sińców pod oczami może wpływać na ich występowanie już w młodym wieku.

U niektórych osób predyspozycja genetyczna do cieni pod oczami może wynikać z dziedziczenia cech takich jak struktura skóry, ilość tłuszczu podskórnego czy również skłonność do stanów zapalnych. To dziedziczenie genetyczne może sprawić, że prześwitywanie naczyń krwionośnych i hiperpigmentacja skóry w okolicy oczu są bardziej widoczne, nadając tym samym charakterystyczny fioletowy lub ciemnoniebieski odcień.

Co robić, jeśli cienie pod oczami mają podłoże genetyczne? Warto podejść do tego całościowo i zadbać o pielęgnację skóry oraz zdrowy styl życia. W niektórych przypadkach potrzebna może być profesjonalna pomoc dermatologa.

Styl życia i czynniki zewnętrzne a cienie pod oczami

Przemęczenie i niewyspanie

Przemęczenie i niewyspanie są powszechnie uznawane za jedne z głównych czynników powodujących pojawianie się cieni pod oczami. Niewystarczająca ilość snu, krótki, przerywany sen lub zbyt długi, lecz nieefektywny sen mogą doprowadzić do zwiększonej widoczności sińców.

Podczas snu, organizm ma szansę na regenerację, a niewystarczający odpoczynek może zaburzać ten proces. Opuchlizna pod oczami wynika z zatrzymania płynów limfatycznych, co jest częstym efektem przemęczenia. Dodatkowo, brak odpoczynku może wpływać na ogólną kondycję skóry, sprawiając, że staje się ona bardziej podatna na prześwitywanie naczyń krwionośnych.

Aby złagodzić skutki przemęczenia i niewyspania, ważne jest dbanie o regularny i wystarczający sen, co może przyczynić się do redukcji sińców pod oczami oraz poprawy ogólnego wyglądu skóry w tym obszarze.

Stres i nadmiar obowiązków

Stres i nadmiar obowiązków są czynnikami, które mogą znacząco wpływać na naszą aparycję, w tym na pojawienie się cieni pod oczami. Życie w ciągłym napięciu i pędzie może negatywnie oddziaływać na kondycję skóry wokół oczu.

Wzmożony stres psychiczny może prowadzić do różnych reakcji organizmu, w tym do zmian w skórze. Brak czasu na odpoczynek i regenerację może przyczynić się do nasilenia zmęczenia oraz pogorszenia wyglądu skóry. Pod wpływem chronicznego stresu organizm może wydzielać hormony, np. kortyzol, który prowadzi do zwiększenia objętości krwi. W konsekwencji tego, poszerzone naczynia krwionośne w okolicy oczu zwiększają widoczność cieni.

Odpowiednie techniki radzenia sobie ze stresem mogą pomóc w zmniejszeniu negatywnego wpływu stresu na nasz wygląd. Włączenie regularnych przerw na odpoczynek i dbanie o zdrowy styl życia może przyczynić się do zmniejszenia widoczności cieni pod oczami oraz poprawy ogólnego stanu skóry.

Cienie pod oczami

Nadmierna ekspozycja na słońce

Nadmierne narażenie na światło słoneczne może mieć negatywny wpływ na skórę, w tym na obszar wokół oczu. Promieniowanie UV może prowadzić do pogorszenia elastyczności skóry poprzez zniszczenie włókien kolagenowych, które zapewniają jej sprężystość i jędrność. Skóra w okolicy oczu, będąca już delikatna i cienka, jest szczególnie podatna na szkodliwe działanie promieni UV.

W efekcie nadmiernego wystawiania się na słońce, skóra może stawać się bardziej podatna na prześwitywanie naczyń krwionośnych, co może powodować pojawienie się sińców pod oczami. Dodatkowo, promieniowanie UV może przyczynić się do powstawania zmarszczek i pigmentacji skóry wokół oczu, co może dodatkowo podkreślić widoczność sińców.

Aby zapobiec negatywnym skutkom nadmiernego narażenia na słońce, zaleca się stosowanie kremów z filtrem UV, noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz unikanie ekspozycji na słońce w godzinach największego nasilenia promieniowania. Ochrona przed promieniowaniem UV może pomóc w utrzymaniu zdrowej i jędrnej skóry wokół oczu oraz w redukcji pojawiania się sińców.

Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu

Palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu mają negatywny wpływ na kondycję skóry, w tym na obszar wokół oczu. Te szkodliwe nawyki mogą przyczynić się do pogorszenia wyglądu skóry i zwiększenia widoczności sińców pod oczami.

