Jakie oprawki do prostokątnej twarzy?

Jakie oprawki do prostokątnej twarzy?

06 cze

Wybór idealnych oprawek okularowych to istotny element kształtowania naszego wyglądu i stylu. Dla osób z prostokątną twarzą, znalezienie odpowiednich oprawek może być szczególnie istotne, aby zbalansować proporcje i podkreślić naturalne piękno rysów. Przekonajmy się, jakie modele oprawek mogą doskonale dopasować się do prostokątnej twarzy, nadając jej harmonijną proporcję i stylowy wygląd.

Cechy charakterystyczne prostokątnej twarzy

Analiza kształtu twarzy osób z prostokątną budową ma kluczowe znaczenie przy doborze odpowiedniej oprawki okularowej.

 • Proporcje - kształt prostokątny przypomina kwadratowy, jednakże zazwyczaj jest bardziej wydłużony. Charakteryzuje się podobną szerokością czoła, kości policzkowych i szczęki. Linia, która wyznacza długość twarzy, jest znacznie dłuższa.
 • Szerokie czoło - twarz prostokątna cechuje się szerokim czołem, które nie zwęża się ku górze.
 • Wysoko umiejscowione kąty żuchwy - kąty żuchwy są nisko umiejscowione i mocno zaznaczone, co wpływa na ogólną strukturę twarzy, nadając jej wyrazistość.
 • Szeroko rozstawione kości jarzmowe - kości jarzmowe są szeroko rozstawione i dość słabo zaznaczone, co dodatkowo podkreśla wydłużony kształt twarzy.
 • Wysokie czoło - w przypadku osób z twarzami prostokątnymi, czoło często jest wysokie, a linia włosów prosta, co nadaje twarzy charakterystyczny wygląd.
 • Płaskie policzki - policzki są płaskie i wydłużone, co w połączeniu z innymi cechami kształtu prostokątnego tworzy spójny obraz twarzy.


Cel dobrego dopasowania oprawek do prostokątnej twarzy

1. Złagodzenie ostro zarysowanych rysów twarzy:

 • Wybór oprawek o zaokrąglonych krawędziach lub łagodnych, zakrzywionych liniach, aby złagodzić ostre kontury twarzy.
 • Unikanie oprawek o zbyt ostrych kształtach, które mogą dodatkowo podkreślić prostokątny kształt twarzy.

2. Optyczne zwężenie dolnej partii twarzy:

 • Wybór oprawek z ciemniejszymi lub grubszymi dolnymi częściami, aby optycznie zmniejszyć i wysmuklić dolną partię twarzy.
 • Unikanie oprawek zbyt szerokich na dole, które mogą dodatkowo poszerzyć dolną część twarzy.

3. Optyczne zmniejszenie twarzy:

 • Wybór oprawek o odpowiedniej wielkości, proporcjonalnej do szerokości twarzy, aby optycznie ją zmniejszyć.
 • Unikanie zbyt dużych oprawek, które mogą dominować na twarzy i sprawić, że będzie wydawała się jeszcze większa.

4. Optyczne skrócenie twarzy:

 • Wybór oprawek z wyraźnie zaznaczonymi poziomymi liniami, aby optycznie skrócić wydłużoną twarz.
 • Unikanie oprawek z pionowymi elementami, które mogą dodatkowo wydłużyć twarz.


Kształty oprawek do prostokątnej twarzy

Oprawy okrągłe

Wybór oprawek okrągłych to trafna decyzja dla osób z prostokątną twarzą. Ich zaokrąglony kształt doskonale łagodzi ostre linie twarzy, nadając jej bardziej delikatny i miękki wygląd. Dodatkowo, mogą optycznie skrócić wydłużoną twarz, tworząc wrażenie bardziej zaokrąglonej i proporcjonalnej buzi. Pełne okrągłe oprawki również pomagają optycznie zwęzić żuchwę, co szczególnie korzystnie wpływa na wygląd u pań.

