Cover Test — czym jest?

Cover Test — czym jest?

25 kwi

Cover Test to jeden z najczęściej wybieranych badań, który służy do wykrywania zeza. Pomaga również odróżnić zez jawny od ukrytego. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu odpowiedniego wariantu testu. Sprawdź, czym dokładnie jest to badanie i kiedy należy je wykonać.

Cover Test – co to jest?

Czasem wykrycie zeza jest dość trudne, a jednocześnie ta wada wymaga szybkiej interwencji, bo tylko wtedy możliwe jest całkowite ograniczenie negatywnych skutków. Właśnie w tym celu stosowany jest Cover Test. Co to jest? Przede wszystkim to badanie służące do określenia obecności i wielkości odchylenia oczu. Poza tym może być wykonywane przez optometrystów lub okulistów. Zazwyczaj wykorzystywana jest jedna z wersji tego badania, czyli Cover-Uncover Test bądź naprzemienny Cover Test.

Cover Test polega na skupieniu uwagi pacjenta na odległym i bliskim obiekcie. Wykorzystywane są również specjalne zasłony, ponieważ pozwala to na jeszcze lepsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w konkretnym oku.

Zwróć również uwagę na to, że Cover Test jest stosowany zarówno do wykrycia jawnego zeza, jak i tego ukrytego.

Kiedy wykonać Cover Test?

Warto podkreślić, że szczególnie w przypadku dzieci bardzo ważny jest Cover Test. Właśnie z tego powodu istnieje obowiązek, zgodnie z którym podczas każdej wizyty u specjalisty od szóstego miesiąca życia do szóstego roku życia wykonywane jest to badanie. Pozwala to na szybkie wykrycie ewentualnego odchylenia oka w bliży i dali. Ma to ogromne znaczenie ze względu na skuteczność korekcji tej wady wzroku u dzieci. Wynika to z faktu, iż we wczesnych latach życia wzrok nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. U dorosłej osoby znacznie trudniej jest zlikwidować zeza.

Czy wiesz, kiedy wykonać Cover Test? Jeśli w wyniku urazu mechanicznego lub choroby doszło do ujawnienia się zeza w dorosłym życiu, to i tak sprawdza się wzrok przy pomocy tego badania. Dlatego w tym przypadku nie ma żadnych limitów wiekowych. Po prostu to dobre rozwiązanie zawsze wtedy, gdy konieczne jest sprawdzenie poziomu odchylenia wzroku.

Cover Test – jakie są rodzaje?

Zauważ, że istnieją różne warianty Cover Test, które są stosowane w konkretnym celu np. wykrycia jawnego lub ukrytego zeza. Jednak czasem pacjent podczas jednej wizyty jest poddawany wielu odmianom tego badania. Dzięki temu diagnoza jest jeszcze dokładniejsza, a kontrola naprawdę dogłębna. Przekonaj się, czym wyróżniają się poszczególne rodzaje.

Test jednostronny zakrycia i odkrycia oczu (Cover-uncover Test)

Bez wątpienia jednym z najbardziej znanych wariantów jest Cover-Uncover Test. Przede wszystkim ze względu na to, że pozwala wykryć zez jawny, a do tego odróżnić go od tego ukrytego. Czy wiesz, jak wygląda test jednostronny zakrycia i odkrycia oczu? Kluczowe znaczenie ma patrzenie na poszczególne przedmioty do dali z odległości ok. 5-6 metrów oraz do bliży z odległości 30 cm.

Jeśli u pacjenta podejrzewa się odchylenie prawego oka, to w momencie zakrycia lewego dochodzi do lekkiego poruszania się prawego oka. W ten sposób chce przejąć fiksację. Zastanawiasz się, co jeśli występuje Cover Test ujemny? Wówczas może oznaczać to heterotopię lewego oka, czyli ukrytego zeza.

W przypadku, gdy Cover-Uncover Test prowadzi do ruchu ku nosowi prawego oka, to świadczy to o rozbieżnym zezie. Natomiast ruch ku skroni wskazuje na zbieżnego zeza. Takie badanie należy wykonać dla obu oczu.

Test naprzemiennego zakrywania oczu (naprzemienny Cover Test)

Kolejnym wariantem jest naprzemienny Cover Test, który zazwyczaj jest wykonywany razem z poprzednim badaniem. Jeśli ten rodzaj jest dodatni, a Uncover Cover Tej ujemny, to masz do czynienia z ukrytym zezem. W przypadku, gdy oba są pozytywne, to świadczy to o jawnym zezie. Może również dojść do sytuacji, kiedy to naprzemienny Cover Test wywołuje większy ruch nastawczy w porównaniu do Cover-Uncover Test, co pokazuje nieprawidłową korespondencję siatkówki. Zauważ, że czasem do tego typu sytuacji dochodzi u osób, borykających się z zespołem monofiksacji.

Warto dodać, że test naprzemiennego zasłaniania oczu wskazuje ezoforię. Jednak konkretny efekt lub wadę dostrzeżesz dopiero po zakryciu jednego oka, wówczas np. bez zasłaniania osie widzenia są równoległe, a wtedy oczy fiksują na odległe przedmioty. Może być także tak, że przy zasłonięciu prawego oka wykonuje ono ruch do środka.

Pryzmatyczny Cover Test

Czy wiesz, że istnieje jeszcze jeden test przesiewowy Cover? Wariant pryzmatyczny również wykonuje się na dwie odległości. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest stosowany jedynie u osób, które mają problem z fiksacją centralną w obu oczach. Poza tym do jego wykonania potrzebna jest stopniowana lista pryzmatyczna, co pozwala na zmierzenie kąta zeza.

Zauważ, że pryzmatyczny Cover Test polega na naprzemiennym zakrywaniu oczu przy jednoczesnym przesuwaniu linii pryzmatycznej przed jednym z oczu. Badanie zaczyna się od najniższych wartości i stopniowo się je zwiększa. W tym czasie specjalista obserwuje ruch nastawczy oka odkrytego aż do momentu, w którym ustaje. To właśnie ten moment umożliwia zmierzenie kąta zeza.

Przyłącz się do nas

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o promocjach i rabatach

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%