Palenie papierosów wpływa na skórę poprzez szereg mechanizmów. Dym tytoniowy zawiera substancje chemiczne, które ograniczają przepływ krwi i utrudniają dostarczanie tlenu i składników odżywczych do komórek skóry. To może prowadzić do zaniku kolagenu i elastyny, białek odpowiedzialnych za sprężystość i jędrność skóry. Skóra palacza często przybiera szary, zasiniały odcień, co może intensyfikować wygląd sińców pod oczami.

Nadmierna konsumpcja alkoholu również wpływa na skórę. Alkohol działa diuretycznie, co może prowadzić do odwodnienia organizmu. Skóra odwodniona staje się sucha, matowa i bardziej podatna na zmarszczki. Ponadto, alkohol może powodować poszerzenie naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko pojawienia się sińców pod oczami.

Aby poprawić kondycję skóry i zminimalizować sińce pod oczami, zaleca się ograniczenie lub zaprzestanie palenia papierosów, umiarkowane spożywanie alkoholu oraz utrzymanie nawodnienia poprzez picie odpowiedniej ilości wody. Unikanie tych szkodliwych czynników może wspomóc utrzymanie zdrowej skóry i zmniejszenie widoczności sińców.

Nadwyrężanie wzroku

Nadwyrężanie wzroku związane z długotrwałym patrzeniem na ekran komputera lub telewizora może mieć wpływ na wygląd skóry w okolicach oczu.

Przyczyny tego zjawiska są zróżnicowane. Długi czas spędzony przed ekranem może powodować zmęczenie oczu, a także nadmierne naprężenie mięśni wokół oczu. To może wpływać na krążenie krwi i prowadzić do poszerzenia naczyń krwionośnych. Efektem tego może być zwiększona widoczność naczyń krwionośnych pod cienką skórą wokół oczu, co tworzy fioletowy cień.

Aby złagodzić te skutki, zaleca się regularne przerwy od ekranu, wykonywanie ćwiczeń wzrokowych oraz odpowiednie nawilżanie oczu. Ochrona oczu przed nadmiernym wysiłkiem może pomóc zarówno w zmniejszeniu widoczności sińców, jak i ochronie wzroku.

Starzenie się skóry a cienie pod oczami

Starzenie się skóry jest naturalnym procesem, który wpływa na wiele aspektów wyglądu, w tym na pojawianie się cieni pod oczami. Wraz z upływem lat skóra ulega szeregowi zmian, które mają znaczący wpływ na jej elastyczność, grubość i ogólny stan. Te zmiany wpływają na widoczność naczyń krwionośnych i zabarwienie pod oczami.

Jednym z kluczowych elementów procesu starzenia się skóry jest utrata elastyczności i grubości. Skóra w okolicy oczu jest szczególnie delikatna i cienka, co sprawia, że zmiany związane z wiekiem stają się bardziej zauważalne. Elastyczność skóry jest zapewniana przez kolagen, białko strukturalne, które nadaje skórze sprężystość. W miarę upływu lat produkcja kolagenu maleje. Utrata kolagenu ma również wpływ na widoczność naczyń krwionośnych. Skóra staje się cieńsza, a naczynia krwionośne bardziej widoczne. W efekcie, prześwitywanie drobnych naczyń krwionośnych pod skórą może nadawać skórze pod oczami fioletowy odcień.

Dodatkowo, utrata tłuszczu pod skórą wraz z wiekiem może sprawić, że obszar pod oczami staje się bardziej zapadły, co dodatkowo podkreśla widoczność naczyń krwionośnych i cieni. Redukcja ilości tłuszczu wpływa także na utratę objętości, co może sprawić, że cienie pod oczami wydają się bardziej zauważalne. Zanik napięcia mięśnia okrężnego oka oraz osłabienie struktur tkankowych wpływają na funkcję limfatyczną. Pogorszenie odpływu chłonki z obszaru skóry wokół oczu może przyczyniać się do gromadzenia się płynów, co manifestuje się obrzękami i podkreśla istniejące cienie.

cienie pod oczami - skąd się biorą?

Choroby i zaburzenia a cienie pod oczami

Choroby alergiczne

Choroby alergiczne, takie jak atopowe zapalenie skóry, alergiczne zapalenie spojówek i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, stanowią grupę schorzeń, które mogą objawiać się sińcami pod oczami. Mechanizm związany z pojawieniem się cieni w tym przypadku wiąże się głównie z reakcjami zapalnymi i nadmierną reaktywnością układu immunologicznego.

