Fioletowe oczy - czy występują naturalnie u ludzi?

Fioletowe oczy - czy występują naturalnie u ludzi?

07 lut

Fioletowe oczy od dawna budzą fascynację i ciekawość. Czy istnieje możliwość, że występują one naturalnie u ludzi? Fenomen ten otacza wiele mitów i legend, a nawet wywołuje spekulacje na temat różnych anomalii. Wprowadzenie tego zagadnienia skłania do zastanowienia się nad genetycznymi aspektami koloru oczu oraz poszukiwaniem prawdy związanej z naturalnym występowaniem fioletowych tęczówek wśród ludzi.

Fioletowa barwa tęczówki u ludzi

Fioletowe tęczówki są zjawiskiem niezwykle rzadkim wśród ludzi i nie występują naturalnie zgodnie z zasadami genetyki i dziedziczenia. Kolor oczu jest ściśle związany z ilością i rodzajem melaniny, a fioletowa barwa nie jest naturalnym wariantem genetycznym. Jednakże, warto wspomnieć o słynnej aktorce Elizabeth Taylor, która często jest uważana za osobę posiadającą fioletowe oczy. W jej przypadku jednak, są one wynikiem wyjątkowego odbicia światła, a nie genetycznie uwarunkowanej barwy. Taylor miała unikalną kombinację niebieskiego koloru tęczówki i czerwonych naczyń krwionośnych, co nadawało jej oczom charakterystyczny odcień. To jednak stanowi wyjątek i nie ma związku z naturalnym dziedziczeniem genetycznym. Ogólnie rzecz biorąc, fioletowe oczy są nadzwyczaj rzadkie i zazwyczaj nie pojawiają się u ludzi w sposób naturalny. Wyjątkiem są sporadyczne przypadki związane z niektórymi formami albinizmu.

Naturalnie fioletowe oczy a albinizm

Fioletowe oczy stanowią rzadki fenomen, którego częstość występowania związana jest z albinizmem. Albinizm to genetycznie uwarunkowane zaburzenie polegające na braku lub niedoborze melaniny, głównego pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry, włosów i tęczówki. W przypadku albinizmu, tęczówka jest niemal zupełnie pozbawiona melaniny, co prowadzi do nietypowych kolorów oczu, w tym fioletowego.

Melanina odgrywa kluczową rolę w determinowaniu koloru tęczówki. Fioletowe oczy występują, gdy tęczówka zawiera niewielką ilość melaniny, podobnie jak w przypadku niebieskich oczu. Jednakże specyficzny odcień fioletu jest prawdopodobnie rezultatem dyfrakcji światła oraz odbicia światła od czerwonych naczyń krwionośnych w tylnej części oka. Odbicie to sprawia, że kolor niebieski miesza się z czerwonym, tworząc efekt fioletowy.

Albinizm może mieć różne formy, takie jak albinizm oczno-skórny, który obejmuje niedobór melaniny w skórze, włosach i oczach. Natomiast postać oczna albinizmu objawia się zaburzeniami pigmentacji tylko w oczach, podczas gdy skóra i włosy mogą być prawidłowe.

Albinizm jest schorzeniem rzadkim, wywołanym mutacją genetyczną w genach TYR, P, TRP1 i MATP, które regulują proces melanogenezy. Osoby dotknięte albinizmem doświadczają różnorodnych problemów z widzeniem, w tym nadwrażliwości na światło i znacznym pogorszeniem ostrości wzroku.

fioletowe oczy a albinizm

Legenda o fioletowych oczach

Legenda o osobach o fioletowych oczach, znanych jako Alexandria's Genesis, rozpoczyna się tysiąc lat temu w Egipcie, gdzie miało dojść do nadprzyrodzonego zjawiska. Według tej starożytnej historii, niebo miało rozjaśnić się tajemniczym światłem, a wszyscy ci, którzy znaleźli się w jego blasku, zostali napromieniowani, doświadczając niezwykłych zmian w swoim ciele. Tęczówki ich oczu miały zmieniać się z szarości na intensywny fiolet, a skóra stawać się niezwykle blada.

Osoby, które doświadczyły tego tajemniczego światła, były nazywane "duchami" i rzekomo przeniosły się na północ, docierając aż do Europy. W wyniku tego zjawiska zaczęły się pojawiać opowieści o ludziach z niezwykłymi cechami, w tym charakterystycznym fioletowym kolorze oczu. Legenda mówi, że, z powodu postępującej mutacji, byli oni traktowani jako istoty nadprzyrodzone, a ludzie unikali kontaktu z nimi.

Fioletowe oczy, czyli Alexandria's genesis - prawda czy mit

Alexandria's Genesis to zjawisko, które budzi wielkie zainteresowanie i dyskusje. Legenda głosi, że jest to mutacja genetyczna, która objawia się nietypowymi cechami, takimi jak zmiana koloru tęczówki z szarego na fiołkowy około 6 miesięcy po urodzeniu. Następnie, w okresie dojrzewania, oczy ciemnieją, przybierając barwę ciemnego fioletu, przy zachowaniu normalnych zdolności wzrokowych. Osoby dotknięte tą mutacją rzekomo charakteryzują się brakiem owłosienia na ciele, poza głową i twarzą, oraz nieposiadaniem miesiączki u kobiet, przy całkowitym zachowaniu płodności. Dodatkowo, przypisuje się im błyszczącą, oporną na słońce skórę oraz długowieczność, żyjąc nawet do 150 lat.

Pierwszym udokumentowanym przypadkiem osoby z fioletowymi oczami, która przyczyniła się do utrwalenia tej legendy, była dziewczynka o imieniu Alexandria Augustine. Urodziła się ona w 1329 roku w Anglii. Jej oczy miały zmieniać kolor z niebieskiego na fioletowy w okresie dojrzewania. Matka dziewczynki, zaniepokojona rzadką anomalią, zwróciła się o pomoc do miejscowego duchownego, który nadał temu zjawisku nazwę "Alexandria's Genesis".

Legenda podąża dalej, opowiadając o dorastaniu Aleksandrii jako zwyczajnego dziecka, która w późniejszym życiu miała urodzić córki o identycznych fioletowych oczach. Rzekomo żyła ponad 100 lat, potwierdzając w ten sposób niezwykłą długowieczność osób dotkniętych tą mutacją. Pomimo tego, naukowcy traktują opowieść o Alexandria's Genesis jako jedynie mityczną, pozbawioną naukowego potwierdzenia.

fioletowe oczy

  1. Bibliografia:
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Eye_color
  3. https://www.allaboutvision.com/resources/human-interest/alexandrias-genesis/
  4. https://sites.psu.edu/siowfa15/2015/10/12/scientists-say-we-cannot-be-born-with-purple-eyes-but-why-some-people-do/

Zobacz także:

6 rzeczy, które warto wiedzieć na temat koloru oczu
11 września 2020

6 rzeczy, które warto wiedzieć na temat koloru oczu

Czytaj dalej
Heterochromia - dwukolorowe oczy. Czy jest groźna?
27 września 2021

Heterochromia - dwukolorowe oczy. Czy jest groźna?

Czytaj dalej
Co oznacza kolor oczu? Przekonaj się, co o Tobie mówi kolor tęczówek
18 października 2021

Co oznacza kolor oczu? Przekonaj się, co o Tobie mówi kolor tęczówek

Czytaj dalej
Jaki jest najrzadszy kolor oczu na świecie?
19 grudnia 2022

Jaki jest najrzadszy kolor oczu na świecie?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%