Oprawy typu kocie oko

Charakteryzujące się wyraźnie zaznaczonymi krawędziami w górnej części, oprawy typu kocie oko są doskonałym wyborem dla osób z prostokątną twarzą. Ich wyciągnięta, szersza góra i węższy dół pomagają w osiągnięciu odpowiednich proporcji, łagodząc mocno zaznaczone linie żuchwy i nadając twarzy bardziej zrównoważony wygląd. Należy jednak unikać zbyt mocno wyciągniętych i ostro zarysowanych modeli, które mogą dodatkowo wydłużyć twarz.

Oprawy kwadratowe ze złagodzonymi liniami

Mimo że może się to wydawać nietypowe, oprawy kwadratowe stanowią świetną alternatywę dla osób z prostokątną twarzą, o ile wybierze się modele ze złagodzonymi liniami. Kontrastując z ostro zarysowanymi rysami twarzy, nadają jej bardziej miękki wygląd. Boczne linie frontu oprawki, jeśli odpowiednio dobrane pod względem szerokości, również pomagają zwęzić żuchwę, co optycznie zmniejsza twarz i nadaje jej bardziej zaokrąglony wygląd.

Oprawy geometryczne

Oprawy geometryczne stanowią interesującą opcję dla optycznego zwężenia dolnej partii twarzy. Ich nietypowy kształt bogaty w pochyłe ściany odwraca uwagę, nadając twarzy oryginalny i nowoczesny wygląd, jednocześnie delikatnie ją skracając.

Oprawy typu odwrócony trapez

Charakteryzujące się szeroką górną częścią i zwężającym się ku dołowi kształtem, oprawy typu odwrócony trapez są korzystnym wyborem dla osób z prostokątną twarzą. Optycznie skracają i nadają jej bardziej proporcjonalny wygląd. Należy jednak unikać zbyt dużych modeli oraz zbyt ostro zarysowanych krawędzi, które mogą zdominować rysy twarzy.

Oprawy typu aviator

Charakteryzujące się klasycznym, pilotkowym kształtem, oprawy typu aviator mogą być atrakcyjnym wyborem dla osób z prostokątną twarzą. Ich delikatnie zaokrąglone linie łagodzą ostro zarysowane rysy twarzy, jednocześnie nadając jej elegancki i stylowy wygląd. Harmonijnie dopasowują się do twarzy, delikatnie ją modelując i łagodząc linię żuchwy.

Szerokość opraw do twarzy prostokątnej

Szerokość opraw okularowych odgrywa kluczową rolę w dopasowaniu do twarzy prostokątnej, a nieodpowiednio dobrane mogą zaburzyć proporcje i optycznie zmienić wygląd. Istnieje kilka istotnych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej szerokości opraw.

Po pierwsze, oprawki nie powinny być zbyt wąskie. Oprawki o zbyt małej szerokości będą wydawać się za małe na twarzy prostokątnej, co może prowadzić do wrażenia, że twarz jest jeszcze szersza. Ponadto, zbyt wąskie oprawki mogą także ograniczać pole widzenia i być niekomfortowe w noszeniu.

Kolejnym aspektem jest dolny kąt opraw. Dobrze dobrane oprawki nie powinny zbytnio korespondować z kątem linii szczęki, ponieważ może to podkreślić szerokość żuchwy, co nie jest pożądane w przypadku twarzy prostokątnej.

Podczas zakupu opraw okularowych należy zwrócić uwagę na ich rozmiar. Oprawki powinny być odpowiednio dopasowane do szerokości twarzy, aby zapewnić optymalne efekty wizualne i komfort noszenia.

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?
27 czerwca 2017

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Czytaj dalej
Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy? Sprawdzone triki
23 listopada 2020

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy? Sprawdzone triki

Czytaj dalej
Cienkie oprawki do okularów damskich – jak dobrać do kształtu twarzy?
29 kwietnia 2021

Cienkie oprawki do okularów damskich – jak dobrać do kształtu twarzy?

Czytaj dalej
Jak dobrać okulary do kształtu twarzy męskiej?
10 czerwca 2021

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy męskiej?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

ZWROTY DO 30 dni

ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%