Czy w aptece można kupić okulary?

Czy w aptece można kupić okulary?

18 mar

Gdy nasz wzrok się pogarsza, noszenie odpowiedniej korekcji okazuje się konieczne. Dzięki temu możliwe jest wyraźne widzenie i komfortowe funkcjonowanie w otaczającym nas świecie. Gotowe okulary nietrudno znaleźć we wszelkiego rodzaju hipermarketach, stacjach benzynowych czy właśnie w aptekach. Ostatnie z tych miejsc darzymy szczególnym zaufaniem, ponieważ powinny służyć naszemu zdrowiu. Wiele osób chętnie przebiera zatem w dostępnych opcjach mocy oraz designu oprawek, przymierzając kolejne i kolejne do momentu, aż możliwe będzie odczytanie drobnego druku z etykiety. Czy aby na pewno jest to odpowiedni sposób? Przyjrzyjmy się gotowym okularom i sprawdźmy czy można je kupić w aptece.

Kiedy sięgamy po gotowe okulary z apteki?

Zaczynasz gorzej widzieć z bliska, musisz odsuwać od siebie tekst w gazecie, etykietę produktu czy wiadomość w telefonie, żeby bez problemu je odczytać. To pierwsze momenty, gdy zastanawiasz się, czy przypadkiem przydałyby się Tobie okulary do czytania. Wizyta u okulisty i badanie wzroku wydaje się Tobie zbędne, gdy pomyślisz, że przecież na każdym niemalże kroku możesz kupić gotowe okulary. Czy warto? Czym charakteryzują się okulary z apteki i jakie są różnice między nimi a rekomendowanymi oprawami korekcyjnymi? Poznaj je, zanim udasz się po gotowe okulary.

gotowe okulary z apteki

Gotowe okulary z apteki i okulary z salonu optycznego - różnice

1. Oprawa okularowa

Pierwszą różnicę między gotowymi okularami z apteki, a tymi wykonanymi na indywidualne zamówienie zauważymy jeszcze przed założeniem ich na oczy. Chodzi tu o oprawę okularową, a konkretnie jej dopasowanie oraz wykorzystane do produkcji materiały. Jak w przypadku większości produktów, jakość często idzie w parze z ceną. Tak jest również w tym przypadku. Do gotowych okularów za kilkadziesiąt złotych wykorzystywane są najniższej jakości tworzywa. Sprzyja to szybkim uszkodzeniom, przez co konieczna będzie częsta ich wymiana. Co więcej materiały wątpliwego pochodzenia mogą również wywoływać reakcje alergiczne.

Wykonywane na indywidualne zamówienie okulary są odpowiednio dobierane i dopasowywane. Dzięki temu oprawy okularowe od optyka są niczym szyte na miarę. Nie spadają, ani nie uciskają nosa oraz skroni. Gotowe okulary apteczne musimy dopasować sobie sami. Niestety w zestawieniu ze słabej jakości materiałami, może zakończyć się to uszkodzeniem.

>> Zobacz naszą ofertę okularów korekcyjnych, które mogą być zdrowszą alternatywą dla okularów aptecznych.


2. Soczewki okularowe

Soczewki okularowe to bardzo zaawansowane technologicznie oraz konstrukcyjnie produkty, które spełniać muszą szereg norm i wymagań, by dopuszczone zostały do sprzedaży. Niestety te umieszczone w gotowych okularach z apteki trudno nazwać soczewkami okularowymi. „Szkła” zastosowane w okularach za około 30 zł wykonane są z całkowicie innych materiałów, niż soczewki pochodzące od znanych producentów optycznych. Charakteryzuje je niska transmisja światła, co zdecydowanie pogarsza jakość widzenia. Co więcej nie posiadają one również dodatkowych powłok uszlachetniających, takich jak chociażby utwardzenie czy antyrefleks. To również wpływa na ich szybkie „zużycie” oraz zmniejsza komfort użytkowania.
Długotrwałe patrzenie przez soczewki okularowe tak niskiej jakości może powodować nawet dolegliwości zdrowotne, takie jak ból głowy, zawroty czy nudności.


