Kontakty a okulary: zalety i wady obu rozwiązań

Kontakty a okulary: zalety i wady obu rozwiązań

09 gru

Według badań, około 75% dorosłej populacji na świecie stosuje korekcję wzroku. Aż 64% z nich nosi okulary, podczas gdy reszta wybiera soczewki kontaktowe. Obecnie są to dwie podstawowe metody korekcji i każda z nich posiada swoje wady i zalety, z którymi należy zapoznać się przed wyborem. Z biegiem lat zauważyć można, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę korekcji, najczęściej z okularów na soczewki. Nadal jednak „okularnicy” stanowią przeważającą grupę osób obarczonych wadą refrakcji. Co będzie dla Ciebie lepsze? Poznaj wady i zalety każdej z opcji!

Soczewki kontaktowe

Początek stosowania soczewek kontaktowych przypada na koniec XIX wieku. Przez lata producenci ulepszali je, stosując coraz to nowsze materiały i technologie produkcji, tak by osiągnąć jak najbardziej zadowalający efekt. Obecnie dostępność i różnorodność szkieł kontaktowych pozwala na indywidualny dobór, zapewniając nie tylko wyraźne widzenie, ale również wysoki komfort użytkowania.

Soczewki kontaktowe - rodzaje

Soczewki podzielić można na wiele kategorii. Najpopularniejsze są soczewki miękkie. Ich elastyczna struktura pozwala na idealne dopasowanie soczewki do kształtu oka. Dodatkowo są cienkie, nawilżają oko i przepuszczają zadowalającą ilość tlenu do rogówki. Zdecydowanie rzadziej stosowane są twarde szkła kontaktowe, przeznaczone głównie do korekcji skomplikowanych i dużych wad wzroku. Wymagają również znacznie dłuższego okresu adaptacji.

Soczewki kontaktowe - materiał wykonania

Wśród najczęściej używanych soczewek miękkich wyróżnić można te wykonane z materiału hydrożelowego oraz silikonowo-hydrożelowego. Pierwsze z nich, czyli soczewki hydrożelowe, określane są jako produkty „starszej generacji”. Posiadają zazwyczaj bardzo wysoki poziom uwodnienia, który odpowiada za utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia oka oraz za transport tlenu do rogówki. Soczewki silikonowo-hydrożelowe, czyli szkła „nowszej generacji” powstały dzięki połączeniu dwóch materiałów, które świetnie uzupełniają się zapewniając również nawilżenie i tlenotransmisyjność oraz dodatkowo wyższy komfort użytkowania.

Soczewki kontaktowe - tryb noszenia

Szkła kontaktowe występują również w wielu wersjach związanych z trybem noszenia. Tu najczęściej wybierane są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Pierwsze z nich są produktami jednorazowymi. Oznacza to, że nadają się do jednokrotnego użytku, po czym powinny zostać wyrzucone. Dwie kolejne kategorie to soczewki wielorazowe. Czas ich użytkowania jest ściśle określony przez producenta i liczy się od momentu otwarcia blistra. Prawidłowo przechowywane i pielęgnowane zachowują swoje właściwości i zapewniają komfort przez cały czas użyteczności. Dostępne są również soczewki całodobowe, w których bezpiecznie można spać, bez konieczności codziennego zdejmowania.

Soczewki kontaktowe - zalety i wady

Soczewki kontaktowe - zalety

 • komfort użytkowania – dobrze dobrane soczewki kontaktowe są praktycznie niewyczuwalne na oku. Dodatkowo w odróżnieniu od okularów nie parują przy zmianie temperatury otoczenia oraz nie zachodzą wodą podczas spaceru w deszczu.

 • szerokie możliwości – szkła kontaktowe świetnie sprawdzą się u osób bardzo aktywnych fizycznie. Umożliwiają uprawianie każdego sportu, bez obaw o uszkodzenia.

 • nieograniczone widzenie – soczewki leżąc bezpośrednio na rogówce, przemieszczają się zgodnie z ruchami oczu. Zapewnia to wyraźne widzenie w każdym kierunku, bez zniekształceń i ograniczeń poprzez, np. oprawki okularów.

 • brak ingerencji w wygląd – szkła kontaktowe są niewidoczne i w żaden sposób nie wpływają na wygląd zewnętrzny. Bez przeszkód można również łączyć je z okularami przeciwsłonecznymi. Dla osób, które jednak chcą delikatnie wpłynąć na swój wizerunek, stworzone zostały soczewki kolorowe.


Soczewki kontaktowe – wady

 • dłuższa aplikacja – soczewki kontaktowe wymagają nauki zakładania i zdejmowania. Na początku może być to problematyczne i zajmować więcej czasu. Jest to jedna kwestia nauczenia i przyzwyczajenia.

 • konieczna pielęgnacja – dotyczy to soczewek wielorazowych, które należy w odpowiedni sposób pielęgnować i przechowywać. Niedopilnowanie tego może grozić wystąpieniem infekcji oczu.