Reakcje alergiczne prowadzą do uwalniania substancji, takich jak histamina, która może powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększać przepuszczalność naczyń, co w rezultacie prowadzi do opuchlizny i zasinienia pod oczami. W przypadku chorób alergicznych związanych z układem oddechowym, proces ten może być bardziej złożony, a reakcje zapalne bardziej rozległe.

Ograniczenie kontaktu z alergenami oraz leczenie schorzeń alergicznych pod nadzorem lekarza może pomóc w złagodzeniu objawów, w tym cieni pod oczami.

Choroby przewlekłe

Choroby przewlekłe, takie jak schorzenia nerek, wątroby, tarczycy, zaburzenia krążenia oraz inne schorzenia tego rodzaju, mogą być związane z pojawianiem się cieni pod oczami. Istnieje wiele mechanizmów, przez które te choroby mogą wpływać na skórę w okolicach oczu.

Niewłaściwe funkcjonowanie narządów takich jak nerki, wątroba czy tarczyca może prowadzić do zmian w organizmie, które wpływają na ogólny stan zdrowia skóry. Np, zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby mogą wpływać na zdolność organizmu do usuwania toksyn, co może wpłynąć na wygląd skóry wokół oczu. Zaburzenia krążenia krwi również mogą przyczyniać się do pojawienia się cieni pod oczami. Niedostateczna cyrkulacja krwi może prowadzić do gromadzenia się płynów w okolicy oczu, co może powodować obrzęk i zaczerwienienie, przyczyniając się do wyraźniejszego zarysowania cieni. Dodatkowo, niedobory pokarmowe, zwłaszcza niedobór żelaza prowadzący do anemii, mogą negatywnie wpływać na kondycję skóry w tej delikatnej okolicy. Anemia może prowadzić do bladości skóry i pogłębienia cieni pod oczami.

Istotne jest leczenie podstawowych schorzeń oraz dbanie o ogólną kondycję zdrowotną organizmu, co może przyczynić się do poprawy wyglądu skóry wokół oczu. Regularne badania kontrolne i konsultacje ze specjalistami mogą pomóc w identyfikacji i zarządzaniu tymi problemami zdrowotnymi.

Dermatomyositis

Dermatomyositis, znane również jako zapalenie skórno-mięśniowe, to schorzenie charakteryzujące się utratą kolagenu w skórze. Jest to rzadka choroba autoimmunologiczna, która może mieć wpływ na skórę i mięśnie.

Obrzęk i fioletowy rumień w okolicy oczodołów są efektem procesów zapalnych związanych z dermatomyositis. Choroba ta powoduje atakowanie własnych tkanek przez układ immunologiczny, co prowadzi do uszkodzenia skóry i mięśni. W rezultacie skóra wokół oczu może stawać się obrzęknięta, a jej kolor może ulegać zmianom.

W przypadku podejrzenia dermatomyositis, ważne jest skonsultowanie się z specjalistą, aby zdiagnozować schorzenie i rozpocząć odpowiednie leczenie. Wczesna diagnoza i interwencja mogą pomóc w kontrolowaniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta.

 

  1. Bibliografia:
  2. Vrcek I, Ozgur O, Nakra T. Infraorbital Dark Circles: A Review of the Pathogenesis, Evaluation and Treatment. J Cutan Aesthet Surg. 2016;9(2):65-72. doi:10.4103/0974-2077.184046
  3. Sarkar R, Ranjan R, Garg S, Garg VK, Sonthalia S, Bansal S. Periorbital Hyperpigmentation: A Comprehensive Review. J Clin Aesthet Dermatol. 2016;9(1):49-55.
  4. Freitag FM, Cestari TF. What causes dark circles under the eyes?. J Cosmet Dermatol. 2007;6(3):211-215. doi:10.1111/j.1473-2165.2007.00324.x
  5. https://eyewiki.aao.org/Dermatomyositis

Zobacz także:

Prosaki na powiece, pod oczami - jak usunąć?
06 listopada 2023

Prosaki na powiece, pod oczami - jak usunąć?

Czytaj dalej
Atopowe zapalenie spojówek i rogówki
28 grudnia 2023

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki

Czytaj dalej
Przepukliny tłuszczowe pod oczami — co to?
01 kwietnia 2024

Przepukliny tłuszczowe pod oczami — co to?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%