3. Indywidualne parametry

Okulary korekcyjne powinny zostać wykonane na zamówienie, zgodnie z indywidualnymi parametrami ich przyszłego użytkownika. Niestety gotowe okulary z apteki są produkowane masowo, według jednego schematu. Wiele do życzenia pozostawia sama ich moc (występują tylko z zakresem korekcji od +1,0 dioptrii do +3,5 dioptrii). Dodatkowo, by zostały dopuszczone do sprzedaży, muszą mieć jednakową moc na obu oczach. Tymczasem rzadziej zdarza się, żebyśmy mieli jednakową wadę wzroku na obu oczach. Często nie uwzględniony zostaje astygmatyzm, co ma dodatkowy wpływ na jakość widzenia. Co więcej szkła okularowe wstawiane są hurtowo, bez uwzględnienia parametrów takich jak rozstaw źrenic czy wysokość montażu. Przez to, możemy nie widzieć wyraźnie nawet, jeśli moc okularów z apteki jest odpowiednia dla naszych oczu. Produkt taki może zatem dodatkowo obciążać nasze oczy, doprowadzając na przestrzeni lat do pogorszenia widzenia.

czy w aptece można kupić okulary

Okulary z apteki tylko w awaryjnych sytuacjach

Gotowe okulary z apteki cechują się niską ceną oraz idącą w parze niską jakością. Nie powinny być zatem traktowane jako korekcja na stałe. Są one dopuszczone do sprzedaży oraz użytkowania jako okulary jednorazowe. Mówiąc jednorazowe, mamy na myśli, że mogą posłużyć nam tylko w sytuacji awaryjnej, np. gdy nasze okulary ulegną zniszczeniu lub zagubieniu. Z gotowych produktów korzystać powinno się nie więcej niż przez kilka godzin. Wynika to z faktu, że jako produkt jednorazowy, nie muszą spełniać one norm jakościowych. Z tego też powodu nie znajdziemy gotowych okularów o mocach większych niż +3,50D.

Przekonaj się, że okulary nie muszą być drogie:

Dlaczego okulary z apteki to ryzykowny wybór?

Zdecentrowane soczewki, czyli te zamontowane niezgodnie z parametrami użytkownika, mogą powodować duże problemy. Zadaniem każdej soczewki okularowej jest ogniskowanie obrazu obserwowanego obiektu w konkretnym miejscu na siatkówce oka. Gdy okulary nie są odpowiednio dopasowane, narząd wzroku może za wszelką cenę starać się dostosować do nowych, niekorzystnych warunków. Co więcej, nieprawidłowa korekcja skutkować może również problemami z widzeniem obuocznym.

czy w aptece można kupić okulary

Jakie powinny być Twoje okulary?

Okulary korekcyjne to produkt wykonywany pod indywidualne parametry użytkownika. Współczesna optyka okularowa daje naprawdę wiele możliwości odpowiedniej korekcji. Rynek pełen jest najróżniejszych opraw pochodzących od najlepszych firm czy znanych domów mody. Podobnie jest z soczewkami okularowymi. Producenci z branży optycznej oferują cały szereg rozwiązań, różniących się zastosowanymi metodami produkcji, konstrukcją, czy dodatkowymi powłokami. Wybór w każdej z tych kwestii należy już do nas. Dzięki współpracy z odpowiednim specjalistą, jakim jest optyk okularowy, dobrać można korekcję, która najlepiej spełniać będzie nasze oczekiwania. Okulary z apteki to zupełne przeciwieństwo wyżej opisanych okularów korekcyjnych.

W większości aptek czy hipermarketów, znajdziesz stanowiska z gotowymi okularami. Zanim jednak rozpoczniesz przymierzanie i samodzielny dobór, zastanów się czy na pewno jest to odpowiednia opcja na stały sposób korekcji. Gotowe okulary to niezaprzeczalnie dobra alternatywa „na chwilę”. Mimo to nie jest zalecane stosowanie ich w trybie ciągłym.

 

Bibliografia:

  1. https://goodvisionforlife.com.au/2021/04/22/is-it-ok-to-buy-glasses-from-the-chemist-or-service-station/
  2. https://global.essilor.com/uk/blog/your-life-and-eyes/ready-readers-and-prescription-lenses
  3. https://www.bookaneyetest.co.uk/post/ready-readers
O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%