 • ograniczenie dostępu tlenu do oka – soczewki stanowią pewną barierę utrudniającą przenikanie tlenu do rogówki oka. Może być to powodem zespołu suchego oka.

 • przeciwwskazania – szkła kontaktowe nie powinny być użytkowane przez osoby z jaskrą, skłonnościami do zapalenia spojówek, zespołem suchego oka, alergiami, cukrzycą czy w sytuacjach, gdy sprawne jest tylko jedno oko.


Kontakty a okulary

Okulary

Okulary nadal stanowią najczęściej wybieraną metodę korekcji wad wzroku. Korzystanie z nich jest bardzo proste, przez co chętnie sięgają po nie osoby w każdym wieku. Rynek optyczny oferuje wiele rodzajów opraw, a także szkieł i ich uszlachetnień. Daje to możliwość dowolnego dostosowywania okularów do własnych wymagań oraz preferencji. Jakie szkła do okularów wybrać?

Okulary - rodzaje szkieł

Soczewki okularowe podzielić można na mineralne oraz organiczne. Pierwsze z nich to soczewki szklane. Są zdecydowanie cięższe oraz bardziej podatne na uszkodzenia. Obecnie częściej stosowane są szkła organiczne. Wykonywane są z tworzyw sztucznych cechujących się dobrymi właściwościami optycznymi. Ich ogromną zaletą jest trwałość i lekkość.

Okulary - dodatkowe powłoki

Dodatkowo soczewki okularowe wyposażyć można w dodatkowe powłoki, tzn. uszlachetnienia, które zapewniają jeszcze większy komfort użytkowania i ochronę wzroku. Wśród nich wyróżnić można, np. powłokę blue do komputera, która chroni oczy przed niekorzystnym działaniem światła niebieskiego emitowanym przez monitory urządzeń elektronicznych.

Podstawową, a zdecydowanie poprawiającą jakość widzenia powłoką jest antyrefleks. Redukuje on niechciane odbicia i zwiększa kontakt postrzeganego obrazu. Do uszlachetnień, które pozytywnie wpływają na komfort noszenia okularów zaliczamy m.in. powłokę hydrofobową, antystatyczną oraz oleofobową. Szkła okularowe występują również w wersji fotochromów, co oznacza, że przyciemniają się pod wpływem światła UV.

Okulary - zalety i wady

Okulary – zalety

 • mniejsze ryzyko podrażnień i infekcji – okulary w przeciwieństwie do soczewek kontaktowych nie mają bezpośredniego kontaktu z okiem. Ich zakładanie nie niesie za sobą ryzyka podrażnień oka i w konsekwencji wystąpienia infekcji.

 • brak przeciwwskazań – okulary można nosić nawet podczas wystąpienia zapalenia spojówek lub przy towarzyszącym zespole suchego oka.

 • jednorazowy zakup – raz dopasowane i zakupione okulary posłużą aż do zmiany wartości mocy lub uszkodzenia szkieł czy oprawki

 • względy estetyczne – doświadczeni „okularnicy” nie wyobrażają sobie siebie bez okularów. Szeroka oferta opraw pozwala na dobór idealnej i zmianę wizerunku na lepsze.


Okulary – wady

 • zniekształcone widzenie peryferyjne – ze względu na odległość okularów od oczu oraz ich stałe położenie, widzenie obszarów peryferyjnych może być zniekształcone.

 • wrażliwość na warunki pogodowe – nagłe zmiany temperatur przyczyniają się do parowania szkieł, a dodatkowo deszcz czy śnieg mogą znacznie utrudniać widzenie.

 • dyskomfort podczas uprawiania sportów – aktywny tryb życia i niektóre dyscypliny sportowe mogą być znacznie utrudnione przez okulary korekcyjne. Istnieje dodatkowe ryzyko uszkodzenia, zarówno samych okularów, jak i w razie ewentualnego wypadku, również samych oczu.

 • konieczność częstego wycierania i przecierania szkieł okularów dla lepszego widzenia.

 

Bibliografia:

https://www.allaboutvision.com/contacts/faq/contacts-vs-glasses.htm

https://www.webmd.com/eye-health/contacts-or-glasses

https://www.medicalnewstoday.com/articles/glasses-vs-contacts#eyeglasses

 

O AUTORZE
Optyk Paweł Januchowski - Autor wpisu blogowego

Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Zobacz wpisy autora

Zobacz także:

Soczewki czy okulary – co lepiej wybrać?
04 października 2019

Soczewki czy okulary – co lepiej wybrać?

Czytaj dalej

DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

DARMOWE ZWROTY DO 30 dni

masz aż 30 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz nam na nasz koszt

Gwarancja Satysfakcji

Gwarancja Satysfakcji

jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!

Ceny niższe niż w salonie

Ceny niższe niż w salonie

w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%