Okulary do szkoły - co jest ważne przy doborze?

Okulary do szkoły - co jest ważne przy doborze?

28 sie

Do pewnego wieku szkoła to miejsce, w którym przebywamy większość swojego dnia. Jeśli więc mamy wadę wzroku i korygujemy ją przy pomocy okularów, to ważne, by przede wszystkim gwarantowały komfort na co dzień. Na co zwracać uwagę?

Kiedyś moment, w którym ktoś dowiadywał się w wieku szkolnym, że musi nosić okulary, był stresujący. Wybór oprawek był ograniczony a ceny wysokie, często trzeba było decydować się na takie okulary, które niekoniecznie pasują do naszego kształtu twarzy, bo… nie było wyjścia. Noszenie okularów nie wiązało się zatem z niczym przyjemnym. Obecnie sprawa ma się zupełnie inaczej – na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów i kształtów oprawek. Nie trzeba wydawać majątku, żeby w okularach korekcyjnych wyglądać dobrze i czuć się komfortowo. Zdarza się nawet, że wiele osób bez wady wzroku decyduje się nosić tzw. okulary zerówki, by po prostu wyglądać modnie. Szeroki wybór modeli okularów wiąże się jednak z wieloma aspektami, które trzeba obowiązkowo wziąć pod uwagę, by cieszyć się ich noszeniem.

Jakie oprawki do szkoły?

Pierwszym, ważnym elementem okularów korekcyjnych są oprawki. Jeśli wybieramy okulary dla dziecka, to nie tylko powinny pasować do kształtu twarzy, tak by wyglądało dobrze, ale też by były stosunkowo lekkie i wygodne. Warto w takim przypadku poszukiwać oprawek z tworzywa, które będzie dodatkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ważne, by okulary w żaden sposób nie sprawiały dyskomfortu dziecku poprzez otarcia czy uciskanie. Jednym z modnych rodzajów są okulary kujonki dziecięce.

dziecko w okularach korekcyjnych

Przy wyborze oprawek dla osób dorosłych czy nastolatków na pewno najważniejszą kwestią będzie ich kształt, który odpowiadać będzie naszej twarzy oraz jej rysom. Wśród najpopularniejszych kształtów oprawek są aviator, wayfarer, kocie, prostokątne, owalne czy okrągłe. W zależności od tego, czy mamy twarz kwadratową, owalną, podłużną, okrągłą, w kształcie trójkąta czy serca - gdy zastanawiamy się, jakie okulary najlepiej pasują do naszej twarzy, musimy kierować się wyborem odpowiednich oprawek. Sprawdź też jak dobrać okulary do koloru włosów.

Nie musimy obawiać się raczej o ich wagę, współczesne oprawki należą w większości do lekkich i wygodnych, oczywiście ważne, byśmy po ich założeniu czuli się komfortowo. Jeśli chcemy, by okulary służyły nam wiele lat, warto pomyśleć o markowych okularach, czołowych producentów takich jak m.in. Ray-Ban®, Vogue Eyewear, Versace, Emporio Armani, Dolce&Gabbana, Max Mara, Max&CO, Tommy Hilfiger, Carrera, Liw Lewant, Prada, Michael Kors, Solano. Takie oprawki tworzone są z wytrzymałych tworzyw, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli zatem zdarza nam się nie zawsze traktować okulary zbyt delikatnie – markowe modele, mogą okazać się idealnym rozwiązaniem.

Soczewki okularowe do szkoły

Choć większość osób nie bardzo zwraca uwagę na to jakie w ich okularach korekcyjnych znajdują się szkła okularowe, kwestia ta jest bardzo ważna choć wybór niełatwy. Warto zwrócić uwagę na materiał wykonania soczewek, w jakim stopniu są odporne na zarysowania, a także czy posiadają antyrefleks oraz filtr UV. Niektóre z soczewek mają również specjalną powłokę BLUE, która zwiększa kontrast, eliminuje odblaski, zapewniając komfortowe widzenie nawet podczas wielogodzinnego korzystania z urządzeń elektronicznych. Lepsze a zarazem droższe soczewki mają również specjalną asferyczną konstrukcję, która eliminuje zniekształcenia obrazu oraz niweluje efekt pomniejszania i powiększania oczu. W sklepie wOkularach.pl podstawowe soczewki (indeks 1,5) z utwardzeniem i filtrem UV masz już od 49 złotych.

Soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną

Antyrefleks eliminuje powstawanie na powierzchni soczewek okularowych odbić świetlnych, które utrudniają widoczność i obniżają komfort użytkowania. Powłoka antyrefleksyjna sprawia, że więcej światła przedostaje się przez soczewkę nie zatrzymując się na jej powierzchni. Okulary z powłoką antyrefleksyjną to już podstawa, w którą warto zainwestować.

Szkła z filtrem UV

Szkodliwe dla oczu promieniowanie ultrafioletowe jest obecne przez cały rok, nie tylko w trakcie lata, kiedy słońce jest najbardziej widoczne. Eksperci uważają, że światło odbite od jakiejś powierzchni, np. śniegu czy maski samochodu lub lusterek może szkodzić nawet 100 razy bardziej niż światło bezpośrednio padające. Choć w pochmurny dzień nie odczuwamy bezpośrednio promieniowania i jest ono minimalnie niższe niż w słoneczny dzień, to jest ono obecne przez cały czas i warto chronić oko przed szkodliwym jego działaniem. Konsekwencje braku odpowiedniego filtra mogą być bardzo poważne. Soczewki okularowe wykonane z materiałów o indeksie minimum 1.53 gwarantują odpowiednią ochronę, w innym przypadku warto dopytać, czy soczewka ma odpowiedni filtr.

Soczewki z powłoką BLUE

Obecnie coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem urządzeń elektronicznych, które męczą nasze oczy. Soczewki okularowe wyposażone w powłokę BLUE, zapewniają komfortowe widzenie nawet podczas wielogodzinnego korzystania z takich urządzeń.

Wizyta u specjalisty

Pamiętajmy, że najważniejsza przed wyborem okularów korekcyjnych jest wizyta u specjalisty, który zbada nam wzrok i powie jaką dokładnie wadę wzroku mamy oraz jaka metoda korekcji będzie dla nas idealna. By zakupić odpowiednie okulary musimy posiadać receptę z odpowiednimi parametrami korekcji (moc w przypadku krótkowzroczności czy nadwzroczności oraz cylinder i oś w przypadku astygmatyzmu), a także z wartością PD, czyli rozstawem źrenic. Możesz mieć jedną lub dwie takie wartości na recepcie w zależności od wyniku badania u optyka, optometrysty czy okulisty.

Ważne, żeby odwiedzać specjalistę regularnie – pamiętajmy, że wada może się zmieniać z wiekiem i warto mieć odpowiednią korekcję, która sprawi, że będziemy zadowoleni z noszenia swoich okularów.

 

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%